ИРИС (Iris germanica) 2024

Публикувай отговор
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 826 пъти
Получил благодарност: 1388 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от мечтица »

И прим мен почнаха да отварят цвят високите брадатки :liubov2:

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31721
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1071 пъти
Получил благодарност: 2617 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Лалелче, веднага ти давам един таксономичен :hihihi: отговор.
Дай ми на ЛС еконтски адрес и ще ми е много драго утре хем да си разходя краката, хем да ти изпратя SDB - джуджета ирисчета, които този сезон съм показвала. Те са дуракоустойчиви :lol: По всяко време ще се "хванат". Не са 16 см., а наполовина.
Между 20 и 40 см. са средните, а някои от големите гонят метър, но са от 40 см. нагоре.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Lalel4e »

Охх, момичетаааа... събуждате в мен лакомия, която не мога да озаптя! :sdoh:
Мери, предполагах, че ще получа хубав таксономичен отговор от тебе :lol: :gush:
ноо ми е малко скоро. Хайде да отложим разхождането до еконта докато прецъфтят и на Мечтица ирисчетата, че да ги боцкам заедно.
Тъкмо сега имам да наваксам с други дейности по пролетната градина.

ПП
Ох, много съм завеяна. Бързам, гледам да пиша насам-натам..
Мечтице, Мерко, много благодаря за предложението! ❤️❤️❤️
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от botan »

Lalel4e написа: Апр 14, '24, 15:59
botan написа: Апр 14, '24, 10:14 Уууу таксономичен въпрос - любимите ми!…
Благодаря за отговора! Тотално се обърках :swink: :lol:
Попрочетох, но не знам доколко се ориентирах. Искам да се сдобия с тъй наречените “ниски ириси”, май се водят Стандартни брадати ириси джуджета.. нещо такова. Около 40 см високи. Доколкото разбрах, цъфтят преди големите.
Исках да знам как да търся, но май само трябва да гледам височината. Всичко, което се предлага в интернет е “ирис” и снимка. Тук-таме има още нещо към името - напр. “брадат” или “германика” и толкова. :hmmmmmm:
Eeee гъбаркаш се нещо с мене. :chokof: :lol: :gush:
Щом 40 см ги искаш значи си за стандартните джуджетa, търси standard dwarf bearded irises (SDB). Миниатюрните джуджета, които са ми любимци пък на мен, са не повече от педя високи и с лакът брада. :lol:
Изображение
Всичките джуджета се водят ниски, в Лукон даже бяха ги смесили под една шапка (да се внимава там с избора, ако се търси конкретна група), средните (Intermediate bearded) са 40-70 см.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31721
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1071 пъти
Получил благодарност: 2617 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Лалелче, намерих картончето за многократна употреба с еконтския ти адрес. Затова таксономичния ми отговор е "пращам още утре", пък ти ги хвърли.
Лошото е, че като прецъфтят, няма да виждам какво вадя да ти пратя. И ти няма да видиш кое с кяква багра е и как да ги подреждаш... докато ги хвърляш. :hihihi:
А, и да кажа предварително. Вкарваш в дупчица само коренчета зад ветрилото на ирисчето. Ризомчето поставяш отгоре и леко го наръсваш с пръстчица. Поливаш да се слегне пръстта и ризомчето остава голичко. Готово е! :daaa:
Като дойдат ирисите от Мечтица, вече ще си спец по засаждане на ириси, даже можеш да даваш уроци! :wooow2:

Клеър е отглеждала до цъфтеж само парченце от ризом на голям ирис.
И да искаш, няма да можеш да умориш ирис - мъник, или голям. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Апр 14, '24, 22:47 Лалелче, намерих картончето…
..
И да искаш, няма да можеш да умориш ирис - мъник, или голям. ;)
Хахахаха.. опасна си! Да, убедих се че са неизтребими. Освен ако не хванат някое гниене, което, макар и рядкост, вече ми се случи веднъж.

Добре тогава, явно ще се изхвърлят ириси ;)
Само че аз имам няколко еконтски адреса според времето и случая и във вторник случаят ще е по-различен от твоето картонче, понеже ще ходя към вилата. Тъкмо ще ги засадя веднага на място.
Така че пренасочвам пратката към офис “Митницата”, градът и получателят са същите ;)

botan написа: Апр 14, '24, 22:40 Eeee гъбаркаш се нещо с мене. …
Ееее, не!
Твоите разяснения винаги ме радват, обаче ти подхождаш твърде професионално, а аз няма да се заровя да пазарувам от някакви престижни чужбински сайтове. Просто исках да знам като пуснат ирисите в Сортови семена, какво ми предлагат под кодовото название “Ирис германика жълт” :lol:
Ама явно няма да разбера.
Иначе сфанах че търсенията ми са в посока стандартни жужета, но Мерка и Мечтица няма да ме оставят да се лутам повече :liubov2:

Сега отивам да търся педя ирис лакът брада, че такова чудо не съм виждала досега, ама то как и да видя, като всички снимки в нета са само на цветчетата. Повечето търговци още не са разбрали че искаме да видим как изглежда растението в градината, а не на селфи.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10780
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 469 пъти
Обратна връзка:

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от botan »

Lalel4e написа: Апр 15, '24, 00:03
botan написа: Апр 14, '24, 22:40 Eeee гъбаркаш се нещо с мене. …
Ееее, не!
Твоите разяснения винаги ме радват, обаче ти подхождаш твърде професионално, а аз няма да се заровя да пазарувам от някакви престижни чужбински сайтове. Просто исках да знам като пуснат ирисите в Сортови семена, какво ми предлагат под кодовото название “Ирис германика жълт” :lol:
Ама явно няма да разбера.
М, те и те не знаят, пък ти искаш ти да знаеш. :lol:
Това име нищо не значи, хем калпаво, хем описателно. Означава ирис с пълзящо коренище и сивкаво зелени листа подредени на ветрило, с преобладаващо жълта окраска на цвета, най-вероятно висок. Ако имаш късмет някъде на пакетчето, дали отзад или отпред (обикновено забутано), може и да пише конкретен сорт и вече ако много имаш късмет може и да си отговаря. :lol:
При листата няма кой знае колко особености, за това и не се снимат много.

Ето при мен редичката с по-старите ми MDB-та
Изображение

От миналогодишна (?) поръчка Ampersand цялото растение с първо цветче. :lol:
Изображение

Абсолютно мистериозно и незнайно от къде, буквално се материализира някакво дребосъче с лилави основи, което с нетърпение чакам да го видя цъфнало. :lol:
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31721
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1071 пъти
Получил благодарност: 2617 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Лалелче, вече имам още едно твое картонче за многократна употреба - за получаване от офис "Митницата".
Всичко е наред! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31721
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1071 пъти
Получил благодарност: 2617 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Лалелче, до сега се гъзурчих, докато отделя и извадя не знам колко ирисченца и ирисчета. Да не пропусна някое.
Не пропуснах! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
И тогава се сетих, че в една мъничка градинка има от всичките, които от години едва дишат, защото върху тази градинка пада гъста сянка от блока и от мъничката подарена от Тутти Фрутти Будлея - вече станала огромно Будлеище.
Спасих ги! Завити са в хартия общо на куп с бележка "повтарящи се".
Намерих подходящия кашон, наредени са и чакат на хладно в градинския гараж да си почина.
Към 5 часа ще залепя с тиксо капаците на кашона и ще извикам такси до Еконт. (Кашонът е удобен за подреждане на ирисите, но е неудобен за носене на ръце.) С новото картонче в джоба! :mrgreen:
Готово, пъхнах го в джоба си, защото съм хитра! :hihihi: Спокойно мога да обядвам. :angelche:

Нищо друго, ама нищо не ме прави така щастлива, както приготвянето на пратка за форумно дружарче! :wooow2: :wooow2: :wooow2: :wooow2: :wooow2: :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2602
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 776 пъти
Получил благодарност: 762 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Апр 15, '24, 13:48 Лалелче, до сега се гъзурчих…

Готово, пъхнах го в джоба си, защото съм хитра! :hihihi: Спокойно мога да обядвам. :angelche:

Нищо друго, ама нищо не ме прави така щастлива, както приготвянето на пратка за форумно дружарче!
:gush: :liubov: 🩵💚💛🧡❤️
Ама защо чак от всичките видове?! 😵‍💫
Фурия ненадмината си ти!
Като гледам, утре мен ме чака яко гъзурчене 😰
Като знам и къде ще ги садя… Само че и аз съм хитра - ще забия плажния чадър и ще се гъзурча на сянка. Тази хитрост я усвоих от едно друго хитро форумно другарче. Кое ли е то?! :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”