Трева - Райграс?

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

Редактирам - не съм чела внимателно, че сте вадили троскот. И що? Той така или иначе ще се установи трайно. Дори и едно коренче да остане. Остави нещата така, само косете. Тревната смеска го потиска донякъде, ако е редовно поливана и косена. Иначе борбата е безмислена. С детелината може да се спогодят някак.
..........................
Гео, каквото и да насееш, при минимални грижи и поливане, в един момент ще си стане точно селска ливада. От детелината имам впечатления само като плевел. Превзема тревата и ако изчезне, остават голи петна, които веднага се насяват с най-кълняемите и противни плевели. Чувала съм, че все пак си иска поливане. Троскота е добро решение, бързо се възстановява при влага. Има сега една тревна смеска Сахара, насяла съм я където рядко поливам,защото е с маркуч, но е във фуга на плочи, значи пак има някаква остатъчна влага. Добре се представя, но на 40 градуса ако не я полея седмица, не зная какво ще остане.
Не зная какво си имала преди това, но ако е било натурален троскот, той спасява работата! Аз си имам на "тротоара", като е сухо и горещо не расте много, но си е зелен. Само зимата жълтее. Но иска косене.
Не зная дали поне малко съм била от полза, аз се занимавам само с поливани градини, където пищят като видят детелина 😂
За тревната смеска само да те предупредя да не е някаква стара, застояла се по рафтовете, защото с всяка година кълняемостта ѝ намаля.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Гео, граф »

ln_none написа: Сеп 25, '23, 13:13 Никога няма да го разбера това скубане на троскот с цел сеитба на троскот :hihihi:
Забравила съм къде е твойто дворче, но на сахарското ми село бялата детелина не издеянваше без поливки.
Напълно разбираемо е объркването ти, Ноне :lol: :lol: ! Обаче не сме скубали троскота, ами багера го разнесе, докато заравняваше ливадата. Мястото се намира северно от Дупница във Верила планина.
ljuboznatelna написа: Сеп 25, '23, 13:20
... Не зная какво си имала преди това, но ако е било натурален троскот, той спасява работата! Аз си имам на "тротоара", като е сухо и горещо не расте много, но си е зелен. Само зимата жълтее. Но иска косене...
И аз допълвам - Шефа обеща да ми купи бензинова косачка, затова е важно да е равно. Ще кося с кеф. Наложи се да викаме багер, заради ударения водопровод... абе дълга история е, отпреди две години и отгоре, разказвала съм, сигурно си я пропуснала.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

Оо, изобщо не се занимавай с никакви тревни смески! Ти си имаш :) Може би в началото ще излезе де що се е насял превел, но с времето ще остане троскота.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1040 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от gevkati »

Аз току що насадих тази смеска-звучи като това, което търсиш.
https://totex.net/produkt/%d1%82%d1%80% ... %bd%d0%b0/
Поникна ми на третия ден, а днес е седмият :-)))та нямам много впечатления. Тази фирма има различни смески- можеш да си избереш някоя
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13717
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 391 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от zeleno »

zeleno написа: Яну 17, '23, 09:09 избирам си тревна смеска от типа " за лозя и овощни градини "
оказа се , че има избор и сега се чудя , коя е най-подходяща
в Сортови семена имат
https://www.sortovisemena.bg/trevna-sme ... eni-wb-130
някой да има лични впечатления
или да предложи нещо изпитано от което е доволен
теренът няма да се полива , само дръвчетата персонално
споделям опит , може да е полезен за някого
купих детелина , уж дребнолистна
отлична кълняемост , докато валеше , без допълнително поливане , стана висока към 10 см.
когато се окоси стърчат само голи пръчки / дръжки от стръковете
щом удариха жегите всичко изсъхна
там където все пак има влага от поливки на други растения има някакви плешиви останки
с детелината затревихме / уж / само в декоративната градина / там където не е мулчирано
иде реч за не повече от 10 квадрата

останалото от парцела , под овошките , се косеше редовно - плевели от всякакъв род
ако пачата трева беше многогодишно растение - това би бил моят избор за затревяване
https://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE ... 0%B2%D0%B0
на 4-5 квадрата направих проба / за толкова ми стигнаха силите / , вадех всякакви други появили се растения
стана хубав , зелен , плътен килим без абсолютно никакво поливане
не я бърка ни суша , ни жега , ни тъпчене
ако успея , за следващият сезон , смятам квадрат по квадрат да плевя , но да и дам възможност да покрие максимално от площта
там където веднъж е покрила , много трудно се самозасяват други плевели
това , разбира се , не касае Convolvulus arvensis / поветица /
нея я боря персонално с раундъп
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Гео, граф »

Вече съм наясно какво ще правя с ливадата. Ще разчитам на местните видове треволяци, които така или иначе ще избият (силно се надявам същото да стане и с дивите ягоди, с които беше пълна :stiskam: :stiskam: ). Само малко ще им помогна с по едно кило бяла детелина и троскот омешани, пък да видим какво ще стане.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”