Какво ще местим таз година ?

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

А бе не знам за розите и фалчетата, ама мен ме изуми тая простата лаватера - случайно ми поникнали две-три семенца, направиха кипри храстчета и вече толкова време са отрупани с цвят, ни дъжд ги мори, ни жега. Не знам всеки ден ли отварят нови цветове, или старите траят много, но винаги има много цвят. Дано се самозасеят догодина щото аз по разсадите съм много зле.

Също съм много впечатлена от алстромерията. Цъфна в началото на юни някъде, с розите, и преди делфиниума. Той прецъфтя отдавна, а тя продължава да цъфти и изкарва нови стебла с пъпки. Мисля че ще има цвят над два месеца. Търся поръчка за алстромерии, искам и други цветове щото имам само от най-простата розова.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

Алстромерии мила, имаше преди в сайта с лилиумите - има много хубави разцветки, по мое мнение не бяха прекалено скъпи по 5 лири, но гледам че сега ги няма в каталога, не знам дали не е сезон, или са ги приключили :nod:
имаше и тук алстромерии, но ще ги пуснат отново на есен http://www.meadowviewnursery.co.uk/index1.html" onclick="window.open(this.href);return false;

а ето и едно място, с най-най-най- алстромериите - 90 вида, но са малко солени по 11 лири :evil: http://www.postalplants.co.uk/catalogue.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Блу Блу, :shock: какво направи с този сайт с мене ти? Вече час гледам и не мога нищо да избера, естествено искам всичките.
Днес видях алстромерията, пак е изкарала ново стебло с пъпки, мисля че до есента ще има цвят. Ще купувам, 11 лири да е, пак ще купя. Аз дадох 35 лири за три коренища делфиниуми от които нищо не поникна, ся що да не дам същия шанс на алстромериите. :twisted:

ами тъй... хортензиите съм изпуснала, алстромериите също, английските рози също...кой знае още какво...

ще купувам алстромерии, само да има поръчка :stiskam:

и тези, дребните сортове, ги дават че цъфтят от юни до ноември :shock:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

calico написа:Блу Блу, :shock: какво направи с този сайт с мене ти? Вече час гледам и не мога нищо да избера, естествено искам всичките.
Днес видях алстромерията, пак е изкарала ново стебло с пъпки, мисля че до есента ще има цвят. Ще купувам, 11 лири да е, пак ще купя. Аз дадох 35 лири за три коренища делфиниуми от които нищо не поникна, ся що да не дам същия шанс на алстромериите. :twisted:

ами тъй... хортензиите съм изпуснала, алстромериите също, английските рози също...кой знае още какво...

ще купувам алстромерии, само да има поръчка :stiskam:

и тези, дребните сортове, ги дават че цъфтят от юни до ноември :shock:
аз като на сестра ти казвам да се съсредоточиш върху рози лилиуми хемерокалиси и клематиси -за тия пари ще окичиш двора с цветове за месеци...
не че алстромериите и делфиниумите не са хубави-напротив , страхотни са -обаче ти започваш от "плънките" а ти липсва гръбнакът на градината
недей изкуква при всяка цъфтежка на снимка в интернет , всеки е минал през това разбира се , но съсредоточи се върху цветята с дълъг цъфтеж които се увеличават всяка година туфите -като изброените по-горе.
Няма да съжаляваш , гарантирам ти :tzvetentze:
Към горния скелет ако добавиш храсти , тук там иглолистни и пролетните луковици-и си готова при добра подредба..... :liubov:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Благодаря Дал, от сърце. :tzvetentze:

Рози повече от 10-12 не мога да имам, а те са почти толкова. Лилиуми имам над 50 но са пръснати, сега ще ги събирам. За хемерокалисите отреденото място е малко и мисля че това което имам ще го запълни след 2-3 години.
Клематиси освен по оградата (а тя вече е запълнена§, други извътре из градината не искам . Те изискват мрежи и конструкции, а това не ми харесва. Освен това цъфтят само в една равнина (когато не обличат арка а са опънати на мрежа), тъй че освен за ограда не ги виждам в градината.

Това което искам е, да направя цветно петно около 8х1м на слънчевото място (което е малко) и това петно да има делфиниум и флокс. Сега при тях искам и алстромерии. Това защо да е пълнеж? Според мен са си основни цветя за леха. Някъде пак толкова - 8х1 м е лехата за рози и тя почти е запълнена, другаде рози няма да слагам (освен на оградата). И то от слънчевото място остава още толкова за малко тревичка между тия две лехи.
Хемерокалиса е на едно друго място, то е към 5 кв.м. и мисля че му стигат, щото аз пък точно него смятам за пълнеж.
Сега ако сваря наесен ще направя място за лилиумите да ги събера под едни сливи, а лалета и сие пролетни са на изобщо друго място - под големите орехи. За храсти няма място, те и не виреят под дърветата. Е, има тук там по нещо, но на 30 квм. слънчево място просто няма място за храсти, а и не съм им голям любител.
:oops:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

calico написа:Благодаря Дал, от сърце. :tzvetentze:

Рози повече от 10-12 не мога да имам, а те са почти толкова. Лилиуми имам над 50 но са пръснати, сега ще ги събирам. За хемерокалисите отреденото място е малко и мисля че това което имам ще го запълни след 2-3 години.
Клематиси освен по оградата (а тя вече е запълнена§, други извътре из градината не искам . Те изискват мрежи и конструкции, а това не ми харесва. Освен това цъфтят само в една равнина (когато не обличат арка а са опънати на мрежа), тъй че освен за ограда не ги виждам в градината.

Това което искам е, да направя цветно петно около 8х1м на слънчевото място (което е малко) и това петно да има делфиниум и флокс. Сега при тях искам и алстромерии. Това защо да е пълнеж? Според мен са си основни цветя за леха. Някъде пак толкова - 8х1 м е лехата за рози и тя почти е запълнена, другаде рози няма да слагам (освен на оградата). И то от слънчевото място остава още толкова за малко тревичка между тия две лехи.
Хемерокалиса е на едно друго място, то е към 5 кв.м. и мисля че му стигат, щото аз пък точно него смятам за пълнеж.
Сега ако сваря наесен ще направя място за лилиумите да ги събера под едни сливи, а лалета и сие пролетни са на изобщо друго място - под големите орехи. За храсти няма място, те и не виреят под дърветата. Е, има тук там по нещо, но на 30 квм. слънчево място просто няма място за храсти, а и не съм им голям любител.
:oops:
добре си го замислила , а излиза че имаш и достатъчно китки -сега може би трябва просто малко фантазия и търпение , и повечко поливане и грижи , за да евсичко както го искаш другата година. Наистина щом си отделила лента за многогодишни делфиниуми флокс и алстромерии-това ще е хубаво , те като са отделно от другите някак "равнят" поради подобните съцветия и петната на туфите....ще стане хубаво
дано лилиумите харесат сливите , ама да ти кажа /то не че не знаеш/ сливите щеха да литнат към небесните селения , ако бяха на моите ръчички :mrgreen:
Така или иначе-успех и ще се получат нещата ;
Подценяваш клематисите като растения малко , но сигурно защото твоите са млади още растения -ако си намерят мястото и слънцето /шарената сянка-няма такава сила ; 4 прости пирамиди от летви минати с безир дават възможност да наредиш почти 12-15 клематиса , па и да не е до ограда ;даже ако са централно разположени можеш да ползваш изтока и севера за по сенколюбивите :
който влезе в двора все там ще тича
ето такива например :
Изображение
или така
Изображение па и да не е кръгло , и по дължина да е да ти отдели зеленчукови или други петна
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Оо, за отделяне на зеленчукови петна има много фантазия да се вихри и простор за работа. Само че това е в другия двор, и няма да стане тази година. Сега половината от него е зеленчуков, на другата половина се прави басейн. Между тях е оградна мрежа, опечена на върло слънце, и тя ще трябва д нещо ажурно да се облече. Но няма да стане тази година, защото още е строеж, а и насипване на терена ще има и външни огради и чак тогава.
Тези пирамиди наистина ми харесват, представям си ги обсипани с цвят.

За лилиумите под сливите- надявам се да стане, защото там сянката е светла и лека. Там беше белия лилиум основно, който сега махам, и също нарциси лалета кокичета и всякакви такива, непипнати повече от 10 години, така купихме къщата. Мястото е около 12х2 метра, и само 1-2 м от цялата дължина има по-плътна сянка, за такива места имам много хости и астилбета.
Проблема е че кога ще го направя зависи от това кога ще завърши един строеж на гараж с все пътеки и пр., щото вече ми писнаха. Между тоз гараж и малкия орех пък визуално се отделя една част от двора, още от входната врата и вляво и е около 5х7 м. Нея искам да я направя с пътечки, чимшири, здравец, мушкато на земята, рудбекии и пр селски екстри, щото гаражчето ще стане като малка бяла спретната селска къщурка с врата и прозорче към двора.

После от този малък орех до другите два големи е мястото за което вече писах - слънчевото, и после идва къта на орехите и детския кът, там вече няма кой знае какво да се прави, там са пролетните луковични, ириси и разни тревички.
Парцела е разположен в посока изток-запад по дългата си страна, т.е. пред къщата и в посока юг няма много място - само към 8-10 м. Няма фронт и няма простор напред. Дълъг е към 30 м и напред както казах 8-10. По дългата страна дърветата го разделят на сектори някак си и аз съм принудена да се съобразявам с това. Щото ние в нашта къща дървета не убиваме :D :mrgreen: , оставяме ги да си умрат от старост.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

Всичко ще местя :evil: :twisted: :evil:
днес огледах с критично око и установих, че макар пролетната и раннолятната ми визия да са добри, късно лятната и есенната никакви ги няма :evil: :twisted: Изчистих 2 чувала отпадъци, орязване и прочие, и заплюх ново място на поне 50 китки :lol: както и установих че имам нужда от още доста нови :lol: :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Блу, тя пролетната градина винаги е хубава. Няма треви, няма буренаци, едно чисто и равно и лалета лалета лалета, както и да ги насадиш все изглеждат добре.
Не са ли измислили още повторно цъфтящи лалета, че да си уредя и аз градината с цвят и красота? :mrgreen:

щото м. юли всичко каквото си редил с такова старание и мисъл, така се разпищолва и обезформя, че нищо не може да го спре и никога не е според мисълта ти. :twisted:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

на кого бях обещала тигридии моля :nod: че ще ги вадя :nod: давайте адреси и да заминават другата седмица :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”