Търся рецепта

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1359 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от Клеър »

greeneyed написа: Юли 3, '23, 17:56
Клеър написа: Юни 22, '23, 15:40 Вече 20 години правя палачинки само по тази рецепта . :tzeluvka:
Да докладвам- палачинките са направени и изядени още миналата седмица. :dovolen: Пропорциите бяха - 2 чаши вода , брашното -1 препълнена чаша. С огромна благодарност към клеър :liubov2:

Изображение
Грийни , получиха ли ти се меки както искаше ?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1127 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от greeneyed »

Клеър написа: Юли 3, '23, 19:06
Грийни , получиха ли ти се меки както искаше ?
Мекички станаха, обръщаха се лесно, вкусни са с повечкото мазнинка, даже и първата палачинка се получи. Излезнаха 8 бр, тиганът е 28 см. :angel2: Много съм доволна.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от gonel »

Да питам за едно сладко.. На ММ един колега му дал едно бурканче. То е, като смес от пасирана тиква, джинджифил и още не знам какво.. Има и стафиди.. От джиндъра е приятно люто, доста е сладко, но не много.. Много ми харесва, ММ ще пита колегата за рецепта от жена му, но исках да питам, някой прави ли нещо такова.. Дори, ако е само тиква и джинджър, кое, как се пред-приготвя и, как се слага, не мога да го проумея.. Благодаря!
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от Alien »

Стана ми интересно и питах google за "pumpkin and ginger jam". Изкара доста линкове, явно е популярно лакомство. Напр.:

P.S. Аз, със моите 10 ястия, които умея (1 яйце на очи, 2 яйца на очи... до 10, щото повече не се побират в тигана ми), не би следвало да давам акъл тук, така че ще приема с разбиране и благодарност съвет, да наблягам на четенето и гледането, ако прецените, че включването е било не особено полезно или направо безполезно.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от Lizi »

gonel написа: Ное 20, '23, 13:58 Да питам за едно сладко.. На ММ един колега му дал едно бурканче. То е, като смес от пасирана тиква, джинджифил и още не знам какво.. Има и стафиди.. От джиндъра е приятно люто, доста е сладко, но не много.. Много ми харесва, ММ ще пита колегата за рецепта от жена му, но исках да питам, някой прави ли нещо такова.. Дори, ако е само тиква и джинджър, кое, как се пред-приготвя и, как се слага, не мога да го проумея.. Благодаря!
Мисля,че в едно списание на Била кулинариум го имаше. Щях да го правя помня, но не успях. Ще потърся рецептата.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от alys »

Тази рецепта ми звучи добре. Само една вметка - след като се настърже тиквата и джинджифила, поръсват се със захар и се оставят за няколко часа. През това време тиквата ще си пусне сока. Бурканчетата със сладкото може да се стерилизират 15 минути.

ChatGPT
Ето една проста рецепта за сладко от тиква и джиндифил:

Съставки:
1 кг настъргана тиква
400 г захар
Сокът и кората на 1 лимон
1 супена лъжица настърган джинджифил
Инструкции:
Смесете настърганата тиква, захарта и джиндифила в голяма тенджера.
Гответе на средна температура, като редовно разбърквате, докато тиква омекне и се получи плътна консистенция.
Добавете сокът и кората на лимона и продължете да бъркате.
Гответе, докато сладкото стане гъсто и придобие характерен блясък.
След като сладкото е готово, изсипете го в стерилизирани бурканчета и ги затворете добре.
Сладкото от тиква и джиндифил е готово за потребление или подаряване. Приятно готвене!
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от gonel »

Сърдечно благодаря на всички за отговорите! ММ ще пита за рецептата, все още се мотае в отпуска из вкъщи.. Ще я напиша, ако/като ми я дадат.. Много е добро, бих се радвала, ако го направите, опитате и ви хареса.. За мен си е откритие..
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”