Търся рецепта

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Търся рецепта

Мнение от Tanet »

Някой има ли Амеланхер - купувахме си ги от една поръчка на Таралас. Аз обрах плодчетата, много са ароматни и приятни на вкус. Направих ги в шишета със захар и вода да се пие като сок, но не намирам рецепта за желе от този плод. Ако имате някакъв опит, моля споделете.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от Мария Николова »

Tanet написа: Юни 14, '21, 14:31 Някой има ли Амеланхер - купувахме си ги от една поръчка на Таралас. Аз обрах плодчетата, много са ароматни и приятни на вкус. Направих ги в шишета със захар и вода да се пие като сок, но не намирам рецепта за желе от този плод. Ако имате някакъв опит, моля споделете.
Танче, виж тук. Нищо, че е за желе от дюли. Прегледах и някои споделят опит и с грозде. А в следващите страници може да има и за други плодове.
Успех! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от ln_none »

Шефс :tzvetentze: Моля за изпитана, хубава рецепта за коледни постни сарми с кисело зеле Тая манджа я готвя само веднъж годишно и сякаш все не ми се получава толкова хубава, колкото ми се иска.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от Asarina »

Както би казал ММ, как ще се получи без Месо, бих добавила и без сланинка :dovolen:
И на мен не ми се получават...
В тези с месо слагам и по една суха слива, не знам как би се отразило на постните.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от polyabs »

Аз ги правя с праз и гъби. Запържвам праз, добавям гъбите, запържвам и тях и накрая добавям ориза - запържвам и него, слагам сол, черен и червен пипер, чубрица и доливам вода малко да покъкри, да е полусварен ориза, след това завивам сърмите. Не са вкусни като с месо но .... тази година смятам да ги направя заедно с тези с месото - просто най горния ред ще е без месо .... дано си поеме малко от аромата и вкуса :)
В магазините продават соеви кубчета, имитация на месо, може и с това да стане :)
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от ln_none »

Мерси Поли, с гъби не съм ги правила досега, че малко странна ми се е струвала винаги комбинацията кисело зеле и гъби. Ма що пък не :daaa: Сега бих ги пробвала така, обаче преди месец-два попаднахме на една разходка на разкошна сярна гъба и така злоупотребихме с нея, че още не мога да погледна гъби. Иначе още имам кутии от нея във фризера :mrgreen:
Гледах и рецепта с орехи, но понеже винаги правим една орехова чесновка за гарнитура, стават много орехи. В традиционните турски и арменски рецепти пък ползват кедрови ядки, ама явно там не са толкова скъпи.
Може би просто ще им сложа повечко подправки, то като цяло това ни е проблема с тях, че са малко безвкусни, а ние си падаме по пикантното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Търся рецепта

Мнение от Миша »

Аз пък никога не ги правя с месо... Правя ги с много зеленчуци и са невероятно вкусни , зимата, когато нямам свежи зеленчуци ползвам заготовка от фризера, предварително настъргани и задушени във фурната моркови, зелени и червени чушки, целина, магданоз. Задушавам лук + ситно нарязано зеле+ 1 пакет от задушените зеленчуци от фризера, прибавям ориза, домати , вода + зелев сок, червен и черен пипер, чубрица , всичко ври на много тих огън без да се отхлупва , оставям плънката да изстине съвсем, така ароматът се запазва, зеленчуците са горе долу 1/3 от цялото количество, оттам идва вкусът , това ни е едно от най-готвените манджи у нас, вариации спрямо сезона с чушки, вече и манголд, лозови листа, лапад . Когато чушките са сушени понякога слагам мащерка и риган вместо чубрица, ухае божествено!!!
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от zeleno »

ln_none написа: Дек 22, '21, 10:49 Шефс :tzvetentze: Моля за изпитана, хубава рецепта за коледни постни сарми с кисело зеле Тая манджа я готвя само веднъж годишно и сякаш все не ми се получава толкова хубава, колкото ми се иска.
доста късно пиша , но живот и здраве - за догодина
аз правя от няколко години/ откакто я открих / следните сармички
задушават се едновременно праз / ситно нарязан / с избраното количество ориз
щом празът омекне , а оризът стане полупрозрачен , добавям черен пипер , кимион на зърна , два ситно счукани дафинови листа , босилек и чубрица , сол на вкус
завиват се сармите и се слагат да се варят / аз ги пека , като доливам сок от киселото зеле , обичам да са истински
кисели , а не просто солени / , освен това ги поръсвам с червен пипер за фаца
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от ln_none »

Ехей, много благодаря и честита Коледа :ieeee: Опитах се да се възползвам от всички съвети :mrgreen: Сложих повече зеленчуци - лук, праз, чесън, морков, чушка, люта чушка, щедро риган и майоран, и мнооого черен пипер едросчукан. Запържих плънката и после ги пекох в тава. Еми, доста доволни останахме :daaa:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Търся рецепта

Мнение от greeneyed »

Търся рецепта за катми - меки и пухкави. В мрежата има 1 млн рецепти , пробвах една- 500 мл пр.мляко, 2 яйца, 300 гр. брашно, мая, сол- не ми харесват. Кажете освен пропорциите на продуктите, другите тънкости- колко силен котлон и т.н. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”