Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Titi »

Много красиви и различни градини разглеждам из нета и им се възхищавам. Но албумите на ljuboznatelna ме впечатлиха страхотно, защото стъпка по стъпка е заснела превръщането на едно пусто, голо място в мечтаната ми градина. Ценното за мен е това, че те сами правят всичко. Защото като се възхитим на нечия градина, често забравяме какво стои зад тази красота - дни копане, плевене, садене, болки в кръста, схващане на гърба и краката. Но всичко си заслужава, когато накрая видиш резултата.
Направих отделна тема за градината на ljuboznatelna, защото смятам, че опита й ще е полезен на всеки. Можем тук да й задаваме въпроси за всичко, което ни е впечатлило и ни интересува. И си мечтая един ден да имам мой собствен албум със снимки същите като нейните :tzvetentze:
а ето тези три снимки направо ме изкефиха :D :D :D Ето, ТАКА се прави градина и всички са щастливи!
Изображение
Изображение
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1662 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Titi, благодаря за вниманието към моята градина, ще отговоря на въпроси с удоволствие :tzvetentze:
Всеки може да постигне ако не това цялото, поне част от него, дори по-красиво.На 1 май нашата градина ще навърши 2г, на тази дата засадихме първите храсти и дървета. Все още е бедна откъм цветя, но и това се надявам да се промени :dovolen: Засега разчитам главно на цъфтящи храсти и рози. Справихме се с всичко само двамата със съпруга ми, освен идеи се иска време, здрава ръка, и не на последно място финанси. Надявам се да мога да съм ви полезна :dovolen:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от orkud »

Това е градина, на която се възхищавам от миналата година, след като я видях. Много труд, упоритост и знания и наистина не на последно място и финанси са необходими, но резултата е умопомрачителен :sclap: :sclap:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Blue sky »

Страхотна е :nod: За две години, това е невероятен успех, много съм впечатлена - от това голо поле което е било, до този цялостно завършен вид. Вероятно ще добавяш, добавяш и пак добавяш цветя, но общия вид е постигнат :nod: И съм впечатлена, защото разбирам колко е трудно да се вземе решение и оформи, тъкмо ти хареса нещо и решиш, и изведнъж ти хрумнал друг вариант. За например сравнявам със себе си, защото аз от три години се боря с три лехи, общо 30 кв и все не мога да ги докарам така както искам - то за дизайн и решения изобщо не може да се говорим при мен, защото даденостите са обсолютно категорични, но пък пълня, пълня, и пак пълня цветя - сигурно над 600 коренчета, луковички и какво ли не съм боднала и ........ пак ми е празно :lol:
А имам и конкретен въпрос - почвата ми изглежда доста песъклива, но очевидно е много плодородна - обогатявана ли е с нещо, минерални торове ли хвърляш, изобщо, как ги поддържащ така избуяли тези растения.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1662 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Почвата е много разнородна и ми създава много проблеми :snif: Насипахме 40-50см за да повдигнем и заравним, новата почва е от различни изкопи и стана на места песъчлива, на места глина, и си е една мъртва почва. В началото във всяка дупка за растение сложихме оборска тор, отделно торим всеки месец с бързоразтворима N/P/K , но общо взето е алкална, ако се вярва на лакмуса - РН 7,5 и някои растения страдат, не усвояват желязото и какво ли не още. Тези, които обичат кисела почва направо вегитират, не успях да завъдя нито ерика, нито рододендрони, японската дюля постоянно я наливам с желязо заради хлорозата, а хортензията ми се оказа на здраво спечена глина, почти не порасна и не е цъфтяла.
Този буен растеж се получи освен заради торенето и заради редовно поливане, ползваме вода от сонда. Всички растения са достатъчно осветени според нуждите им, които не бяха ги преместихме /например две рози които не растяха и не цъфтяха/Дупки и аз имам за пълнене, в едната леха си реших проблема с почвопокривно растение, което обаче се оказа толкова агресивно, че сега се чудя как ще го ограничавам. От една мини саксийка за един сезон се разпростря на площ 3/1м, и зимата си стоеше с листа/бяло/зелено, кръгли листа/ http://lh5.ggpht.com/_bLRnegrIfc8/S8QY6 ... 016796.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;, а сега е полудяло и цъфти .
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Blue sky »

да, красиво е, но явно много ще се налага скубане :nod:
И при мен почвата е алкална, бедна и песъклива, категорично се отказах от вяскакви кисели растения гледам предимно рози и други алкални. Явно торенето всеки месец си казва основно думата :nod: Аз набюдавам същото, преди не торях въобще, миналата година само два пъти разхвърлях някаква тор, обаче тази година вече два пъти торих и гледам че цветята са полудели - лалетата станаха направо гиганти :nod: пък и всичко друго е в пъти по-красиво и силно. Но се чудя колко често трябва да се тори, хем да са красиви растенията, хем да не се влоши качеството на почвата, това ме притеснява :eeeh:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1662 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Аз съм по-пестелива в торенето, но съпругът ми е щедър, заради което имаме рози със стебла като тополи /този израз си го харесах в друга тема/ :D , космоса, който обича по- бедни и сухи почви, стана като дръвче и почти не цъфтя :D Но пък лилиумите направиха безброй детки. По мое мнение два-три пъти в годината е достатъчно, зависи по колко хвърляш.Първата година хвърляхме по-често, за да израснат растенията, не ни се гледаше гола градина, всеки месец по малко. Миналата година само два пъти торихме. Аз се успокоявам с това, че поливаме много и се отмива. Първото торене сега го направихме още при напъпването, с повече азот е.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Blue sky »

Ясно, горе-долу и аз така го преценявам, радвам се, че мога по този начин да сравня с постигнати резултати :nod:
He who plants a garden, plants happiness
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от isa »

Любознателна, адмирации за градината, много е красива. Съвсем професионално си се справила :nod: Много ценя храстите и дърветата в една градина, а при теб те са в изобилие. Би ли казала защо на тази снимка, си пояснила че е лигуструм, когато всъщност както и да го погледнеш храста е люляк :hmmm: Може би е грешка :?:
http://lh5.ggpht.com/_bLRnegrIfc8/S9AXH ... 016835.JPG
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1662 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Лигуструм е :dovolen: Имам три вида - Ligustrum vulgare, Ligustrum ovalifolium и Ligustrum japonica , но не зная кой кой е, така ги поръчах и ми казаха, че единия цъфти като люляк. Този расте рехав, листата му са по-нежни и цъфти така, според мен на стари клонки, защото постриганите имаха единични цветове. Не ухае на люляк, но е ароматен, и цъфти преди него. А люлякът ми се хвана трудно, расте бавно и цъфти /само някои/ много слабо :eeeh:
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”