ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
qrt
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Май 28, '23, 11:52
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от qrt »

Ок, както очаквах , проблема си е в бербериса.Оня ден гледах клипчета с бонсай от берберис :)Пирикантата ми я дадоха на 3 лв бр , и я взех от любопитство.Просто целта на живия плет е да не гледам единия комшия.Харесал си е един участък от 10 метра , и все виси на мрежата(моя) дразни ми кучетата, пръска със всякакви химий даже и в моя двор, нормално не може да му се обясни нищо, и работата отива на бой.Пирикантата заради тръните я обмислях, защото не мога да го накарам да спре да кибичи, но поне кучетата ми да спазват някаква дистанция.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

qrt написа: Юли 28, '23, 13:46 Просто целта на живия плет е да не гледам единия комшия.Харесал си е един участък от 10 метра , и все виси на мрежата(моя) дразни ми кучетата, пръска със всякакви химий даже и в моя двор, нормално не може да му се обясни нищо, и работата отива на бой.Пирикантата заради тръните я обмислях, защото не мога да го накарам да спре да кибичи, но поне кучетата ми да спазват някаква дистанция.
В такава ситуация пиракантата е добро решение.Тя е и красива. При мен проблемът аз съм го създала , защото нямах ясна представа какво садя и не е в периферията на двора, трябва да се държи под контрол, а това е трудно.. Имам и големи над 2 м бербериси, но те не ме радват особено. За съседа - гадняр решението с пиракантата на мен повече ми харесва
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Поливане и торене искат, иначе, ако съдя по снимката , сортът си е за жив плет, става голям. На мен ми е умирал берберис от щуша, така че поливането е задължително. докато пиракантите са по-устойчиви.
От пираканти не препоръчвам, боря се с няколко, освен, че растат бързо, бързо вдървяват, и изискват много усилие , ако се реже с ножица. Не, че бербериса не боде, но поне може да се оправя лесно и с храстореза, дори и да се закъснее малко с рязането. Докато пиракантата си иска понякога и трион.
Има вариант да се вземат мини пираканти, те никак не са мини, но поне растат по-бавно и не правят огромни клонаци. Но от стригане може и цвят да не видите.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

ljuboznatelna написа: Юли 28, '23, 17:01 Поливане и торене искат, иначе, ако съдя по снимката , сортът си е за жив плет, става голям. На мен ми е умирал берберис от щуша, така че поливането е задължително. докато пиракантите са по-устойчиви.
От пираканти не препоръчвам, боря се с няколко, освен, че растат бързо, бързо вдървяват, и изискват много усилие , ако се реже с ножица. Не, че бербериса не боде, но поне може да се оправя лесно и с храстореза, дори и да се закъснее малко с рязането. Докато пиракантата си иска понякога и трион.
Има вариант да се вземат мини пираканти, те никак не са мини, но поне растат по-бавно и не правят огромни клонаци. Но от стригане може и цвят да не видите.
Имаме различни впечатления от растенията , може би сортовете, с които се борим , са различни, а и условията в градините ни е ясно , че са различни..
Малките берберисчета ги поливам заедно с другите растения, но големите никога не са поливани след засаждане. А аз на много места съм писала колко ми е сложна градината - тежка глина , много сухо, малко дъждове, а водата в сондажите излиза на 60 -70 м - никакви подпочвени води. Проблем не съм имала с тях.
Пиракантите растат бързо, също никога не са поливани, но до трион не съм стигала , защото не мога да достигна клон така. Растат бързо, но дървесината е мека и аз ги режа с ножиците с дълго рамо - трион не мога да промуша между огромните бодили.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Lilly написа: Юли 28, '23, 17:45

Имаме различни впечатления от растенията , може би сортовете, с които се борим , са различни, а и условията в градините ни е ясно , че са различни..
Права си за условията. Не зная къде си и как е при теб, но имам наблюдения върху разни градини в околността на Пловдив, навсякъде е различно.
А горе в планината пък има и конденз от разликата в температурите денем и нощем, и е много по-добре.
Но като цяло, за да расте някое растение, си иска поливане и тор :)
qrt
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Май 28, '23, 11:52
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от qrt »

ljuboznatelna написа: Юли 28, '23, 17:01 Поливане и торене искат, иначе, ако съдя по снимката
Поливане през ден в жегите, торене есен и пролет с оборска тор, при първ. засаждане с биопон тор на гранули.Почвата е песъклива, мястото е било корито на река някога.Ще изчакам да минат жегите и ги местя някъде из градината.Ако има още пириканти в разсадника ще взема.BTW с червени и жълти плодове пириканта разликата е само цветовете нали?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

qrt написа: Юли 29, '23, 11:01
ljuboznatelna написа: Юли 28, '23, 17:01 Поливане и торене искат, иначе, ако съдя по снимката
с червени и жълти плодове пириканта разликата е само цветовете нали?
Да. Цветовете на плодчетата. Има и оранжеви.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Dewina »

Lappland написа: Авг 8, '20, 09:36 Нашият плет става на 4 години октомври

Туите бяха по 30 см, не се виждаха, затрупани от снега първите 2 зими
Сега повечето са по 2м
Догодина май ще почнем оформянето

Изображение

Изображение
На какво разстояние са садени една от друга туите, бихте ли сделили?...предстои ми саденето им за жив плет
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

qrt написа: Юли 29, '23, 11:01
ljuboznatelna написа: Юли 28, '23, 17:01 Поливане и торене искат, иначе, ако съдя по снимката
Поливане през ден в жегите, торене есен и пролет с оборска тор, при първ. засаждане с биопон тор на гранули.Почвата е песъклива, мястото е било корито на река някога.Ще изчакам да минат жегите и ги местя някъде из градината.Ако има още пириканти в разсадника ще взема.BTW с червени и жълти плодове пириканта разликата е само цветовете нали?
https://www.hrasti.com/bg/shop/cuftiast ... a-mohave-p
ето ти още пираканти
поливането в жегите рядко може да навреди, но има растения , които се справят и без поливане, а торенето не винаги и не за всички видове е задължително или препоръчително
пак казвам - в моята градина пиракантите никога не са поливани или торени и то не защото условията в градината ми са много благи, а защото това растение няма такива изисквания. Твоята програма за наторяване на пираканти е излишна . И без това не може да се удържи тая бодлива напаст. Уточнявам пак - градината ми е с най-бедната горска почва , изобщо не може да се сравнява с плодородната почва в Пловдивско/примера на Любознателна/ , а валежите са 1/3 или 1/5 от обичайните за Сф примерно.
Само уточнявам, че аз пролет , хеле пък лято нищо не садя. Условията са много тежки и без капково и постоянно присъствие, с недостатъчно поливане,растенията загиваха. Сега садя само есен.
qrt
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Май 28, '23, 11:52
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от qrt »

Преди час ги насадих пирикантите.2.5лв. за бр. , 30-40 см, високи.Дано растат добре.

Dewina написа: Юли 29, '23, 23:00 На какво разстояние са садени една от друга туите, бихте ли сделили?...предстои ми саденето им за жив плет
Мойте са смарагдови туи, казаха ми да ги садя на около 50 см. за гъст плет.Взех ги 50 см високи , и за три години едвам добутаха до 1.4-1,5 метра(здравите)Да се има в предвид, че изхвърлих 6 бр, нападнати от нов вид корояд, химия не му влияе.Имам познати с туи по 3-4 метра за 5-6 години, но са някакъв друг вид.Лично аз чемшир и туя не бих взел повече.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”