ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от libra »

Лейланди-та стават големи. Те са и разперени, а не като колони.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Влияе му, но иска редовно пръскане. Но и аз не ги харесвам заради това. Тъкмо ти стане редичката, и някоя загине... :(
Има и нещо друго, смарагдовите обичат редовно поливане. Напоследък често виждам изсъхнали, но не от корояд, а защото хората решават, че като са минали 2м, нямат нужда от поливане.
Сега садят лъжекипарис Лейланди, той расте много бързо. Само че не е за всички райони на страната, някоя люта зима може да го повреди. (чак като пуснах, видях, че Либра ги е споменала.)

Програмата за торене не е излишна, а препоръчителна първите две-три години. Иначе много ще се чака да направят плет.

Dewina За бърз ефект се сади на 50см, иначе - на 60. Тези на снимката ми приличат на източни, те могат и на 70, ако ти се чака да сгъстят. Имам плет от източни, много непретенциозни, издържат засушаване , насадени са на една ужасна почва бивш черен път с макадам, и се справят. Друго нямаше да оцелее. Само искат оформяне поне веднъж годишно.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от polia »

Имах жив плет от туя Брабант, на повече от 12 години, станаха около 5 метра високи сляха се и преди 3 години 10 от тях на най-големия пек направо изгоряха. Поливах ги абсолютно редовно просто и въздуха беше много сух и горещ. С туите Смарагд е дори по зле положението според мен. Хамеципарисите са издръжливи на суша, обаче растат много бавно. Участъка където се оголи залесихме с юниперус медия Moonglow, вървят добре засега сравнително бързо растат като за хвойни. Из градината имам на друго място юниперус Chinesis stricta - бодливи са, растежа е сравнително бърз , абсолютно издържат на пек. Хвойните не ги поливам след 3 -та година.
При на в Русе е абсолютна жега, предната седмица бяхме рекордьори с два поредни дни по 43 градуса.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от zeleno »

аз съм засяла Ilex x meserveae 'Hach 1' HECKENBLAU®
расте безпроблемно
ако го и поливах , вече щеше и да се е сгъстил
никакви болести !
дуракоустойчив
за мен - бисер мужду мъниста
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

zeleno написа: Авг 2, '23, 15:29 аз съм засяла Ilex x meserveae 'Hach 1' HECKENBLAU®
расте безпроблемно
ако го и поливах , вече щеше и да се е сгъстил
никакви болести !
дуракоустойчив
за мен - бисер мужду мъниста
сяла си илекс ?
аз насадих ligustrum japonicum като солитер - много го харесвам, много нежният цъфтеж е бонус
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от zeleno »

даааа
от Шмит
не помниш ли онези бройки дето ти бяха задръстили двора :lol:
уточнявам - жив плет от илекс , не единична бройка - него не го пръскам с нищо , поливан е сумарно два пъти , по веднъж на година , август
позиция - пълен юг
Изображение
пп перуниките вече са разкарани от там

имам и туички , разбира се - thuja occidentals Fastigiata
расте си , пръскам наравно с всичко - лози , рози
поливана редовно само първата година
засята септември / горещ и сух :ufff: / та и два месеца преди зимният период също яко поливане
сега я поливам спорадично , да не се сърди като гледа как ухажвам хидрангеите :mrgreen:
позиция - пълен запад
Последно промяна от zeleno на Авг 2, '23, 16:43, променено общо 3 пъти.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Di_Va »

Да поискам и аз съвет за жив плет - децата искат да садят Chamaecyparis lawsoniana, не зная кой "модел" точно, но от синкавите, въпросът е на какво разстояние да бъдат и дали височина 1.20 ще е благоприятна за да се вкоренят без проблеми? На една редичка ще може ли да се оформи плътна ограда, или трябва да са на два реда? Ако някой е наясно или има опит, ще бъда благодарна за информация.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Di_Va написа: Авг 2, '23, 16:40 Да поискам и аз съвет за жив плет - децата искат да садят Chamaecyparis lawsoniana, не зная кой "модел" точно, но от синкавите, въпросът е на какво разстояние да бъдат и дали височина 1.20 ще е благоприятна за да се вкоренят без проблеми? На една редичка ще може ли да се оформи плътна ограда, или трябва да са на два реда? Ако някой е наясно или има опит, ще бъда благодарна за информация.
Предполагам Елвуди?

Изображение

Метър и петдесет високи са около 60 широки. В квартала има един около 5 метра, може и повече, сигурно е метър широк, не мога да преценя. На мен ми се струва голямо това разстояние. За плътен плет ли го искат?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Di_Va »

Да, Люб, плътна ограда искат да се получи, в къщата, където живеят сега има такъв и много им харесва, искат на новото място да засадят същия, хем да прикрива двора, хем да е радост за очите. Климатът мисля е подходящ, има много и най-различни живи плетове и все изглеждат добре.
Лъжекипарис Елводи или columnaris Glauca е по-подходящ за целта? Тия иглолистни хич не са лесни!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Di_Va написа: Авг 2, '23, 21:47 Да, Люб, плътна ограда искат да се получи, в къщата, където живеят сега има такъв и много им харесва, искат на новото място да засадят същия, хем да прикрива двора, хем да е радост за очите. Климатът мисля е подходящ, има много и най-различни живи плетове и все изглеждат добре.
Лъжекипарис Елводи или columnaris Glauca е по-подходящ за целта? Тия иглолистни хич не са лесни!
Много са красиви!
Тук по разсадниците съм виждала само Еllwoodii, а и нямам наблюдения. Никой не ги иска за плет, много са скъпи.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”