Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

keit.noni
Дълго кафе
Мнения: 129
Регистриран на: Окт 19, '12, 14:07
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от keit.noni »

Искаш надежда, имаш я от мен. Живият сфагнум е като Господ бог за орхидеите. Ще пусне булбата до 20 - 30 дни. Аз сложих в една тумбеста ваза жив сфагнум и от една умираща орхидея - фалче се появи кейка с коренче. Така, че и при онцидиумовата булба ще тръгнат корени.
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от secret_rose »

Благодаря за надеждата, keit.noni :)
Аз си държа сфагнума в завързан плик на слънчев перваз, бучнах булбата вътре но оставих листата и навън, че доста големи.. Дано оцелее. Имам слабост към тези орхидеи... Приготвила съм и саксийка с корички, ако видя загниване, но не би трябвало, нали? Сфагнума се справя..
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от secret_rose »

Няма да оцелее, започна да потъмнява в основата. :snif:
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от werty »

Аз поне комбинацията от затворени обеми и влажен сфагнум и зимно слънце много не я харесвам .
keit.noni
Дълго кафе
Мнения: 129
Регистриран на: Окт 19, '12, 14:07
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от keit.noni »

ще снимам умиращото фалче с две листа и един корен, как за два месеца изби две кейки , едната вече с три листа и три коренчета, а другата с едно листо. И това става през зимата края на ноември до момента. Живият сфагнум е фантазия.
Neli
Кафевар/ка/
Мнения: 839
Регистриран на: Яну 30, '11, 15:15

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от Neli »

Изображение
stefan.w.petrov
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 9, '21, 17:08

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от stefan.w.petrov »

Здравейте, имам тази орхидея от 3г. и до сега никога не е правила цветоноси.
За сметка на това, постоянно образува булби - тези на снимката вече са 6, а отделно в друга саксия има още 4, които се образуваха след като разделих орхидеята преди около 2г.

Ралика в темп. от 10градуса денем/нощем не се сещам как мога да докарам с нормални усилия, освен ако не решим да изкристализираме вкъщи нощем :-/

Имате ли някакъв жокер как да я накарам да цъфти, т.к. след като образува булби не би трябвало да и е чак толкова зле, но явно има нещо друго :-(

За сметка на това, фаленопсисите, които са при абсолютно същите условия ще се разцепят от цвят(всяка година), че даже едната пусна листа от края на цветоноса, а после и цветоноси от там :-|


Изображение

Изображение


Изображение
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от desunie »

stefan.w.petrov написа: Мар 9, '21, 17:23 Здравейте, имам тази орхидея от 3г. и до сега никога не е правила цветоноси.
За сметка на това, постоянно образува булби - тези на снимката вече са 6, а отделно в друга саксия има още 4, които се образуваха след като разделих орхидеята преди около 2г.

Ралика в темп. от 10градуса денем/нощем не се сещам как мога да докарам с нормални усилия, освен ако не решим да изкристализираме вкъщи нощем :-/

Имате ли някакъв жокер как да я накарам да цъфти, т.к. след като образува булби не би трябвало да и е чак толкова зле, но явно има нещо друго :-(

За сметка на това, фаленопсисите, които са при абсолютно същите условия ще се разцепят от цвят(всяка година), че даже едната пусна листа от края на цветоноса, а после и цветоноси от там :-|


Изображение

Изображение


Изображение
Здравей Стефан,

Фалчето от снимката ти е пуснало кейка - ново растение. При 10см корени можеш да го отделиш от основното растение и да го установиш самостоятелно в кори.

За другата орхидея не мога да дам много жокери. Растението от снимката изглежда здраво. Сигурен ли си какъв вид е? Може да са много и разнообразни причините. Ако я имаш от 2-3 години и е имала силно стресов период преди да дойде при теб, сега да се адаптира и скоро да цъфне. Може да и е било много широко и да се е вихрила да прави зелена маса... Като цяло може да има нужда от повече светлина през зимните месеци и затова да не цъфти. И аз имам една такава дето се куми от няколко години, но определено не е онцидиум, а Brassidium.
stefan.w.petrov
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 9, '21, 17:08

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от stefan.w.petrov »

Ето такива бяха цветовете, когато я купих:

Изображение
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Онцидиум - Oncidium. Отглеждане. Видове.

Мнение от desunie »

Не е капризен този онцидиум. Сложи го на светло място и го подхрани с тор за орхидеи или поне с кристалон.
Търпение и успех :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”