Вигна Каракала - Vigna caracalla

denitsavm

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от denitsavm »

Някакво удебеление на корена, точно като грудката, луковицата, клубена или както там се нарича на далията, но си е вдървесинено като корен, мисля, че не е луковица. Ето такова:
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от lila »

ИИии ами защо го изрови :hmmm: Ок, ще намерим инфо ама за утре :hmmm: Иначе цветовете са много красиви :nod:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от lila »

Изображение

Семейство: Fabaceae, Бобови.
Синоними: Phaseolus caracalla, Phaseolus gigantea, Corkscrew, Snail Flower, Snail Vine.
Група: Лиани.
Произход: Тропическа Централна и Южна Америка, в райони с надморска височина до 800 м.
Описание: Бързо растяща, вечно зелена лиана, достигаща на дължина седем метра. Родът Vigna е именуван в чест на Доминик Вигна, италиански ботаник, живял през 17 век, а вида caracalla - идва от думата Каракас (град във Венецуела). Благодарение на бързия си растеж, тази лиана е идеално растение за озеленяване на големи площи в тропическите райони. В началото на лятото новия прираст на Вигна Каракала може да достигне до 30 см. на ден. Младите части на растението са много крехки.
Листа: Овални, тъмно зелени, гланцирани, срещуположно разположени двойки, достигат до 15 см. дължина.
Цветове: Вигна Каракала най-често е със светло-виолетови цветчета, но може също да са млечно бели или жълти. Цветния бутон прилича на черупка на охлюв, а цвета – на пепруда и е много ароматен, с ухание на зюмбюл. Опрашват се от пчели и други дребни насекоми. За осигуряване на обилен цъфтеж се препоръча да се прищипват върховете на младите леторасли.
Семена: Образува шушулки, достигащи до 20 см. с до 14 броя семена, които са ядливи. Наричат ги още мексиканки боб.

Изображение

Размножаване: Най-често чрез резници, също с отвеждане или от семена.
От семена:
Ползват се два начина, целогодишно:
1.За да се ускори покълването на семената, се измиват внимателно с топла вода (30-50°C), после се завиват в марля или друга, не много плътна тъкан. Поставят се в стъклен съд и се заливат с вода със стайна температура, която да ги покрива на около 5 см. за два-три часа. След това изваждаме от водата и поддържаме влажна среда, докато се появят първите кълнове. Покълналите семена са готови за засаждане в почвена смеска.
2.Семената се накисват в топла вода (25-30°C) за 12- 24 часа. Засяват се в лек микс на базата на кокосови влакна и перлит, на дълбочина не повече от половин сантиметър.
Температура на покълване: 25-27 °C, във влажна, но не мокра среда.
Време за покълване: Две-три седмици.
Светлина: Светлолюбиво, миниум осем часа дневно директна слънчева светлина.
Субстрат: Добре дренирана почва, която може да бъде с по-голямо съдържание на перлит и пясък.
Подхранване: През активният период на растеж се тори до два пъти месечно, желателно е да се използват торове с дълготрайно действие.
Отглеждане: Предпочита високите температури и влажност, като може да се развие инвазивно при подходящите условия. В зони с по-ниски температури вирее добре в саксия, като се прибира през зимния период. В условия на открито може да понесе температури до 0 градуса, но надземната част умира. Нови прираст избива на следващата година. Поливане – средни количества вода, като се изчаква изсъхване на субстрата между поливанията. Прекомерното поливане предизвиква пожълтяване и опадване на листата. През цялото лято растението може да се подрязва и оформя.
Вредители: Напада се често от белокрилка.
denitsavm

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от denitsavm »

Мерси, Лила! Изчетох бая нещица и аз, но директното слънце съм го пропуснала, също и за поливането, съветите бяха да е мокро едва ли не постоянно. Сега ще видим с резниците как ще се развият нещата и дали картофчето ще пусне нещо и ще информирам. И аз се надявах да е лесна и си я бях оставила почти без да я гледам, а ето, че изгни без особена причина :hmmm: Пък и това с пензирането много се чудех и накрая я оставих така.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от lila »

Странни работи прочетох снощи - на едно място пишеше, че се хваща дори и от ... хербаризирано клонче :lol: Май си е фасул, ама вносен :nod: Ако тръгне, разчитаме на теб :tzvetentze: много ми хареса цвета и пише че е старшно ароматно :oops: :nod:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от dobis »

Милички , от личния ми опит ..през зимата не ще много студено ... наистина дреме някъде свряно , но около 16 ...не ще и много вода , но иска намокряне ...по- нежно и капризно от аристолохиите , те са по- корави.
А че е боб иноземски , такова си е ...влачи , ама влачи , застъпват се и стари с нови цветоноси ... хубаво зелено прави ... добра си е китката. За вкореняването ... при мен много не се получаваха нещата с резниците...ама то какво ли ми се получава ...семка да е , ще я накарам да поникне , ама клон да вкореня , хич ме няма ... :ufff: :ufff:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от johnstalker »

Абе ти събирай семена, пък аз ще ти кажа рецептата как се готви мексикански боб. :hihihi:
denitsavm

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от denitsavm »

Аз ще събирам семена, пък ще ядем мексикански боб в "градинката с лилиумите" в Троян :hihihi:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вигна Каракала - Vigna caracalla

Мнение от calico »

Да кажат и тези които го имат, но аз го видях на живо миналото лято в една съседка. Огромно беше станало, бързо расте, обаче зеленото му е в пъти повеме от цвета. Искам да кажа, че не е кой знае колко красиво щото цвета е малко. Общо взето една зелена стена. И това което видях не беше ароматно, тя си го беше поръчала от Стрелиция.
даде ми отвод и се беше хванало, но си замина при първите студове докато сваря да го предпазя.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”