ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от zeleno »

ей това го мислех за проста ограда , но като гледам тези дръжки на метли боднати в пръст , май се очаква и да се раззелени :lol:

Изображение
и още един поглед
Изображение
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 200 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравейте, искам да попитам някой вкоренявал ли е резници Лавровишна и как?
На Коледа си нарязах около 50-60 см леторасли от Пловдив. Допълнително ги нарязах на три, с по минимум три пъпки, потопих във вкоренител, сложих ги в смес пясък и перлит. Съкратих им листата наполовина и съдовете сложих в коридора на блока, там Т не е падала под 15 градуса, а през деня е около 20-22. Проверявани и овлажнявани редовно. И след повече от три месеца, почти всички листа изсъхнаха и опадаха и няма нито един с корен! Вчера ги изхвърлих. Хм, чак пък толкова да е трудно?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Di_Va »

Софи, не е било правилното време за вкореняване май. Опитай отново през юли или август.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 628 пъти
Получил благодарност: 1121 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от greeneyed »

Да, през април резниците направо земята, без защита. Но рано или късно евонимусовата въшка ще го намери и ще го изяде. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

Sofiya Stoicheva написа: Мар 19, '24, 13:45 Здравейте, искам да попитам някой вкоренявал ли е резници Лавровишна и как?
На Коледа си нарязах около 50-60 см леторасли от Пловдив. Допълнително ги нарязах на три, с по минимум три пъпки, потопих във вкоренител, сложих ги в смес пясък и перлит. Съкратих им листата наполовина и съдовете сложих в коридора на блока, там Т не е падала под 15 градуса, а през деня е около 20-22. Проверявани и овлажнявани редовно. И след повече от три месеца, почти всички листа изсъхнаха и опадаха и няма нито един с корен! Вчера ги изхвърлих. Хм, чак пък толкова да е трудно?
на мен всичко ми се струва правилно , вечнозелените храсти на теория могат да се вкореняват целогодишно...единствен въпрос - в коридора на блока достатъчно светло ли е ? Може би това е проблемът - и без това денят през зимата е малък , светлината не достига на всички растения , прибрани вътре. Ясно е светлината какъв фактор е за успешното развитие на растенията. Резниците, които прихващах в началото на зимата, бяха на допълнително огряване поне 4-5 часа със специална лампа за растения.
Второ съображение - миналата зима имах лош опит с отглеждането на резниците на колеуси и ипомеи и мисля, че част от проблема беше почвения субстрат. За тази зима взех почва на Comрo за разсади - 100% успеваемост.
Когато вкоренявам резници, поливането на почвата е много ограничено първите седмици, когато няма корени , но пък правя парниче на съдовете с резници. Не мисля , че лавровишната има нужда да й се режат листата . Резниците слагам на максимално светло и пулверизирам на няколко дни - да не става прекалено влажно под найлона. Отварям найлона периодично .
На конкретния въпрос - вкореняването на лавровишните не е трудно , вкоренявала съм, имам жив плет от тях. Нещо се е случило с първия опит, заложи нови резници - ще стане.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Lilly »

greeneyed написа: Мар 19, '24, 17:01 Да, през април резниците направо земята, без защита. Но рано или късно евонимусовата въшка ще го намери и ще го изяде. 8-)
имам лавровишна до евонимус - никога въшката не се е пренасяла на лавровишната. И моят опит е , че ако човек си гледа градината и внимава, т.е. пръска навреме, тая въшка не е чак такава драма. Аз я държа под контрол вече доста години , както и молеца по чемширите. Умират растенията там, където няма кой да се погрижи за тях.
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 200 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Lilly, благодаря! Светлина имаше, но сега отчитам като грешка може би прекалената почвена влажност за сметка на въздушната. Да, логиката е, че когато е сухо, коренът се развиве по-добре, защото се стреми да достигне влажност на дълбоко. Но при липса на корен?
Както и да е, сега новите смятам да ги заложа директно в градината, на полусенчесто място, захлупени с по една бутилка.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от мечтица »

Не съм залагала резници от лавровишня,имам такава подарък от Лили,която в момента вече голям храст,за което много ей благодаря.
Но преди 7-8 години ,когато още не разбирах много от растения и като минавах покрай една къща,видях красив храст.
Помолих за резници от него,заложих ги направо в градината,беше есенно хладно време.
Похлупих ги с бутилка и благослових.
Пролетта резниците бяха живи и зелени, много им се радвах,обаче на следващата зима ги оставих без зимна защита.
Всичко беше измързнало,за моя радост отдолу прокара нови листенца.
Така тези резници ми измръзваха 2 зими подред.
За следващите зимни сезони,растенията вече бяха заякнали и вече нямаше този проблем.
Незнам точното наименование на това растение,но предполагам от някои сортове на Евонимус
А по точно мисля че EUONYMUS JAPONICUS TWINS
Това представлява в момента
Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”