Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1155
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 751 пъти
Получил благодарност: 953 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от borislava.kirilova »

Тутти написа: Апр 3, '24, 14:54 Borislava.kirilova, Winter waltz много ми хареса. Като издухан от вятъра и с много хубава луличка. А снимките ти….нали си знаеш колко ми харесва как снимаш всичко. И пак да ти благодаря за имената на всички твои цветя към всеки пост. И аз бих искала да правя същото, но след розите и божурите, луковичките нямаха този късмет да им запомня имената. Или поне не на всички, някои все пак ги знам.
Тути, архитектурата на цвета му е такава, защото е от групата на нарцисите cyclamineus. Това име се е появило за да означи, че венчелистчетата при разцъфтяване се обръщат назад, подобно на цветовете на цикламите. Този сорт не видях да е представян в нашия форум и го цопнах.

Благодарности и голямо гуш за харесването на моите снимки! Напоследък нямам никакво време и се отчайвам защо снимам като няма кога да се занимая и с процеса на обработка. И после се сещам....Ми вие как ще разберете аз как си виждам цвететата и градинката.

А за имената да си призная, помня добре тези които отглеждам, другите ги помня, ама по-слабо... ако стане въпрос за нещо имам някаква моя си хаотична система за присещане. :D Все пак, латинския ми бе задължителен, по време на образованието.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5670
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1866 пъти
Получил благодарност: 2136 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Тутти »

Изображение



Изображение

На тази снимка Сър Уинстън Чърчил е зелен. Това не знам дали е добре или не. Наблюдавам го.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2196
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Nevita »

Привет на всички!
Тази година е най-куцата, откакто се занимавам с цветя. Освен ненормално топлата зима и изобщо всички климатични аномалии, в двора ми на вилата се появи сляпо куче, смятам знаете какво значи това. Унищожени са ми 80 % от лалетата (всъщност оцелели са само тези в кошнички, засега), и немалка част от нарцисите. Все пак гадината ми е оставила разни работи, които снимах, а други, деформирани от лошите условия, даже нямах желание да гледам. За щастие в малкото ми дворче в града си имам резерви от луковици, но не е същото...
Извинявам се, но много от снимките ще са портретни.
Имам още нарциси, които тепърва ще цъфтят, ще покажа, ако стават за гледане :)
Приемам всякакви изпитани съвети за борба с подземната напаст.

Albatross стар сорт, силно размножаващ се, висок и строен. Май накрая ще свия колекцията само до старинни сортове.
Изображение

Anfield - туфата е от 2 или 3 луковички, много здраво растение
Изображение

Bell Song - никакви забележки по отношение на размножаването
Изображение

Bella Estrella - любимка, тя и Анфийлд са ми подаръци от скъпа приятелка, може би затова се развиват прекрасно
Изображение

Capisco го купих от скука, а той се оказа нещо разкошно - висок, не поляга, едър окръглен цвят - не знам защо съм го пропускала толкова години
Изображение

Colin's Joy - няма такава прелест
Изображение

Cotinga е страхотен мъник, всъщност не е толкова дребна, нея специално ще я евакуирам, да не бъде изядена
Изображение

Eaton Song го имам от вече немалко години, никакви забележки по представянето
Изображение

Firebrand - любимия ми старинен полудив нарцис. За него винаги ще има специално място в двора ми.
Изображение

Tangerine Beauty - цветна феерия, няма грешка при него
Изображение

Thalia - всички я знаете, любимка
Изображение



Winter Waltz - след безупречното му представяне първата година след засаждане, започна да дава на заден ход. Слаб цъфтеж, болнави цветове... Миналата есен го извадих и пресадих, пак не му харесва. Вероятно придирчив към почвени условия.
Изображение
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 752
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2147 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от трепетлика »

Nevita написа: Апр 4, '24, 21:19
Приемам всякакви изпитани съвети за борба с подземната напаст.

Неви , звярът е непобедим . През годините изпробвах всичко известно и по - малко знайно - търпя неуспехи . Последните 3 години луковичните слагам в транспортни черни саксии и ги заравям в земята . Не ги бара слепока , но или не цъфтят , или цветчетата са някакви лилипутски . Обича и други неща , не само луковични - девесил , хемерокалиси , дори ягоди . . .
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2196
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Nevita »

трепетлика написа: Апр 4, '24, 22:06
Неви , звярът е непобедим . През годините изпробвах всичко известно и по - малко знайно - търпя неуспехи . Последните 3 години луковичните слагам в транспортни черни саксии и ги заравям в земята . Не ги бара слепока , но или не цъфтят , или цветчетата са някакви лилипутски . Обича и други неща , не само луковични - девесил , хемерокалиси , дори ягоди . . .
Това е отчайващо. Заложила съм капани с рибарски куки, имах някакви надежди... Не мога да се примиря сякаш...
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 752
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2147 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от трепетлика »

Частичен успех постигнах с боров катран и вишневска мас - напоявам салфетка или тоалетна хартия , кухненско руло ; става и с поизсъхнали мокри кърпички и заравям най - отдолу под луковиците . Така опазвам част от чесъна и лука , обаче на много места гадният звяр изкарва хартийките отгоре над пръстта . Ама все е нещичко .
libra
Наркоман
Мнения: 11645
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от libra »

"Моето " сляпо куче избяга след кто му сложих 1-2 лъжици Ариел за цветно пране. Капаните са неуместни, при нас се хванаха 3-4 къртици, които бяха невинни жертви.
След големите студове гледам, че поникнаха нарциси с вирус .Почти единствените останали нарциси след масовия мор от сляпото куче.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31734
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1108 пъти
Получил благодарност: 2660 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Мария Николова »

Момичета, опитвали ли сте да прогоните чудовището с празни пластмасови бутилки, пъхнати в във високи 50-70 см. пръчки?
Вятърът да свири в тях, да ги блъска в пръчката и шумът им да плаши и гони надалеч чудовището.
Зная, че е спасило зеленчукова градина в село на един приятел.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
пери
Виенско кафе
Мнения: 370
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1135 пъти
Получил благодарност: 201 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от пери »

Мери, при нас този метод не даде никакъв резултат. Бяхме накачулили не само шишета, но и празни кенчета от бира на железни пръти, за да дрънкат. Отделно ултразвукова и сигнална джаджа, млечка някаква садих....Няма спасение.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31734
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1108 пъти
Получил благодарност: 2660 пъти

Re: Нарциси (Narcissus) Daffodils 2024

Мнение от Мария Николова »

Значи остава само методът на Либрето - тровене с "1-2 лъжици Ариел за цветно пране".
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”