Трева - Райграс?

Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от gevkati »

Поливане - според нуждите. Важно е да се коси: първото косене да е само на връхчетата, а следващите на 5-6 см, не по- дълбоко. Аз след такова есенно засяване съм косила последно на 8 декември. Аз обаче ни бих торила със селитра сега. Последното косене също трябва да е на 5-6 см.
Пусни някоя снимка да и се порадваме. ;)
mtvachev
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Апр 4, '22, 22:42

Re: Трева - Райграс?

Мнение от mtvachev »

Ето как се развива от началото. Това е в района около гр. Враца. 160 квадрата от общо 350, които трябва да засея. Напролет ще изграждам поливна система и сондаж, но за момента немога да засадя всичко на веднъж заради поливането. Утре предстои да продължа тази полянка с още около 100 квадрата.

Ден 1-ви - Тъкмо е засята, валирана и започнато да се напоява.
Изображение


Ден 5-ти - Все още не забелязвах покълване и започнах да се попритеснявам, че може би тази влага не е достатъчна. Започвам да правя молебен за покълване :worship:
Изображение

Ден 6-ти - О-о-о чудо! Има покълнали семена, та дори и стъбалцета са се показали. Молебена е проработил и вече съм по-спокоен :katericka: .
Изображение

Изображение

Ден 7-ми - Огромна промяна само за два дни.
Изображение

Изображение

Ден 8-ми - Забелязвам, че не навсякъде семената са разпръснати равномерно, но така е като не използвам сеялка. Надявам се да се сгъсти и тези петна да поизчезнат.
Изображение

Ден 9-ти - Тревата расте като бебе което не живее при теб.
Изображение

Ден 10-ти - Един кадър от близо. Все още не е започнала да се сгъстява и от всяка семка има само по едно стръкче.
Изображение

Ден 11-ти - Без кой знае каква промяна.
Изображение

Ден 14-ти - Продълбава да расте. Забелязва се как петната започват да намаляват. Явно има семена, които не са били покълнали все още. Започва и сгъстяването. От едно коренче започват да излизат 2-ро и трето стръкче.
Изображение
Изображение

Ден 24-ти - Третвата вече е много по-гъста. Все още не съм стъпвал по нея, но се забелязва, че вече не е толко крехка. От едно коренче вече има 6-7 стръкчета.
Изображение

Снощи полях за послено и в събота (28-ми ден) смятам да направя първото косене. Косачката е чисто нова и смятам че ноживете са заточени добре. В момента тревата е около 7-8 см висока и мисля да отнема не повече от 1-2 см. след което да валирам и полея.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от gevkati »

Изглежда прекрасно! Браво! Мини само връхчетата и следващата седмица повечко. За валирането: виж дали след косенето коренчетата са се разхлабили или не и тогава прецени дали да валираш.
И продължавай с репортажите! ;)
mtvachev
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Апр 4, '22, 22:42

Re: Трева - Райграс?

Мнение от mtvachev »

Здравейте, отдавна не съм писал, но това е защото всичко бе наред, поне до преди няколко седмици.
Та от началото на ноември забелязах, че тревата леко започва да губи тъмно зеленият си цвят и това предположих, че е от времето (мрачно, много валежи и зимуване на тревата). Да но започна да става все по-жълтеникава и в момента е нещо средно между жълто и зелено, както се вижда от снимката. Това нормално ли е за зимният период или е хванала някаква гъбичка и ако е второто мога ли да направя нещо в момента? Тревната семска е комбинация от 90% Festuca arundinacea (Висока власатка) и 10% Poa pratensis - Smart Start (Ливадна метлица).


Изображение
Аватар
milena_1122
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Юли 20, '19, 14:34
Местоположение: Свищов
Дал благодарност: 506 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от milena_1122 »

За зимният период е нормално според мен, и при мен се получи така на единия терен, но тя е и по-тревисто зелена лятото в сравнение с другата, която имам - 2 различни сорта са...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

mtvachev написа: Дек 10, '22, 17:43 Здравейте, отдавна не съм писал, но това е защото всичко бе наред, поне до преди няколко седмици.
Та от началото на ноември забелязах, че тревата леко започва да губи тъмно зеленият си цвят и това предположих, че е от времето (мрачно, много валежи и зимуване на тревата). Да но започна да става все по-жълтеникава и в момента е нещо средно между жълто и зелено, както се вижда от снимката. Това нормално ли е за зимният период или е хванала някаква гъбичка и ако е второто мога ли да направя нещо в момента? Тревната семска е комбинация от 90% Festuca arundinacea (Висока власатка) и 10% Poa pratensis - Smart Start (Ливадна метлица).


Изображение
Така се получава, ако почвата е омесена от няколко вида почва - някъде е по-песъчлива. Може да се получи и от липса на вещества. Пролетта при първа възможност - торене.Може и да й е било студено повече, това пак във връзка с различните почви (или хвърлянето на пясък,неравномерно) Малко е късничко да гъбясва, а ръждата изглежда по друг начин.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от zeleno »

избирам си тревна смеска от типа " за лозя и овощни градини "
оказа се , че има избор и сега се чудя , коя е най-подходяща
в Сортови семена имат
https://www.sortovisemena.bg/trevna-sme ... eni-wb-130
някой да има лични впечатления
или да предложи нещо изпитано от което е доволен
теренът няма да се полива , само дръвчетата персонално
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от gevkati »

предлагам ти да разгледаш и тези
https://organicsols.com/semena/
аз съм доволна от това, което съм ползвала от тях
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Гео, граф »

След опит за изравняване на тази ливада, последван от пробит водопровод, ремонти от ВиК, полагане на дренажна тръба, засипване с филц (всичкото това беше двугодишно митарстване :swhew: ), та най-накрая разгеле успяхме да свършим нещата както ги искахме. Изчистихме камъните, които неизбежно изплуваха след обработката с багера, продължихме с почистване и доподравняване на ръка, вадя несметни количества въжета от троскот, но резултата много ни харесва :wooow2: ! За остатъчните ''острови'' около тръбите на асмата време (и солук) не остана, ще ги оправим и тях, както и още около половината ливада, снимала съм вече направеното.

Изображение

Изображение

Ливадата е на целодневно слънце, само частта под асмата е съответно на шарена сянка. Не понасям изпънати като пред обществена сграда английски ливади в селска обстановка, затова искам възможно най-близко до природно затревяване. Но да не е с превес на всевъзможни плевели сепаГ налЕ :sthinking: . Та съм решила да метна бяла детелина, която да си се впише в естествените за мястото треви. Няма да я поливам, каквото дядо боже ѝ пусне, ще кося когато мога - да се оправя сама. Разглеждам семената на бяла детелина на нашия пазар - ми то само на фирма Флориан се предлага, няма никакво разнообразие :hmmmmmm: . Разнообразието е в цените на различните търговци, а производителя е един, което е повече от странно. Освен това ми минава през ум да измеся 1:1 детелина с декоративен троскот, та да може да си помагат двете треви. Детелината никне за десетина дни, докато на троскота му трябват 30-40 дни, а пък когато детелината зажълтее, троскота да си остане зелен.

Имате ли наблюдения върху този тип затревяване и конкретно за този производител? (баси интродукцията докато стигна до въпроса :ssmiah: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ln_none »

Никога няма да го разбера това скубане на троскот с цел сеитба на троскот :hihihi:
Забравила съм къде е твойто дворче, но на сахарското ми село бялата детелина не издеянваше без поливки.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”