Роза - търси се сорт

Публикувай отговор
Аватар
dannaia
Виенско кафе
Мнения: 495
Регистриран на: Юни 12, '17, 18:33
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от dannaia »

Дали би могъл някой да предположи коя е :hmmm: ? Не е бяла, с нежен кремав оттенък е, изглежда седефена, малко е по-рехава за моя вкус, мисля, че няма аромат или поне аз не усетих, като се гъзурчих да я нюхам.

Имаш ли снимка на неотворен цвят / пъпка?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Не е тази, на Гео е с жълт нюанс, и казва че стърчи право нагоре. Тази е с розов нюанс и е катерач, а при тях клонките мисля че се извиват.
Ако се оправяте с руския може да пробвате тази търсачка: http://www.rosebook.ru/roses/search-extend/
Но използвайте характеристиките на дъртия храст, този е още мъничък. Или Гео може да прегледа характеристиките и да се опита да направи по-пълно описание
На мен цвета ми прилича на чаенохибриден в последните си фази.
Insta: ex_hort
Аватар
dannaia
Виенско кафе
Мнения: 495
Регистриран на: Юни 12, '17, 18:33
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от dannaia »

Гео, граф написа: Юли 26, '23, 12:04 Срещу офиса от другата страна на булеварда има едно чудовище, което цъфти неспирно от май до октомври-ноемрви, но тъй като стърчи право нагоре над двуметрова тухлена ограда, няма как да я видя отблизо. Сърце цветарско не трае, та помолих собственика на съседното място да ми вземе клечки и миналата есен ги заложих. Ама наистина е машина - едва се показва от земята и вече цъфти :wooow2: !

Дали би могъл някой да предположи коя е :hmmm: ? Не е бяла, с нежен кремав оттенък е, изглежда седефена, малко е по-рехава за моя вкус, мисля, че няма аромат или поне аз не усетих, като се гъзурчих да я нюхам.
След като е на обществено място, значи не е необикновен сорт, а от масово продаваните по нашите разсадници.
И " цъфти неспирно от май до октомври-ноемрви, стърчи право нагоре над двуметрова тухлена ограда, не е бяла, с нежен кремав оттенък,по-рехава ".
Нямам достатъчно снимки на различните фази от цъфтежа, но според мен е "Penny Lane"
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Извинявам се, че само се обаждам тука като черна станция, ама не е Penny Lane. Тя е по-силно кичеста, нюанса й е прасковен и в редките случаи когато си показва тичинките техните дръжки са червеникави.
Insta: ex_hort
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Гео, граф »

Утре ще се опитам да направя снимки през зида, но той е много висок, розата се намира в частен двор, няма как да вляза вътре, обаче е над 2.30-2.50м и клоните са изправени. Ботан е прав - моят мъник май все още не е достатъчно информативен, ще го покажа пак след време.
Благодаря на всички за опитите да бъде разкрит сорта. Ще прегледам линковете и ще се опитам да го разпозная, но аз не съм розар и доста неща не съобразявам.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Изобщо не се притеснявай. Определянето на рози е изключително трудна задача, дори и за розени експерти. За това трябва да се познават повечето сортове във всичките им фази, които са безброй много заради богатата история на розата и трябва да познаваш пазарите, а това е твърде много информация. Всичко трябва да се съобрази до най-малкия детайл - багри, форми, поведение, абсолютно всичко което можеш да извлечеш като информация и накрая пак ще има несигурност.
Моите предложения са:

Iceberg - До колкото знам е много популярен сорт по принцип и в България. Неговият храст го дават около 150 см, но ако не е подрязван предполагам може да достигне двойно по-големи размери. Има катерачна форма, спорт на оригиналния Айсберг, който е с още по-големи размери. Слави се с обилен цъфтеж както го описваш, но цветчетата ми се струват по-бледи. В най-последната фаза на цъфтежа, когато тичинките почернеят цветчетата би трябвало да избледнеят до снежно бяло.
Изображение

Macy's Pride - цветчетата са много подобни на тази по форма и багра, но я дават с пролетно-летен обилен цъфтеж и след това спорадични цъфки, което не отговаря баш на твоето описание и близалцата май са чисто жълти без розовите нюанси както при теб и при Айберга.
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Гео, граф »

Ахаааа, снимах колкото можах с мойте кинта и шеесе :smmm: . Ми тя почти си е жълта, а отдалече изглежда бяло-кремава :hmmm: :hmmm:

Изображение

Изображение

Последната не струва, правих я през булеварда със зуум, да видите колко се показва

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от botan »

Представям си само как си подскачала. :lol:
Задрасквай всички предложения, връщаме се тук:
botan написа: Юли 26, '23, 17:48 На мен цвета ми прилича на чаенохибриден в последните си фази.
С тея единични пъпки на дълги клонки и едри цветове си е чиста чаенохибридна. Неподрязвана и неоформяна, откъдето и исполинските размери. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от Гео, граф »

Добре де, кат си рекъл чаен хибрид, нека да е чаен хибрид, няма лошо. А за сорта нещо, м :gydigydi: ?
И не съм подскачала, само се надигнах на пръсти :sdull: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Роза - търси се сорт

Мнение от libra »

Май, са рязали резник от друга роза.
Цъфтяща роза до ноември , стърчаща на изправени клони, прилича точно на изтърван ЧХ. Агентът да се връща за резник от тази.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”