Лале (Tulipa) - 2024

Публикувай отговор
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4978
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 1435 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от мечтица »

Това лале доста задържа цвят,много го харесах,ще го потърся отново :tzvetoman:
Изображение

Изображение

Изображение
За съжаление всичките записи от миналата година останаха в стария лаптоп,не му знам името,ще пробвам да вляза в поръчка от миналата есен.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Lalel4e »

Sofiya Stoicheva написа: Апр 12, '24, 09:45
И накрая въпрос - в коя тема и кога приблизително правите поръчки за луковици с отстъпки?
Всяка година се отваря нова тема. Можеш да провериш кога е стартирала миналогодишната, за да се ориентираш кога горе-долу да следиш за новата. Миналата година ми се стори доста рано - още, мисля, беше май месец. По-преди като че ли бяха през юни.
Заглавието е горе-долу “Луковици за есенно засаждане Сортови семена.. (и годината)”

Може да се отвори и някоя чужбинска поръчка ако някой се навие, но там цените са.. абе някои са добре, някои са скъпички, то зависи и от мераците :D
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Lalel4e »

мечтица написа: Апр 12, '24, 23:16 ..не му знам името,ще пробвам да вляза в поръчка от миналата есен.
Прилича ми на Louvre Orange :hmmm:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1811 пъти
Получил благодарност: 2074 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Тутти »

Клеър, вече ще взимаме само неизчезващи лалета. Аз се убедих, че не многото луковици са успешни повече от един сезон, а тези, които без вадене се множат. Имам едно любимо лале, което тази година не показа дори листенце. Цъфтя точно веднъж миналата година и край, нито листо, няма го. А има такива, които от пет луковички са двадесет. На снимката, която си увеличила, от тридесет за четири години са шестдесет и две лалета. А кокошчиците не чупят цветята, само торят, разрохкват и понякога като са в настроение плевят. Шегувам се, но наистина не вредят, само червеи си намират и разни ларви.
Бергенията ти е най-хубавата бергения във форума.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2913
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1469 пъти
Получил благодарност: 1499 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Клеър »

Тутти , а как се казва това лале , което е толкова изумително красиво и множащо се , направо ми взе ума .
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от greeneyed »

Да ви представя изгонените лалета от райската лалеена градина на Лечето.

tulip-purple-circus

Изображение

tulip-pasific-pearl

Изображение

Наистина няма да спечелят конкурс за красота ;) , ама аз ще си ги гледам.

Тук са tulip-hakuun и Van Eijk, още са свежи.

Изображение

Не се отваря Peggy wonder, стоят на топки; Тутти имаше от него, не съм го видяла тази година при нея :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1811 пъти
Получил благодарност: 2074 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Тутти »

Клеър написа: Апр 13, '24, 21:35 Тутти , а как се казва това лале , което е толкова изумително красиво и множащо се , направо ми взе ума .
Lalel4e го разпозна, после и аз си видях списъците с поръчки и е сигурно разпознат сорта. Tulip Salmon Van Eijk
Тъкмо си мислех да го вадя и сега вие като толкова го харесахте в този вид, се чудя какво да правя. Много се е уплътнило, а се страхувам да не го съсипя като го разбутам.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1811 пъти
Получил благодарност: 2074 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Тутти »

Greeneyed, моето лаленце Peggy wonder изобщо не се показа тази година. Дори листо не изкара, дупка стои.
Но не съжалявам, ще му запълня мястото с някой друг хубавец.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10781
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от botan »

Защо ми се струва, че предимно от кичестите се оплаквате че се губят. :hmmm: Образуването на цветове по принцип изисква много енергия от растението, а когато е с множество околоцветни листчета още повече го изтощава, което според мен ги прави чувствителни на не-идеални условия и начин на отглеждане. Като знам естествените хабитати на лалетата, според мен те трябва да са изплющяни на пек и листата да се премахват когато вече натурално паднат. Тази година мисля да си взема La Belle Époque да си тествам теорията и без това му точа лиги от години.
Тутти написа: Апр 14, '24, 08:21Lalel4e го разпозна, после и аз си видях списъците с поръчки и е сигурно разпознат сорта. Tulip Salmon Van Eijk
Ауу верно е много хубаво. Записвам си в списъка! За това лаленце става дума, нали?
Изображение Изображение

А това кое е? Gavota?
Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1155
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 748 пъти
Получил благодарност: 953 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от borislava.kirilova »

Tulip Gavota, Tulip Muvota/Slawa, Tulipa whittallii, в компанията на Euphorbia x martinii Ascot Rainbow и Picea pungens Waldbrunn

За Muvota и Gavota /triumph tulip/ това е трети сезон на цъфтеж и започват 4-та година в градината. Без изваждане, засадени по 10 луковици.

В началото на цъфтежа - 02.04.2024.

Изображение

Изображение

И снимки от 04.04 и 05.04.2024, т.е. четвърти и пети ден на цъфтеж, при дневни температури +30.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


И tupipa whittallii, за когото горещия въздух бе твърде много и цъфтежа продължи само три дни. На фона на 15 дни в миналия сезон с хладна и дъждовна пролет.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”