Лещен

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Лещен

Мнение от Titi »

Започвам темата със снимки от Лещен. Оставих част от сърцето си на това място.

Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Красотите на България

Мнение от Titi »

Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Красотите на България

Мнение от Titi »

Специално място ще отделя на страхотното място за преспиване в Лещен - Глинената къща. Като излязла от приказките в това приказно място.
Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Красотите на България

Мнение от Titi »

Терасата на Глинената къща

Изображение

Чешмичка на терасата - всичко от глина и слама
Изображение

Гледката от терасата
Изображение

Изображение

Вътре в къщата е обзаведена удобно, със спалня за двама човека, баня и тоалетна, даже и телевизор си има.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Лещен

Мнение от Гео, граф »

Къщата на дядо ми в Лещен - понастоящем собственост на англичани, дядо я е продал още в края на 60-те, аз съм ходила там за последно когато съм била на 4-5 години ... и я намерих ! Даже открих родственици ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Лещен

Мнение от Гео, граф »

А това е къщата на калтята ( кръстника ) на баща ми, с тази невероятна врата на ъгъл - това е бил дюкян.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Лещен

Мнение от Titi »

Гео, граф написа:Къщата на дядо ми в Лещен - понастоящем собственост на англичани, дядо я е продал още в края на 60-те, аз съм ходила там за последно когато съм била на 4-5 години ... и я намерих ! Даже открих родственици ...
ааааа, какво невероятно богатство е продал дядо ти, сигурно за без пари в онова време. А къщата на калтята /научих нова дума/ е уникална!
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Лещен

Мнение от mucunka »

Всичко е уникално...
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Лещен

Мнение от Гео, граф »

Titi написа: ... ааааа, какво невероятно богатство е продал дядо ти, сигурно за без пари в онова време. А къщата на калтята /научих нова дума/ е уникална!
Тити, дядо ми беше строител от онези, старите, дето се хващат и сами строят цяла къща. Купи си място в едно селце на 5 км от Пловдив и беше щастлив там до края на живота си, защото беше убеден, че е сменил бедния планински край с богатата равнина. Така и не разбра, че всъщност е сменил кон за кокошка, и по-добре.

А това приказно място е изключително интересно за мен, освен далечната тръпка на родовия корен. Имам навика когато отивам на ново място да се завирам из задните улички и да търся необичайното, непоказваното на туриста, задния двор - там има много повече живот и се чете истинското лице на селището. Не разбирам от архитектура, но старата възрожденска къща в Родопите ( и не само там, разбира се ! ) ме докарва до тих възторг и съм в състояние с часове да обикалям и да разглеждам детайла и да ми спира дъха от изумление и трепет. Близката Ковачевица е невероятно впечатляваща, монументална и как да кажа ... малко нещо лъха на музей и комерс. Село Долен - от другата страна на баира - също е запазило духа си, но там пък има твърде много нови къщи, които, макар и на пръв поглед запазили стила, са изпънали гипскартонени стени и съвършени форми и са толкова ерзац-имитации, че бият на кич яко.
Докато Лещен е значително по-земен, по-ежедневен и по-близък. Каменните приземия, прорязани от потъмнели до черно възкриви носещи греди по ъглите; измазаните с кал еркерни етажи с характерния землисто-кафеникав цвят на местната глина, с разместената си геометрия и тесни прозорчета с капаци; прохладните чардаци с размерите на цяла стая, с миндерите и халищата, с мушкатата на первазите и белите кенарени перденца, прихванати артистично; покритите с тикли ( плочи от характерния родопски гнайс ) покриви; тесните сокаци, над които тук-там са пуснати лозници - да си зобне с благодарност уморения пътник; малките нишички в зидовете, в които са се слагали кандилца, за да осветяват нощем уличките ... Така мога до утре. Затова ето няколко фотоса :

Къщата отляво е един от най-богатите домове в селото. Заоблената линия в основата на втория етаж е просто уникална, а разточителството на дърво, камък и пестелив, но неповторимо оригинален детайл, е извън сферата на фантазиите на съвременния архитект ! Само обърни внимание на скосените ъгли от двете страни на портата, които преминават в дъга във височина и естествено се преливат към ръбове :shock: :shock: ...

Изображение

Това не е моя снимка, но в нея се съдържат повечето ми възторзи ...

Изображение

Ето ги малките, китни, ненатрапчиви, но със собствена физиономия къщи на Лещен ( снимала съм с телефон за съжаление ) :

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Лещен

Мнение от Гео, граф »

Ето снимки за разглеждане, определено има какво да се види ... http://www.bulgariaphotos.net/?pit=78&p ... 6&sn=16576 :idea:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”