Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Мария Николова »

"Градински цветя" (с жълтия лилиум) на мен ми е КНИГАТА, дал. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

loramum, можеш да преместиш асмата пред къщата или барбекюто - и сянка да хвърля, и грозде да дава :dovolen: Така и място за нещо друго ще се отвори. То е ясно, че като отиват пари за къщата, за градината трудно ще останат. Много е важно как ще поливаш - от чешма или от кладенец, чисто финансово. Това е определящо и за броя и за вида растения. Храстите искат по-малко вода и по-рядко от цветята. Но пък ако искаш да растат бързо и буйно ти трябва много вода и тор в началото. Ако не е сондата, моята градина няма как да е същата. :hmmmmmm:
dal , не съм в течение на твоите истории с кукувица ;) , обаче наистина ти е одрала кожата. Това заради твое незнание ли е или заради малкия град? Защото друго си е да си в Пловдив, има държавен разсадник и поне 10 градински центъра, които са ми известни и посещавам, плюс Бриколаж и Баумакс и цветарски магазини и т.н. и т.н. Сега разбирам защо споменаваш 5000лв като сума :dovolen: Не винаги обаче са нужни много пари за да се направи нещо хубаво, може нещо по-простичко за по-малко, важно е да има стил.
Розите на Флоров и Фидус може и да не отговарят на картинката, но чайните хибриди и флорибундите си цъфтят нон стоп и на втората година са разкош, каквито и да са. И нашите повечето /57 преброих/са купени на намаление през последните месеци на продажба, всички до една се хващат.Само 3-4 броя есенно насадени дадоха фира. loramum , само с катерещите трябва много да внимаваш, защото независимо, че пише цъфтеж от май до октомври, някои от тях си цъфтят по веднъж. През останалото време събират въшки и петна. Насъбрала съм доста такива и сега се чудим по оградата ли да ги слагаме или да ги садя пред някой блок.
Купи си на първо време храсти, които да ти красят градината - има пъстри евонимуси, червени кисели тръни, жълти лигуструми. Като ги наредиш плюс някоя синкавозелена туя, нещо стелещо се - котонеастър например, и една роза до тях - ще ти красят без много грижи. Като заживеете там постоянно и има време да поливаш цветя - тогава сей повече.
Друг тънък момент е , че голяма част от първоначалната работа си е мъжка - разчистване, носене, копане... Дано придумаш половинката, че не на всеки му се занимава. ;)
Ще разгледам пак снимките и чертежа, аз съм чертожник уж, а трудно се ориентирах, мащабно ли е? :D Иначе ми се въртят някои идеи. Каменната сграда въпросното барбекю ли е /очаквам да е навес/ или следващата дълга сграда , нарисувана на чертежа? За гората от овошки Calico е права, ако ще ги обслужваш, по-добре не сади нищо под тях, освен трева.
dal

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от dal »

любознателна девойке , ами нали за това сме се събрали тук , да се сподели опит идеи и да се подпомогнат нечии нови начинания...
сега , в пловдив знам как е , там съм живяла раждала деца и т.н. , ама ако нищо не отбираш от градини и ти фактутират 30 бр. филаделфус , па ти не го и знаеш какво е , и онзи ден ги измъкнеш да ги местиш и те са точно 9 -какво тогава?! ами халал да са и парите проектите и всичко , аз все едно с тия плащания си платих гяволъка и принудата цветар да стана , нещо като такса "глупости" излезе моето , и не съжалявам :D

Лора , щом си тъдява ще се срещнем , ще де запознаем и каквото такова
Любознателна дава хубави съвети , тя е направила красива градина и се допитвай , няма лошо. Права е за групите , и за барбекюто с асмите е права , и иглолистни трябва наесен , че бавно растат и без това , пак време искат.Използвай до тогава месеците да разчистиш и да прекроиш което каквото.
Ама за розите не я слушай изобщо. Гарантирам ти че ще се справим и без павликени като основен доставчик :mrgreen:
Иначе като гледам се харесват цените от 2.50 лв на корен , ама после като писнете кое какво излезло , кое мъносано и кое цъфти половин ден в годината , кое какъв сорт е и колко яка е станала асмата от почвопокривните ви рози-накрая човек си прави сметката.
Защо и тя да кърти след три загубени сезона и години павликенски рози като мен и да мести?! Не може ли да си купи на цена от 3 до 7 лв свестни и с произход , че да не кажа и английски направо ?!
За храстите има теми , огледай ги. Има цъфтящи с месеци. Има почвопокривни, има листодекоративни. Повечето търпят размножаване от резник и можеш да си направиш петна фигури и групи.
И така , хубав ден , аз ще имам предвид теб и твоята градина. От август ще започна да ти пращам , като ще почнем с божури ириси и люляци , че тогава се вадят.... :tzvetentze: Октомври широколистните храсти , ноември рози ще дойдат . Клематиси има време -ще се справиш
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

Лора, слушай Дал и Любознателна, те имат голям опит в правенето на красиви градини.

Но ако искаш зеленчукова градина, първо определи нейното място. Тя трябва да е на слънчево място, да няма дървета. Щото има цветя за сянка, и то много, но няма зеленчуци за сянка.
Като определиш мястото и площта на зарзавата, останалото ще ти се избистри лека полека.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Лора, ти си слушай всички, не ги слушай кой да слушаш :D Градините ни са различни на всички, опита е различен и всичко ще ти е от полза. Сега си представям как в главата ти е една голяяяма каша от толкова много съвети, може да ти се стори смешно, но вземи един бележник и пиши най-важното от това, което си прочела, резюмирано. След 1-2г като го препрочиташ наистина ще ти е смешно, но сега ще ти е много полезно, винаги можеш да отгърнеш и да си припомниш. Аз си имам един такъв :nod: До есента не е време за садене на храсти и дървета, освен ако не са контейнери, но те си искат поливане през ден, за да се хванат добре и да издържат жегите, така че до есента ще мислиш и ще планираш.
Аз започнах да мисля градината през февруари,на първи май садих, дотогава голямо ровене в интернет падна, голямо писане в бележника и заглеждане по градинките и парковете.
Само бетонната площадка ли ти е 100 квадрата? А останалата част? Тази площадка, ако ще се използва, й трябва сянка, иначе на 40 градуса нямаш никаква работа там. Обаче, за да не ти се скрива гледката, ти трябва или пергола с асмата, а може и дива лоза, или високи дървета, като сметнеш, че лятото по обед хвърлят сянка дълга половината от височината им. Като махнеш ствола, сметни къде ти пада сянката на короните и тогава решаваш ще ги садиш ли. Зимата пък хвърлят почти два пъти колкото височината си. Това по наблюдения, точната цифра може да е друга. Следобед слънцето е по-жарко, сянката дълга, а и семейството тогава се събира, затова може и от запад да засенчиш повече. А ако мястото позволява, можеш и туи да засадиш, а зад тях - зеленчуковата градина, да не ти е пред погледа точно, доколкото разбирам, тя си остава от юг така и е огрята.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от Blue sky »

Да, това за бележника е страшна идея - действително, освен цялата мъдрост вече има и няколко много ценни практични съвети - записвай ги наистина.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Пробвах се да правя една скица, защото не сполучих да наслагвам върху твоята, обаче два пъти сканирам черно бяло, затова така го оставям.
Изображение

та каква ми е мисълта. Повдигнатите цветарници да ги поставиш в източната част на площадката, с такава форма, че да даде овал. Между тях - чешма. Така можеш да си прекараш отзад маркуч с отделен кран да не се вижда и да отива направо в зеленчуковата градина. Нея пък съм я отделила от погледа ти с туи, или дръвчета с малки корони /има едни такива акации, с кълбовидни корони, и каталпата може да се постригва така, има и такъв клен/ и между тях - високи храсти или високи рози, но не катерещи, има едни по 1,20-1,50 /ако ги поливаш и ториш и 80сантиметровите стават такива ;) /, оставяш си пътека към зарзавата, а между туите (дърветата) и пътечката - нещо ниско и стелещо се - има такива иглолистни, котонеастър също става,постригваш го като навлезе в площадката така, че да й предаде овална форма, зад него - високи цветя. В повдигнатите цветарници /май трябва да са поне 60см/, - отзад доколкото разбирам има каменна ограда, красива е, може да не я криеш с високи растения. В сенчестата част - хости, отпред разни пълзящи - лобелии, петунии, флоксове, да виснат от "саксията"Дупките на първо време можеш да запълваш с камъни и ето ти скален кът. Пред тях слагаш пейки, по възможност сръчен мъж да ги скове извити.Един голям чадър на югозапад и къта е готов. На стената на котелното - пускаш грамофончета или нещо пълзящо, може и многогодишно. Имай предвид, че там ще ти трябва повече поливане заради височината, но ако чешмата ти е наблизо - няма проблем :dovolen:
зеленчука съм го отделила с една пергола като тази

Изображение

Можеш и лоза да сложиш, и глициния, и текома, и рози, и бръшлян - каквото искаш. Отпред, от западната част - храсти - 1-2 големи, цъфтящи и няколко , които търпят постригване, за да ги ограничаваш - жълт лигуструм, пъстър чашкодрян или евонимус, червен кисел трън или др. ефектно, между тях високи цветя и рози, на първа линия - ниските.Нещо подобно:

Изображение


Ако нямаш възможност в началото само трева насей, а по перголата накачи саксии със сакъзчета и петунии. Виж дали не можеш да използваш опорите на старата асма. Новата според мен ще е добре пред барбекюто, но като гледам снимките - разстоянието до черешата е малко и е сянка :hmmmmmm: Ти на място ще си прецениш най-добре.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от ljuboznatelna »

Ако няма да пометете зеленчука, на перголата може да закачиш люлка:

Изображение

Правите алеи можеш малко да закръглиш по този начин, бетона, който остава към градината ще се скрие от раззеленените цветя и храсти. Може да се направи и от стари, плътни тухли, ако имате излишни.

Изображение

А върху площадката, ако все пак ти се вижда много голяма, можете да направите и подиум за малките принцеси, като го запълните с всевъзможни отпадъци от строежа отдолу.

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от calico »

Лори, не се отчайвай като гледаш толкова красоти и идеи. Ще се справиш, ще видиш. Дори и да грешиш, ще оправяш грешките и ще ти харесва все повече и повече. А и сега имаш такива съветници и този форум, това наистина е плюс и го казвам сериозно.
Аз като почнах в моята 250 кв.м. градина, изглеждаше така и така. Нямах парите, а времето-само събота или неделя, щото къщата не беше ремонтирана и нямаше тоалетна никъде.

След година беше така, но дори и тогава ми харесваше, а след още година и нещо така, и така а сега е дори и по-добро. Всичко съм правила сама, с изключение на полагането на плочите на пътеките и оградата. Засега съм наредила горе-долу както искам само сенчестите две орехови градинки. Сега се занимавам със средната слънчева част, а догодина може би! ще почна най-източната част около гаража, но това ще е след като го съборят и построят нов.

С това само искам да те поощря, че дори и да няма пари за всичко от раз, дори и да няма време, малко по малко нещата се получават, а удоволствието е не в това да си купиш готова градина, а да си я направиш сам. Поне за мен е така. И не се плаши от разликата в това което виждаш и това което е в представите ти. :D Те и представите се променят :D
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Помощ за моята градина - моля за идеи, снимки, коментари

Мнение от loramum »

Изображение

Това мисля да го използвам като идея. Любознателна, чертежа, който си дала е горе долу и моя замисъл. Само там където е барбекюто не мога да сложа асма, защото е много сенчесто.Ще видя дали мога да сложа там където ще е колата - както е предложила Дал. Ще махна двете кисели ябълки и ще насадя рози там - както ми предложи Калико. Дал, розите мисля да си ги купя от Бритрозако, от Надето, сигурно я познаваш, щом си от Плевен, макар, че вчера не се сдържах и си купих две розички, бордюрни от пазара в контейнер, вече напъпили.Любознателна, само площадката е 100м2, но ако разбием бетона ще стане по-малко.Там, където си сложила зеленчуковата градина - там ще е , като така ще я оградя с цветя и храсти, както си го направила на скицата. Става бавно, но аз не бързам. Докато отидем да живеем там имам време да направя градината.
Досега си правех разни файлове на компа със снимки и идеи, показвам ги на мъжа - да разбере какво точно искам. А той само въздиша. Вчера ми вика - стига толкова цветя, я виж колко много имаш вече...А аз му отговарям - Та аз сега почвам, какви цветя съм събрала, това е нищо :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”