Уаби-Куса

Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Уаби-Куса

Мнение от Голем Бел Нико »

Точно като бяхте решили че аз за друго не ставам освен да си скъсвам гъза от работа за без пари, гледане на стъклени домове и готвене на пиле с картофи и ето аз ви изненадвам с елегантна и учудващо красива и лесна за претворяване идея.

Уаби-куса (Wabi-Kusa) както става ясно от пръв поглед е японско изобретение. Идеята е проста и логична но изпълнението е много ефектно. Ето снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И така, можем сами да си намерим още снимки ако потърсим на Гугъл Wabi-Kusa.

Да обясня как се прави:

Първо ясно е че идеята е да се покаже част от природата която можем да видим на брега на различни водоеми:
Изображение

Растенията обикновено са водни. Но това изобщо не е задължително. За тези от вас които никога не са опитвали да отглеждат растения хидропонно ще кажа че растенията обожават да си държат корените във влажна среда с много кислород. Тоест рехава влажна почва. Това важи и за водните растения - те всъщност имат една цел в живота - да стигнат повърхността на водата и да растат над нея. Там има повече светлина, газообмен и по-малко конкуренция. Обикновено аквариумните растения се отглеждат точно така - с мокри корени, но извън водата.

И така, как да си направим японска Уаби-Куса с каквито си искаме растения?

То е от просто по-просто. Първо трябва ни някаква почва. Най-отличната от всички почви е тая която осигурява леко кисела среда. И при това е рехава. Веднага се сещаме за торф. Ок сега как го ползваме?

На повечето снимки на Уаби-Куси се вижда нещо като топка. То е просто топка от почвата обвита или с рибарско влакно или с мрежичка. Идеята е просто да се поддръжа топчестата форма. Защо пък точно топка? Ами за да има максимална повърхност. Кълбото уж имало най-голямата площ в сравнение с всички други паралелепеди. Абе общо взето щом японците са го измислили кълбото от кал, ние няма да го подобрим.

Кълбото трябва да се поддръжа влажно. Това го решаваме както си искаме. От личен опит знам че най-добрите резултати се получават ако веднъж дневно заливаме кълбото с вода така че да се окаже напълно потопено. След няколко минути махаме водата и това е.

Важно е така да се подбере плътността на кълбото че да има хем достатъчно "рехавост" хем да не изсъхва за няколко часа. Потапяне във вода веднъж на ден работи прекрасно. На много от снимките се вижда също така че кълбетата се киснат в малко вода така че по капилярен път да си седят влажни. Но ако кълбото не ще да се държи капилярно трябва ежедневно заливане с вода.

Слагане на торове във водата за киснене си е въпрос на проба - колко и какви. Не мога да дам точни препоръки. Само ще кажа че освен ако наистина не прекалим концентрацията може да е бая висока.

Водните растения трябва да се приспособят към стайния въздух. Ако ще ползвате водни растения (например мъх който покрива топката и я прави красива и да си стои влажна) са нужни 2-3 седмици на внимателно преминаване от влажна атмосфера (всичко е покрито с найлон) към сухия въздух. При това листата на водните растения се изменят - старите водните опадват и се появяват нови издържливи на съх въздух. Често водните растения имат много силно различаващи се листа за под и над водата.

И в заключение - светлината е много важна. Ако ще ползвате изкуствена - слагате колкото може най-много. От опит ще кажа че 150 вата луминисценти лампи на 5 см от растенията е много добра светлина. 5 см. не е практична височина но идеята е тая - колкото може повече светлина.

--Николай
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Уаби-Куса

Мнение от lila »

Много си гаден - да знаеш. Сега и такова ще искам :nod:
Даже смятам да заформя до края на седмицата едно за проба :hmmm: :syes:
Нико, благодарско бате :tzvetentze: :tzeluvka: :gush:
Последно промяна от lila на Юни 8, '10, 13:10, променено общо 1 път.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Уаби-Куса

Мнение от johnstalker »

Мда, ще извадя малко анубиаси и ще започна да ги адаптирам още днес. Определено ще ставам Уаби-Куса-ррр! :ieeemyzh:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Уаби-Куса

Мнение от lila »

Ти пък да не видиш нещо ... това анубиасите ... дали не ти е излишен някой :oops: :hmmm:
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Уаби-Куса

Мнение от ZAPLESKA »

аааа дразнител :mrgreen:
таман съм почнала две такива :) с блатни палми, бамбуци и мъхове
откраднах идеята на една приятелка за "висяща градинка в гаца от картофи" и я направих "накисната топка в мрежест чорап" :lol:
довечера ако не ме мързи и снимки може
ИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Уаби-Куса

Мнение от lila »

Дай да не те мързи, много моля :tzvetentze:
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Уаби-Куса

Мнение от nel4o »

Оххххх, веднага си представих къде ще бодна една такава стъкленица :twisted:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Уаби-Куса

Мнение от lila »

Ако коренаците са навътре в топката, може да се зяносат :hmmm: трябва да са по порърхността. Замислям опит със сфагнум и папрат (това ми е налично), докато ми дойде кефа за палудариума. :hmmm:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Уаби-Куса

Мнение от johnstalker »

Мога те уредя с анубиас и голостигма.. нали си ми приятелка. :daaa: ке ти помогнем да станеш Уабу-Куса-ркааа!
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Уаби-Куса

Мнение от lila »

Аре от мен да мине - вземам - какво каза за вечерята :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”