Фотиния (Photinia

Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от Di_Va »

mds777 написа: Апр 11, '21, 13:51 Фотиния Pink Crispy от Незабравка още в детска възраст, нарцисите са по-високи от нея. :lol: Розовото на снимката е реално.
Изображение
Много добре изглежда при теб Пинк Криспи, при мен новите листенца израстват някак смачкани...като попарени са, не зная каква е причината. Уж фотиниите са лесни и безпроблемни красоти, пък тази нещо не я бива много. Утре ще опитам да снимам.
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2399
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от mds777 »

Di_Va написа: Юни 7, '21, 22:24
Много добре изглежда при теб Пинк Криспи, при мен новите листенца израстват някак смачкани...като попарени са, не зная каква е причината. Уж фотиниите са лесни и безпроблемни красоти, пък тази нещо не я бива много. Утре ще опитам да снимам.
За съжаление вече и при мен фоотинията не изглежда така, както е на снимката.
Сега новите листа са смачкани, бяха се и маносали.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от borislava.kirilova »

Да споделя, че и аз я имам. И още два други сорта. Растението, което е от миналата пролет го мъчи невероятно силното слънце, а при двете ми растения от тази пролет, по младите листа се появи брашнеста мана. След 2 третирания с фунгицид, вече са наред. Предполагам, че е предпоставките са, че са млади растения-невкоренени добре и неклиматизирани все още, и спецификата на този сезон, с резки температурни колебания, и засушаване последвано от силни дъждове.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от Di_Va »

borislava.kirilova написа: Юни 8, '21, 08:40 Да споделя, че и аз я имам. И още два други сорта. Растението, което е от миналата пролет го мъчи невероятно силното слънце, а при двете ми растения от тази пролет, по младите листа се появи брашнеста мана. След 2 третирания с фунгицид, вече са наред. Предполагам, че е предпоставките са, че са млади растения-невкоренени добре и неклиматизирани все още, и спецификата на този сезон, с резки температурни колебания, и засушаване последвано от силни дъждове.
Точно като мана е и при мен, ще пръсна с някакъв фунгицид, само да спре да вали.
Благодаря за информацията!
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от borislava.kirilova »

Едни от любимите ми растения, с които се запознах тук във Форума. Моите мъници вече напредват в растежа и излизат от зимата без повреди.


Photinia serratifolia PINK CRISPY

Изображение

Изображение

Изображение

Photinia x fraseri LOUISE
Изображение
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2399
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от mds777 »

Фотиния Pink Crispy

Изображение
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 356 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lilaby »

Здравейте, искам да попитам колко пъти в годината Pink crispy е с розовия прираст и колко време се задържа?
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от borislava.kirilova »

lilaby написа: Ное 4, '22, 11:16 Здравейте, искам да попитам колко пъти в годината Pink crispy е с розовия прираст и колко време се задържа?
Зависи от доста работи. Най-общо казано фотиниите обичат поддържането на влага, за да дават прираст - редовна поливка и мулчиране. Те са подходящи и за резитба, хеджиране и всякакви такива манипулации. Та, след рязане след около 2 до 3 седмици, събуждат 4-5 пъпки под отреза и имат нов прираст. При всички положения новия прираст е оцветен, колко интензивно вече зависи от температурата на въздуха. Колебае се от бледорозово в топло време до наситено циклама-червено, сега. Моето растение започва 3-тата си година, т.е. 2 пълни сезона в градината. За момента оформя само много разклонено, китно храстче, без резитб. При това положение съм забелязала 3 прираста. Но най- общо, в най-големите горещини, при млади растения няма оцветен прираст. При по-големи, установени растения, които и се подрязват редовно, може и постоянно да има оцветен нов прираст. Но тя е с чудесни стари вариегатни листа и е забележителна и без розово. :liubov2:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от polyabs »

Бори, покажи де :)
Аз моята я засадих преди месец и ще не знам как ще се държи, но е на капково и на пълно слънце.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от borislava.kirilova »

polyabs написа: Ное 4, '22, 21:32 Бори, покажи де :)
Аз моята я засадих преди месец и ще не знам как ще се държи, но е на капково и на пълно слънце.
polyabs, през едно две мнения нагоре има мои снимки от март 2022. При мен е с някакво засенчване следобедно от короната на лешник. За екзотично изглеждащи растения, фотиниите са много безпроблемни.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”