Традиционни широколистни храсти

Публикувай отговор
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от isa »

Дал, леко ще те коригирам за летните спиреи.Определено търпят и то драстично орязване есента.Това не им пречи да цъфтят на следващата година. При тази свещовидната спирея забелязах само че има разлика във височината и времето на цъфтеж.Една част от тях орязах есента, до 40 см. над земята, а на друга част която е формирана като жив плет махам само цветовете. Орязаните спиреи, наново израстнаха над 1.50м. и в момента са напъпили- на снимката горе в ляво. Не се виждат цветните пъпки защото са още малки и зелени, но има доста. Изображение
При неподрязваните свещовидни спиреи,/ в момента нямам снимка/, но са с височина над 2м. и имат вече разтворени цветни пъпки. А тази по- ниската спирея я режа на 50% от височината й и цъфти всяка година При мен тя цъфти малко по-рано от свещовидната Изображение
denitsavm

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от denitsavm »

Аз пък открих 2 издънки :mrgreen: и ще ходя да ги копая, че с дърпане не става ;) И мисля, да си ги режа ниско като вземат да се развиват, дано да си цъфтят и на метър височина
dal

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от dal »

Изображение будлеята

всичко което Иса пише е точно така :liubov:
истината е , че спиреята се ползва за озеленяване на пътища и жп , а както вече знаем , което го сади жепето и пътното -няма как да е капризно , то е самоотглеждащо се растение :lol:

я да питам аз тука , някой иска ли розова глициния с корени , отвод вкоренен ? трябва да вадя и да махам , само се е вкоренило и то не наедно място ;
ако има и при виолетовата , и някой е мераклия да скрива стени огради и грозни гледки-да казва :tzvetentze:
denitsavm

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от denitsavm »

Дал, аз не бих отказала 1, 2 глицинии, каквито имаш, бая ограда имам да покривам :shock: , засега се е сдобила само с 2 бр. дива лоза. Туй нещо, глицинията расте бързичко, нали?

А ето и новата загадка, само да си кажа, че го снимах до трамвайна линия, а не е от ЖП-то :lol:

Изображение
Изображение
Много е интересно, `щот почти няма листа, а и има едни шушулки с бобчета :dovolen:
dal

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от dal »

ИзображениеCytisus praecox 'Allgold'
има и червени и разни други , но жълтите са най често срещани , зановец му казват в бг

и го използват , и от жп и от пътното , обърни внимание край пътищата по насипите -обича слънце отцедлива почва -например около магистралата преди варна , южна българия край пътищата го има също

колкото за 1-2 глицинии , нали да не обяснявам че стават по 10-15 метра и т.н. и прави страшно мощни корони ?! ама като видиш зор ще изкореняваш и режеш , тя носи :D
дивата ми лоза има самонасети и поникнали семена , също мога да изпратя :tzvetentze:
denitsavm

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от denitsavm »

Явно имам някакви неосъзнати влечения към храстите от жп-то :lol: , така или иначе го харесах и може да го разпределя по дворовете, ако ме светнете и как да си го хвана, че е на м....та си. Чупнах си клонче с шушулки, току виж узряли във вода :hmmmmmm: или пък следващия път като мина оттам ще си взема зрели.
А глупавата тухлена ограда е дълга около 25 метра и е на 2 метра от южната страна на къщенцето ни, така, че има мегдан за озеленяване и за разстилане на вистерии всякакви, Диви лозички 2 малки саксиики си взех, все още са там, но вече цъфтят и се уголемяват активно, ще ги местя в по-големи саксии и в началото на есента ще ги садя. И една акебия имам - децата я пензират постоянно ;) , та и тя се уголемява буйно. И като сложа и 1-2 - 10 клематиса, където е по-слънчево та ще стане може би.
dal

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от dal »

caryopteris, на когото съм пращала резници и с коренчета-така ще ви цъфти -медоносен , кълбо около метър , зимоустойчив ако сте разплакани били някога , че ви мръзнат цеанотусите :D :hihihi:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Blue sky »

разкошно синьо :potekoha:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от johnstalker »

dal написа:caryopteris, на когото съм пращала резници и с коренчета-така ще ви цъфти -медоносен , кълбо около метър , зимоустойчив ако сте разплакани били някога , че ви мръзнат цеанотусите :D :hihihi:
При мен цъфнаха! :tzvetentze:
dal

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от dal »

johnstalker написа:
dal написа:caryopteris, на когото съм пращала резници и с коренчета-така ще ви цъфти -медоносен , кълбо около метър , зимоустойчив ако сте разплакани били някога , че ви мръзнат цеанотусите :D :hihihi:
При мен цъфнаха! :tzvetentze:
много се радвам , много-нищо не ще , пък е такова красиво и пухкаво и синьо .... :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”