Роза - търси се сорт

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Гео, граф »

Е ти ся ме хвърли в оркестъра, Либре :eeeh: ! Изрично му казах на човека какво искам, той ми донесе хубави резници, ама де толко акъл да го питам дали са точно от тази роза... Ми к'вато е, такава ще си я гледам, поне е цъфтежна :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от zeleno »

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Споко, Гео, аз те хвърлям обратно в публиката. :mrgreen: Това е първо цветче на миналогодишен резник, нормално е да не отвявя на нищо и да има разлики с възрастния храст. След 2-3 години като заякне ще може да се каже от същия ли е или не. Според мен е от същия.
Моето предположение за сорт също е Елина, особено както са я описали в роузбука, но това е само предположение. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от МГХ »

Гео, едва ли ще помогна, но кой знае. Имам розичка, която постоянно е обсипана с цвят, няма паузи, но не стърчи нагоре. Много е бодлива. Предполагам си я виждала. Тази в ляво на снимката. Ако я оставя ще се качи на втория етаж. Режа много. И боде много. Бяла е , но на моменти розовее и кремавее, зависи от сезона. Обаче и аз не й знам името ,защото е от резник от съседи на балкана. Тяхната не расте повече от метър и половина, а при мен е неудържима. Ако ги погледнеш двете ще си помислиш, че не са една и съща роза Изображение Тук е разделена на две след драстично рязане за да освободя прозореца и да виждам градината.
Ето цвета от близо Изображение

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
zeleno написа: Юли 28, '23, 08:35 http://www.rosebook.ru/roses/tea-hybrid/elina/
Спойлер
Покажи
botan написа: Юли 28, '23, 09:04 Споко, Гео, аз те хвърлям обратно в публиката. :mrgreen: Това е първо цветче на миналогодишен резник, нормално е да не отвявя на нищо и да има разлики с възрастния храст. След 2-3 години като заякне ще може да се каже от същия ли е или не. Според мен е от същия.
Моето предположение за сорт също е Елина, особено както са я описали в роузбука, но това е само предположение. :nod:
Значи решено е - на този етап от развитието на резника приемам, че е Елина, тъй като описанието отговаря на наблюдението. И в Роузбук, и в Хелпми. Благодаря ви Зеленко и Ботан, на останалите също :liubov: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Мммм-иии, имай си все пак едно на ум. Ти си го имаш, но за всеки случай да натъртя. Аз лично долавям тънки разлики, които може да са в следстие на младата фаза на развитие, условията или самото описание по енциклопедиите. Листата на Елина ги описват като лъскави и тъмни, докато при теб за момента това не е добре изразено. Казваш, че не долавяш аромат, а пишат, че би трябвало да има средно силен, т.е при всички положения ще да е уловим, освен ако нямаш ковид. :mrgreen: Освен това генерално по енциклопедиите липсва описание на пъпки, тичинки, близалца, шипки, което също може да даде полезна информация за определянето, а ЧХ ги намирам за особено проблемни, защото снимките им са обикновено в началните и средни фази на цъфтеж когато баграта и формата е най-ласкателна.
Insta: ex_hort
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от marka »

Гео, виж тази роза. Прилича ли на твойта?
Изображение
Чаен хибрид е. В момента от горещината не цъфти и е дребна. Станала е поне 1.80.
Хави
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2495 пъти
Получил благодарност: 248 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Хави »

Тази розичка мие от резник. Но незнам кой е сорта. Ароматна е, моля за разпознаване.
Изображение
Polka72
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Юли 26, '19, 11:51
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Polka72 »

Здарвейте дали някой би помогнал с разпознаването на този роза.Видях сномка от съфорумничка още от 2018г, но има само снимка не и име
Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от borislava.kirilova »

Polka72 написа: Окт 27, '23, 19:46 Здарвейте дали някой би помогнал с разпознаването на този роза.Видях сномка от съфорумничка още от 2018г, но има само снимка не и име
Изображение
Мисля, че е Rose ' Distant Drums ', floribunda - shrub, Dr. Griffith Buck 2003
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”