Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

alys написа: Фев 3, '24, 12:06 А какво не им харесваш, НАМ, на цветните бобчета Смилянски боб? :)
Alys, много ги харесвам, но ако не взема мерки, няма да имам изобщо бели 😊
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

НАМ написа: Фев 3, '24, 11:04 Обикновеният (vulgaris) при мен обаче изобщо не се кръстосва. В оранжерията 6х3 съм сяла три различни сорта боб като компаньон, на всяка редичка различен, разстояние около 80 см между редичките. Ниският лилав сях и на следващата година, нямаше нито един, който да не е лилав.
Оранжериите представляват бариера, която силно ограничава въздействието на насекомите, така че си приложила вид изолация, което е позволило успешнотото скъсяване на дистанцията. :nod:
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Всъщност и на вън няма кой знае какви насекоми по боба. Досега не си спомням да съм виждала, та едва ли са много масови. А има земни пчели, които съм виждала по доматите.
Но дори да се появят насекоми, при този тип боб шансът за кръстосано опрашване е минимален. Прашецът се появява в нощта преди да се отвори цветчето. Опрашването се случва именно в този момент на отваряне. Ако впоследствие се появи насекомо, то няма да окаже особен ефект, тъй като растението вече е опрашено.
Примерно тук https://www.researchgate.net/publicatio ... oat_colour

отчитат само 5% кръстосано опрашване между боба от генната банка на Сараево. Не са спазвали никаква дистанция.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Е, оставяли са по 1.5 м между плотовете и малко над 1/4 са им се омесили. Само не ми стана ясно дали са предвидили вътресортовата вариация, предвид че са изследвали и напръскани, защото транспозонът като се заклещи може да даде различен цвят на семето без да е имало кръстосано опрашване. Но пък потвърждават съмнението ми, че доста от локалните линии са си изградили механизми против кръстосаното опрашване, което малко ме успокоява. По принцип пишат, че обикновения фасул не е особено примамлив за пчелите, и миналата година забелязах, че повече ги привличат тиквовите, но въпреки това за всеки случай съм си подготвил царевица за бариера и космос, тагетес и слънчогледи за разсейка. :mrgreen: Като видят тръбестите цветове на сложноцветните просто пощуряват. Хваща ги ОЦД-то и докато не проверят всяка една тръбичка не мирясват. :lol: :lol: :lol:
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Botan, ти с твоите тикви ме стресна. Аз смятах бобовете да са между тиквите, както е в старата традиция. Обаче сега си дадох сметка, че интересът към бобовете сигурно ще е нулев, щом наоколо има тикви 🤔
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от ugod »

Оказва се,че посещението на различи цветове се определя според наличие на кофеин в тях.При доматите той е в незначително количество.За това почти не ги посещават.
https://naked-science.ru/article/biolog ... vat-kofein
https://dariknews.bg/novini/tehnologii/ ... na-1516197
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от penkeler »

НАМ написа: Фев 3, '24, 19:08 Botan, ти с твоите тикви ме стресна. Аз смятах бобовете да са между тиквите, както е в старата традиция. Обаче сега си дадох сметка, че интересът към бобовете сигурно ще е нулев, щом наоколо има тикви 🤔
Не претендирам за голяма компетентност, но според мен при съвместно сети тикви и боб няма сериозна причина за безпокойство. Това даже може да повишава посещенията на насекоми, както нормално се получава и при хората, като потока на клиенти е по голям където има концентрация на няколко магазина с близки или еднакви стоки и там където има само един такъв магазин. Според мен разнообразието привлича повече посетители и съответно повече посещения отколкото единичен обект. Съвсем не е случайна легендата за "трите сестри" на индианците в Америка, дето сеели на една и съща площ едновременно тикви, боб и царевица, които не само, че не си пречат а даже точно обратното, взаимно много си помагат.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

penkeler написа: Фев 3, '24, 20:38
НАМ написа: Фев 3, '24, 19:08 Botan, ти с твоите тикви ме стресна. Аз смятах бобовете да са между тиквите, както е в старата традиция. Обаче сега си дадох сметка, че интересът към бобовете сигурно ще е нулев, щом наоколо има тикви 🤔
Не претендирам за голяма компетентност, но според мен при съвместно сети тикви и боб няма сериозна причина за безпокойство. Това даже може да повишава посещенията на насекоми, както нормално се получава и при хората, като потока на клиенти е по голям където има концентрация на няколко магазина с близки или еднакви стоки и там където има само един такъв магазин. Според мен разнообразието привлича повече посетители и съответно повече посещения отколкото единичен обект. Съвсем не е случайна легендата за "трите сестри" на индианците в Америка, дето сеели на една и съща площ едновременно тикви, боб и царевица, които не само, че не си пречат а даже точно обратното, взаимно много си помагат.
Това също е възможно развитие, разбира се. Трябва да се тества.
Трите сестри наистина работят. Но там си сеят един вид боб и не се интересуват изобщо дали ще се опраши кръстосано, тъй като бобът си се самоопрашва безпроблемно. А аз искам да се кръстосат, та вероятно ще засея някъде и без тикви. Четох в един форум за това адаптивно земеделие (landrace gardening ), че хора използват микс от кръстосани семена (GREX), създадена примерно за горещо и сухо, която се представя отлично и в противоположните условия, влажно и прохладно. Явно генното разнообразие, постигнато при кръстосването, не ограничава адаптацията само към оригиналните условия. Та с две думи - ако успея с кръстоска в обикновена леха, другата година тя може да се окаже приспособима и в неполивната градина.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

За кръстоска при обикновения фасул аз не бих разчитал на случайността. Бих си направил едно експериментално плотче на открито примерно метър на метър с дупки през педя и в сяка дупка 2 до 3 различни бобчета.

Етиопският пинто от хранителния магазин за моя най-голяма изненада покълна безпроблемно. На Natura е с голям златен печат "Винаги Постоянно Качество". Не знам как го гарантират това постоянно качество предвид че е микс от поне 20тина различни линии и не е ясно догодина дали и колко от тях ще стигнат до посева на полето, но нямаше буболечкти, така че качество да, винаги и постоянно вече под въпрос. :mrgreen: Истината е, че това ми беше един от най-любопитните бобове, които прерових тази година и с удоволствие ще си изконсумирам остатъка. :mrgreen:
Една малка част от разнообразието му:
Изображение
Но моите абсолютни фаворити от него са наситено жълтия пинто и двойния винено/черен пинто. :sheart:
Изображение
Макар че питото не ми е любима група, мисля да бучна последните два, барем ги стабилизирам, а съм хвърлил око и на някои от единичните. Моите грандиозни планове за изолация претърпяха грандиозен крах :lol: като видях, че експерименталната ми площадка е едва 12 х 12, така че ще се изолираме изкуствено с пердета от втората ръка и пликчета от органза, които ако сега поръчам от азиатските страни, тъкмо ще пристигнат когато фасула зацъфти. :lol: :lol: :lol:
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Botan, чудесна идея за лехата, благодаря! Колко е хубаво, че този форум го има.
Да разбирам, че етиопският Пинто много ти е харесал на вкус? Ще взема и аз да го пробвам. Етиопия е едно безценно съкровище на сухоустойчиви култури, с изключително голямо разнообразие.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”