Мъх сфагнум

denitsavm

Re: Мъх сфагнум

Мнение от denitsavm »

katiasis написа:Здравейте. Преди време се сдобих с малко сфагнум мъх с и исках да си го размножа за орхидеите ми ,но проблема се появи след време ,когато мъхът ми започна да мухлясва .Искам да помоля за съвет,как да се справя с това .Ще бъда благодарна ,ако ми дадете съвет .

Ами явно не му е добре. Остави го на по-проветриво и по-хладно място. Ако може някъде навън на сянка
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Благодаря ще пробвам
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Мъх сфагнум

Мнение от juliboss »

katiasis, мухлясва само разложен изгнил сфагнум, който е в неблагоприятна за него среда, в никакъв случай жив. Живият е зелен, сочен с добре различими стъбла и "листенца", расте и се размножава при обилна влага и светлина (може и без пряка слънчева), най-добре в терариум (стъклен или пластмасов, може и в дебели найлонови пликове с цип, като периодично се отварят и поливат, но да са на светло!). Просушиш ли го и проветриш - той ще изсъхне. Тогава трябва да го третираш с нещо или просто да го пропариш и изсушиш на слънце за дезинфекция, после да го ползваш сушенПак ще има влагозадържащи функции, но дали ще е антисептичен незнам. Аз имам такъв от няколко години (изваден от саксийки на закупени орхита, пропарен и сушен на слънце) и в него даже съм адаптирала семеначета от фаленопсис, които бяха в заразена среда и засега са още живи. Това пиша от обща култура и личен опит, без претенции да съм капацитет. Не си дала снимка на мъха, който имаш, за да се разбере дали е жив наистина и какво е състоянието му :dovolen: .
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

качвам малко снимки за да добиете представа за какво става на въпрос http://www.snimka.bg/?profile,uploadinf ... =1;#paging" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Мъх сфагнум

Мнение от juliboss »

не се отварят снимки, а страницата за логване в сайта, пробвай пак :hmmmmmm:
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Изображение [quote="katiasis"]качвам малко снимки за да добиете представа за какво става на въпрос
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Изображение
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

katiasis написа:Изображение
така изглежда в момента
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Мъх сфагнум

Мнение от juliboss »

:hmmmmmm: даа, тук разни биотехнолози ми казват да дам съвета "хвърляй го!", но аз си мисля да пробваш поръсване с канела като фунгицид или ако някой с по-дългогодишен опит даде съвет дали става за ползване такъв мъх, иначе си е жив и чудесен.
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

не искам да го хвърлям още.Бях изключително благодарна на един приятел Димитър ,който се съгласи да ми прати малко да си го завъдя и толкова много му се радвам :hmmmmmm: ще ми се да пробвам с още нещо .Сега се сещам че имам топсин -дали ако не го промия с него няма да се оправи ,а иначе съм си сложила малко в хладилника след промивка с вода и да ви кажа за сега няма плесен или мухал-не знам как точно да го определя.Нещо бъркам в отглеждането и не знам какво точно.
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”