Тръни, бодили и други бодливи

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от botan »

Разбирам ги твоите хора. :lol: И според мен не става за ядене. :lol: Може, ама ако е вече готов, почистен и маринован. Веднъж се излъгах да си взема една глава колкото да го пробвам, еми то изгорих повече калории да го стържа със зъбите от колкото поех от него. :lol:
Според мен трябва да се опита, по-голяма част от Чехия я дават 7ма зона, което е минимума за артишока, пък и пишат, че обичал по-хладни лета. :hmmm: Трябва да се види какво са писали чешките градинари за него. :nod:
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от Nastenka »

Хладни лета?! Че артишокът е средиземноморска култура. Яла съм готвен със сос в Турция, много беше вкусен и въобще не беше твърд. Явно има някаква специфика в приготвянето му. И аз съм правила опити, презимува неуспешно за района на София, не успя да цъфне. Но ако му се избере място на завет и достатъчно сухо през зимата, може и да стане. Забележителна визия има артишокът.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от botan »

И на мен първоначално ми се стори странно, тъй като артишоци съм виждал само по средиземноморието и едни самотни растения на една от спирките на автобус 111 в София, които оцеляха няколко зими, но май така и не цъфнаха преди да се споминат. Артишоците по принцип са многогодишни растения, а за да може да се отглеждат като едногодишни в по-студените райони трябва да преминат през вернализация, която стимулирала цъфтежа при някои растения още на първата година, та от там е дошло това за хладните лета.
Понеже нещо се усъмних в информацията, която Хамериканските сайтове предлагат се забих в научните статии където пишат, че издържа до -10 градуса по Целзий и веднага ми светна какво се е случило. -10 по Фаренхайт дава точно 6б-7ма зона, така че вероятно някой сляпо е преписал без да конвертира единиците и се е разпространило като грешна информация.
Insta: ex_hort
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от mimeta »

Открих, че семена артишок продават по магазините и че на една жена ѝ е преживял зимата в парник, но това е било преди 2 години, когато беше топла зимата. Тази година вероятно не би преживял. Искам го за вилата, където е по-студено и където слънчевите дни са рядкост. Мога да го изкопая наесен и да го завра в мазето. Ще го пробвам, пък ако не порасне, ще възникне щета 30 крони (2,5 лв) колкото струват семената.
Догодина ще докладвам 8-)
Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от marka »

Имала съм артишок. Порасна и цъфна много красиво. Прилича ми на магарешки бодил. По времето когато го отгледах нямаше информация коя част от него се яде. В старите готварски книги пишеше, че се яде дънцето, но като не знаех на кое казват дънце...Естествено не презимува. Поне се образовах как изглежда и когато при пътуване в Корфу всички се чудеха що за растение е това, аз знаех че е артишок :lol:
По същото време отгледах и аспержи.В момента е огромен храст. Произвежда и семена, от които успях да размножа още няколко храстчета. Хапвам и по малко аспержи, но при тях трябва да уцелиш момента.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от Nastenka »

Аспержите се загърлят, за да направят крехки, бели етиолирали кълнове. Предполагам преди брането се отравят и изрязват. Така е на теория. Не съм пробвала да отглеждам, но имам намерение.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от marka »

Nastenka написа: Яну 19, '24, 19:23 Аспержите се загърлят, за да направят крехки, бели етиолирали кълнове. Предполагам преди брането се отравят и изрязват. Така е на теория. Не съм пробвала да отглеждам, но имам намерение.
Да в ранна пролет се загърлят и когато пръстта се напука показва, че са готови. С нож се изрязват под земята без да се отрива. Въпросът е, че трябва да се прави всеки ден, защото ако не се изрежат порастват и кълновете се показват над земята. Нарастват бавно, така че не очаквай да береш в близките няколко години. На мен не ми пречи, че не събирам някаква реколта защото ми харесва като храст, пък и не иска грижи.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от Nastenka »

marka написа: Яну 20, '24, 12:37 На мен не ми пречи, че не събирам някаква реколта защото ми харесва като храст, пък и не иска грижи.
Много красиво растение е аспарагуса - обемно и приковаващо погледа. Лятото изумрудено зелено, есента доста дълго запазва красива багра в цвят 'старо злато'. Имам някакви неглижирани разсадчета, време им е явно.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от Daniela Pargu »

А аз си мислех,че аспержите са друг сорт- специален ,ядлив !
Имам го и при мен - гледам го като храст - пролет пониква и става огромен -
много нежен, ефирен !
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ...ШАНТАВА РАБОТА

Мнение от Nastenka »

Има селектирани зеленчукови сортове, по-крехки и урожайни. Но в надземната част дивите и културни възрастни растения не се различават.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”