Лютиче, Ранункулус (Ranunculus)

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от Клеър »

Изображение

Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от jozefin »

Мнного са хубави. Розовичко :dovolen:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от jozefin »

Кога садите ранункулусите? Пролет или есен?
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Ранункулус

Мнение от Sheytan »

Става и при двата начина. Търсете му по-сухо и слънчево място, от много влага загниват. И аз да попитам нещо. Моите ги стартирах края на януари в неотопляема стая. Всички 10 избиха и в последствие цъфнаха в градината. За мое разочарование някои бяха с по-прост цвят, подобен на мак. Сега са избили. Реших да не ги вадя, за да нарастнат. Тук в Пловдив зимите не са много люти и се надявам да се установят като многогодишни. Въпроса ми е какво да правя с поникналите малки от семена? Навсякъде около растенията са. Дали ще издържат минуси или да мисля да ги местя в саксии?
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от Мария Николова »

Отглеждала съм ранункулуси. Всяка есен ги вадех и, като се стопли на пролет, ги садях наново в двора.
Не съм ги отглеждала като саксийни, щом им харесва в двора.
Има една малка тънкост. Да не се засадят с разтежната пъпка надолу. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от daneda »

Sheytan написа: Окт 19, '22, 20:40 Става и при двата начина. Търсете му по-сухо и слънчево място, от много влага загниват. И аз да попитам нещо. Моите ги стартирах края на януари в неотопляема стая. Всички 10 избиха и в последствие цъфнаха в градината. За мое разочарование някои бяха с по-прост цвят, подобен на мак. Сега са избили. Реших да не ги вадя, за да нарастнат. Тук в Пловдив зимите не са много люти и се надявам да се установят като многогодишни. Въпроса ми е какво да правя с поникналите малки от семена? Навсякъде около растенията са. Дали ще издържат минуси или да мисля да ги местя в саксии?
Изображение
Не искам да те разочаровам, но това което е поникнало не е ранонкулус, а някаква трева.
Мисля, че той не се размножава със семена, а му нараства т.нар. "лукувица" и тя се дели за нови растения
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от jozefin »

Многократно съм претърпявала неуспех с ранункулусите. Имам само един единствен изникнал и оцелял от стара поръчка, който се оказа червен вместо желания от мен цвят.
А от последния ми опит от 20 броя един поникнал.
Но въпреки всичко, и въпреки че знам, че са обречени, за Осми март си избрах три бройки :mrgreen: . Можех и повече , но се въздържах.
Изображение
Така ги бяха надрусали, че изглеждаха страхотно - високи, много едри цветове, надиплени. Много хубави.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от Мария Николова »

Голяма красота са ранункулусите, а тези са ти страхотни, jozefin!!! :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Реално не издържат зимата в земята. Като увяхнат есента, ги извади. Ще видиш групичка от малки грудчици. Ако се отрони от групата едничка, прибери я и тя ще си направи своя групичка след 2-3 години. Прибери ги на място, където не замръзва.
Само трябва напролет да внимаваш кое е нагоре, кое е надолу. :lol:
Тия дни ми трябваше хубав купешки букет и гледах едни огромни цветя, които ми взеха акъла. Само дръжките им баха над 50 см. дълги, а цветовете гъсти, едри колкото роза, с диаметър около 5-6 см.
Сравни магаре със слон - разликата в големината е подобна : :mrgreen:
Ранункулуси, но отгледани в оранжерия
За да не внасям затруднение с мъчното непознато име, :hihihi: се спрях на класиката - червени рози с "гарнитури".
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от jozefin »

И тези бяха така едри, направо като рози. На снимката сега на нищо не приличат. Стратият ми ранункулус е на една четвърт височина от тях.
Не знам, Мери. Те въобще не никнат. И пролет съм садила, и есен - не става. А двата ми стари не ги вадя и пролет никнат. Не се и множат.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Ранункулус

Мнение от Мария Николова »

Важотого е сега да им се нарадваш! :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”