Хортензии прекрасни

Заключено
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

mimikari написа: Яну 31, '24, 22:41 Търся да си купя Strong Annabelle. Ако някой предлага ,да пише.
https://lovehortensia.com/hydrangea-arborescens.html
предполагам, че тази дама ще внесе пролетта

https://www.provenwinnersplants.com/en/ ... belle.html
тук я има

https://albamar.pl/hortensje/356-horten ... 23718.html
и тук
Аватар
mimikari
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Ное 21, '14, 11:38
Местоположение: София

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от mimikari »

Много благодаря!🌺
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от хортензия »

Здравейте имам нужда от съвет :dovolen:
Наумила съм си да си направя точно тази градинка

Изображение
Спрях се на Hydrangea paniculata Vanille Fraise,в търсене съм от къде да закупя повече бройки.Препоръчайте ми сайт,разсадник с доказано качество на растенията. Благодаря :tzvetentze:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

хортензия написа: Фев 2, '24, 18:18 Здравейте имам нужда от съвет :dovolen:
Наумила съм си да си направя точно тази градинка

Спрях се на Hydrangea paniculata Vanille Fraise,в търсене съм от къде да закупя повече бройки.Препоръчайте ми сайт,разсадник с доказано качество на растенията. Благодаря :tzvetentze:
изчакай пролетта да заредят магазините - на много места са я продавали, просто в момента я няма.

Това да си науми нещо човек - няма лошо , но тази визия надали ще постигнеш. Първо - картинките в нета доста често са толкова обработени и боядисани, че нямат нищо общо с действителността. И после допускам, че за да изглеждат така паникулатите, ако изобщо е възможно, им трябва влажен и хладен климат, което няма нищо общо с нашите убийствени лета. Миналата година моите паникулати преминаха от белия цвят директно към кафяво , изгоряха от жегата , въпреки че поливах редовно. Сега не се сещам някой във форума да е качвал такива реални снимки от градината си. Но пък това не пречи да опиташ - може пък и да ти се получи ...все нещо ще се получи :D
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от хортензия »

Лили много благодаря за бързия отговор :liubov:
Честно казано моят опит с хортензиите е трагичен,но толкова много ги харесвам и ми се откри нова празна градина в двора,че реших да засадя точно хортензии.Изложението е западно и къщата пази сянка до следобеда. Имам пръснати върба,бреза и други дървета за сянка и не се сетих за други подходящи растения.Четох,гледах ваши снимки,но повечето са Макрофили ,а аз уморих вече 3 затова се насочих към паникулата.Ако действително има сорт който се представя прилично при нашия климат приемам идеи и съвети. :idea1:
Аватар
Мерил
Кафе с мляко
Мнения: 239
Регистриран на: Апр 19, '20, 11:56
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Мерил »

хортензия написа: Фев 3, '24, 01:23 Лили много благодаря за бързия отговор :liubov:
Честно казано моят опит с хортензиите е трагичен,но толкова много ги харесвам и ми се откри нова празна градина в двора,че реших да засадя точно хортензии.Изложението е западно и къщата пази сянка до следобеда. Имам пръснати върба,бреза и други дървета за сянка и не се сетих за други подходящи растения.Четох,гледах ваши снимки,но повечето са Макрофили ,а аз уморих вече 3 затова се насочих към паникулата.Ако действително има сорт който се представя прилично при нашия климат приемам идеи и съвети. :idea1:
Хортензия, аз имам само паникулати и дървовидни /arborescens/ хортензии и според мен най-издръжливи са дървовидните. Последните години има много нови сортове и от тях. Моите ги отглеждам в Югоизточна България, но последните две години, особено миналата, паникулатите при мен бързо прецъфтяха и изгоряха.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

хортензия написа: Фев 3, '24, 01:23 Лили много благодаря за бързия отговор :liubov:
Честно казано моят опит с хортензиите е трагичен,но толкова много ги харесвам и ми се откри нова празна градина в двора,че реших да засадя точно хортензии.Изложението е западно и къщата пази сянка до следобеда. Имам пръснати върба,бреза и други дървета за сянка и не се сетих за други подходящи растения.Четох,гледах ваши снимки,но повечето са Макрофили ,а аз уморих вече 3 затова се насочих към паникулата.Ако действително има сорт който се представя прилично при нашия климат приемам идеи и съвети. :idea1:
смени концепцията ...и се откажи от идеята за такъв цвят - не става дума за сянка , убийствена е жегата и липсата на въздушна влажност.
Изложението , при което имаш сутрешна сянка и следобедно слънце ...ми няма по-лошо.- Не гледай картинките с цвят и буйна зеленина - при нас така е през май , но юли и август целта беше просто да не измрат растенията . Поливах до края на октомври :snif:

arborescens аз просто не ги харесвам като растения и това не може да се компенсира от по-устойчивия цвят.
quercifolia много ги харесвам като храсти, но миналото лято беше почти пълен провал откъм цвят.
Но аз писах в края на лятото - за мен в моята градина абсолютният победител в жегите е чойсията - смятам , че е по-добре да търсиш в тази посока растения , които издържат на жега и суша. Ако си близо до водоем / река , язовир/ много би смекчило условията , би ти осигурило въздушна влажност и тогава изборът е по-голям.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от borislava.kirilova »

Моите фаворити при хортензиите! В по-топла зима са вечнозелени и хвърлят старите листа като тръгне новия растеж през пролетта. Тази зима си е зима и го дават полувечнозелени. По - големите още държат горните листа. И трите сорта избрах по 2 причини: 1. По-компактни от вида и 2. Толкова характерни, че на практика не могат да бъдат сбъркани с друг сорт.
Най-общо позиците им в градината мога да опиша така - прекалено сенчесто за роза, но прекалено слънчево за папрат.

Hydrangea quercifolia Jetstream - засадена от контейнер Р9. Вече е на втора зима, а обема и нарасна 200%. Дори в тази невръстна възраст се отчете с 1 стандартен цвят. Беше малко смешна, защото цвета почти, колкото нея. Снимка от около 09.12.2023. През лятото има сянка от съседите и, а есенно-зимния сезон получава пълно слънце.
Изображение

Hydrangea quercifolia Tara- засадена началото на лято23, от контейнер С3. На позиция, където се редуват слънце и сянка, през 1ч. Този сезон получих един цвят, които напълно оправда очакванията ми. Поради засенчването направи това оцветяване около началото на януари. Снимки от 09.01.2024-12.01.2024.
Изображение

Изображение

Hydrangea quercifolia Little Honey - абсолютен шампион. Тази година се отчете с 10-12цвята. Снимката е от 09.01.2024. Това е нейната трета зима в градината. Също на позиция, където през целия ден се редуват слънце и сянка, но през около 2часа.
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Фев 3, '24, 10:46 Моите фаворити при хортензиите!

Hydrangea quercifolia Little Honey - абсолютен шампион. Тази година се отчете с 10-12цвята. Снимката е от 09.01.2024. Това е нейната трета
И аз съм голям фен на дъбоволистните хортензии - харесвам храста , дори и да липсва изобилие от цвят. А есенните им окраски са умопомрачителни. Първите два сорта не съм търсила, но за хънито имам мнение . Може би не е подходящо да го рекламираш на човек , който търси повече бройки за масово засаждане. Хънито е скъпо и трудно за намиране, дори и на европейския пазар. А в БГ аз лично не съм попадала на тази хортензия.
При французите , на които се радваше, ще я има тази пролет за 41 евро.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от borislava.kirilova »

Lily, не рекламирам нищо на никого. Мнението ми дойде под дискусия, че някой търси нещо.

Темата е за хортензии и споделям, растенията които отглеждам. В случая акцентирам върху зимния интерес и принос за градината, когато едно растение е повече от цъфтеж. Да не говорим, че дъбоволистните хортензии официално са категоризирани като широколистни храсти и будят абсолютно изумление в това, тъй бедно на цвят време.
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”