Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от хортензия »

Сърдечно благодаря за споделения опит :gush: и уникалните снимки!Аз съм от Североизточна България гр.Силистра, но живеем основно на 15км.от града и от р.Дунав.На около 2-3км.от мен в различни посоки има и 2 язовира.Единия е доста голям в съседна Румъния и определено влияе на влажността,но въпреки това наистина последните лета жегата е убийствена.Отивам да проуча по обстойно предложените от вас видове :katericka:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Фев 3, '24, 11:46 Lily, не рекламирам нищо на никого. Мнението ми дойде под дискусия, че някой търси нещо.
Боби, извинявай , като станах от компютъра , се замислих , че редакцията на поста не беше добра , но ме домързя да се върна и да оправя изречението. Разбира се, че нищо не рекламираш - не си търговец . Просто търсенето беше за повече растения , които да направят цветна редичка. А очевидно хънито не отговаря на това търсене. И аз лично не я виждам тази редичка дори и от по-евтини дъбоволистни хортензии - много ги обичам , но като солитери ...някак редичка не мога да видя.
Миналата година видях за първи път вида bella ragazza - поне на картинка може би биха отговорили на това търсене. Но след толкова поръчки и дадени пари за растения, се научих , че картинките в нета са едно , а моята градина - съвсем друго. И освен това 40 лв за растение ...на мен поне ми е скъпо да правя масив от този вид хортензии.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от хортензия »

Миналата година видях за първи път вида bella ragazza - поне на картинка може би биха отговорили на това търсене. Но след толкова поръчки и дадени пари за растения, се научих , че картинките в нета са едно , а моята градина - съвсем друго. И освен това 40 лв за растение ...на мен поне ми е скъпо да правя масив от този вид хортензии.
[/quote]

Точно заради това се допитах до вас :dovolen:
Личния опит в случая е безценен (пари,време ,труд)
Ясно ми е ,че всеки търговец си рекламира стоката и тя е точно тази която търсиш ,затова тук важи поговорката питай патило,а не старило.
Лили, тази последната която предложи ми хареса наистина, ще се радвам да предложите и сайт от който сте останали доволни от качеството на растенията.И последен въпрос на какво разстояние да се засадят ,за да постигна този ефект?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

хортензия написа: Фев 3, '24, 14:23
Ясно ми е ,че всеки търговец си рекламира стоката и тя е точно тази която търсиш ,затова тук важи поговорката питай патило,а не старило.
Лили, тази последната която предложи ми хареса наистина, ще се радвам да предложите и сайт от който сте останали доволни от качеството на растенията.И последен въпрос на какво разстояние да се засадят ,за да постигна този ефект?
https://www.provenwinnersplants.com/en/ ... hetta.html
provenwinners нямат много нужда от реклама. Сортът е нов , така че отзиви по форуми - надали..
Но производителят е име в растениевъдството. Купувала съм техни растения /не точно от този сайт/ - мисля , че наистина отговарят на името на разсадника
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от borislava.kirilova »

Хортензия, Lily , пак остана нещо неизяснено.
Моят пост по темата за Хортензии прекрасни.

Времево попадна в дискусията.
Не е предложение, коментар или някакъв възможен дизайн към Хортензия и неиното търсене на сорт хортензия, за осъществяване на идея, харесала и от интернет.

Дъбоволистните хортензии са архитектурни растения и са акцент в композиция. Не стават за масиви. Поне никъде не съм виждала, засадени в масив.
Аватар
Мерил
Кафе с мляко
Мнения: 239
Регистриран на: Апр 19, '20, 11:56
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Мерил »

Хортензия, аз от 2-3 години отглеждам дървовидни хортензии, но мои фаворити за сега са Стронг Анабел /arborescens 'Strong Annabelle'/

Изображение

Изображение

и Суит Анабел /arborescens Sweet Annabelle/

Изображение

Изображение

Не изискват много грижи и след като се установят на едно място няколко години, издържат с по-малко поливане. Имам още 7 сорта, но ще видим тази година как ще се проявят. Когато се развият ще пусна снимки. Ако прецениш може да разгледаш и дървовидните, както писах и преди, последните години има много нови и атрактивни сортове. Времето ще покаже как ще се развиват при нас.
На теб незная нали ще ти харесат, аз харесвам всички хортензии, но най-много паникулатите, дървовидните и дъбоволистните.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от хортензия »

Мерил,много са красиви ..особено Суит Анабел.
На колко години са?И как ги виждаш строени в редичка ще изглеждат ли добре?
Единственото което не ми хареса в bella ragazza препоръчана от Лили е,че е ниска хортензия.Аз си представям нещо по голямо ,а твоите Анабели стават два пъти по високи.В кой край на България ги отглеждаш и колко са огрявани от слънце?
Извинявай за многото въпроси :nod:
Аватар
Мерил
Кафе с мляко
Мнения: 239
Регистриран на: Апр 19, '20, 11:56
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Мерил »

хортензия написа: Фев 3, '24, 19:11 Мерил,много са красиви ..особено Суит Анабел.
На колко години са?И как ги виждаш строени в редичка ще изглеждат ли добре?
Единственото което не ми хареса в bella ragazza препоръчана от Лили е,че е ниска хортензия.Аз си представям нещо по голямо ,а твоите Анабели стават два пъти по високи.В кой край на България ги отглеждаш и колко са огрявани от слънце?
Извинявай за многото въпроси :nod:
Стронг Анабел е от 2022 година пролетта от Шмит. Пристигна разкошно растение и се разви много добре. Миналата година беше много красива. Суит Анабел е от миналата пролет, пак от Шмит. Също беше голямо хубаво растение. Засадих я същата пролет и стана красива, много сладко розова, и имаше цветове, които достигнаха около 40 см. Дават ги по-компактни от Анабел, около 1,50/1,50 м. Имам засадени на сянка и слънце от Стронг Анабел, а Суит Анабел е засадена на почти пълно слънце. Мисля, че на мястото, което имаш ще им е добре. Може първите години да им се отрази слънцето, но когато вече са по-възрастни растения, ще са и по-устойчиви. Освен това ти си в Северна България, а аз в Югоизточна, на 70 км. от турската граница. Имам една дървовидна Грандифлора, която е на пълна сянка и също, дори и по-бавно се развива добре. Хубавото е, че дървовидните хортензии издържат на слънце и на сянка.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

хортензия написа: Фев 3, '24, 19:11 Мерил,много са красиви ..особено Суит Анабел.
На колко години са?И как ги виждаш строени в редичка ще изглеждат ли добре?
Единственото което не ми хареса в bella ragazza препоръчана от Лили е,че е ниска хортензия.Аз си представям нещо по голямо ,а твоите Анабели стават два пъти по високи.В кой край на България ги отглеждаш и колко са огрявани от слънце?
Извинявай за многото въпроси :nod:
аз не препоръчвам bella ragazza , просто ти я показах като възможност . На мен arborescens просто не ми допадат с тия дълги пръти и големи междувъзлия. Bella ragazza преодолява този проблем / проблем за мен , де/ , като би трябвало да запази цъфтежните характеристики , но на по-ниски стъбла.
Лично за мен макрофилите са цариците на хортензиите .
Вярвам , че Саша няма да се обиди , като илюстрирам моите пристрастия с нейните хортензии - просто моите вече съм ги качвала
Изображение

Изображение

Изображение

а влязох в темата само за да кажа , че Албамар са пуснали доста видове. Техните хортензии са хубави, май са на половин цена спрямо цената на Росица от lovehortensia , транспортът е доста приличен , има ги анабелите .. При мен миналата година много добре се представи LEVANA 'Cov' Hydrangea paniculata
https://albamar.pl/23-hortensje#

а ако за някого цената няма значение, lovehortensia предлага достатъчно разнообразие от хубави сортове и хубави растения.
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2399
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от mds777 »

Дъбова хортензия "Munchkin" от Росица от lovehortensia. При мен е от миналата пролет. Снимката е от днес, все още има листа.

url=https://ibb.co/X2WxGkH]Изображение[/url]


От там ми е и Тара, но тя в момента е само голи клони. За сметка на това се отчете с някалко красиви цветове лятото .
Ако някой си прави поръчка на хортензии от Албамар, моля да се обади . Много ми се иска да си купя и
Дъбова хортензия "Ruby Slippers".
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”