Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6022
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1203 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от alys »

Миналата година купих семена за бакла. Засях и като прочетох, че не е за всеки, така си останаха растенията в градината. Е, опитах две-три сурови бобчета. Нищо не ми стана, но не се стигна до реколта, заслужаваща размисли кой ще я яде. Естествено, не посмях да предложа на никого бакла. Сях късно, а това е пролетна култура. При мене почти само цъфтеше. После я орязах наполовина, за да не засенчва броколито. Още не съм я изскубала. Дори на овцете не посмях да я предложа.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Аз пък обичам бакла. Има плътен вкус. Беше ме страх да давам на детето като беше малко заради въпросната вероятност от алергия. Но всички у дома я ядем без проблем. Всяка година сея, но като се забавя с посева, няма реколта. Много въшлясва. Ядем я във фаза едри, но зелени почистени от шушулките зърна. Не съм пробвала сушена. В арабските страни, Гърция и Турция се готви много. По някакви причини и във Великобритания е доста популярна.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Ооо аз съм окъснял значи. :hmmmmmm: Добре че писахте, че сбора ми от зелената и червената е само по 10 семена. Веднага бучвам половината в чашки да се разбуждат, пък после ще се настаняваме в градината.
:worship:
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Ботане, баклата я накисни във вода поне за едно денонощие. Прочети дали не може и повече, до поява на кълнове. Има смисъл заради дебелата обвивка. Аз я накиснах за 24 часа и сях на 1.03. Никаква я няма още, две различни партиди купени семена. За сметка на това нерътеният ми грах, сят заедно с нея почва да никне. Засега бланширам и замразявам зърната в млечна зрялост. Други способи не знам. Някой път ще пробвам как се процедира със зряла суха бакла, която се продава в арабските магазини, обикновено белена.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Botan, радвам се, че се запознахме на живо и че фестивалът ти е бил интересен.
Аз пробвах няколко пъти да отглеждам бакла, но при мен нещо не и харесва и я нападат едни черни въшки, затова се отказах. На вкус много ми харесва, а около мен никой не се е натравял, явно е нещо много специфично .
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Навсякъде пишат различно, а на всичкото отгоре информацията е омесена с накисването за готвене. :sdull:
Мисля да се доверя на тази научна статия:
https://cdnsciencepub.com/doi/pdf/10.4141/cjps77-058
В нея пишат, че при киснене във вода над 1-2 часа се наблюдава спад в процента покълване. Аз се паникьосах и метнах моите във вода да се киснат докато наваксам с четенето, но сега гледам, че през микропила е попаднала вода между семенната обвивка и семеделите и ако семеделите не я издърпат достатъчно бързо може да създаде проблем. Май изобщо не трябваше да ги кисна и сега даже няма да ги садя, а ще ги осравя на влажна салфетка уж за малко по-стерилно.
Иначе времето за покълване било 1-2 седмици, при оптимална температура около 20тина градуса.
На всичкото отгоре се оказа, че червената не съм я догледал добре и в тези 10 семена има 2 линии: с черен и с червен хилус, така че имам още по-малко мегдан за издънки. Еееех, друго си е като си създадеш проблеми от нищото. :lol: :lol: :lol:

Изображение
НАМ написа: Мар 18, '24, 20:39 Botan, радвам се, че се запознахме на живо и че фестивалът ти е бил интересен.
Аз пробвах няколко пъти да отглеждам бакла, но при мен нещо не и харесва и я нападат едни черни въшки, затова се отказах. На вкус много ми харесва, а около мен никой не се е натравял, явно е нещо много специфично .
Не е специфично, водят го за най-честият човешки ензимен дефицит, но понеже се предава по Х-хромозомата, при момиченцата може да не се усети тъй като имат още една Х хромозома, която може да компенсира. Иначе не съм изненадан, че въшлясва. :mrgreen: От бобовите, които до сега съм гледал май само мунга нямаше този проблем. :lol:
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Botan, другите бобови при мен не въшлясват. Аз сея още грах, нахут и фасул.
И аз се изкушавам много с фъстъците, но ми е безпределно ясно, ще нямат шанс при мен. Иначе българската папуда ще я пробвам.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Леле, може би съм си убила баклата. За пръв път я кисна. Но и в други години е никнела бавно и реших да усъвършенствам технологията. Ще разровя утре и ако се наложи - ще повтарям. Някъде го прочетох този съвет и реших, че бавното никнене може да се преодолее с накисване.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Nastenka написа: Мар 19, '24, 02:36 Леле, може би съм си убила баклата.
Копнах едно гнезденце с бакла. Ок си е, има зелени 1 см кълнове. Явно е студено още и затова се бави. Т.е. накисването за 24 часа не я е увредило.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

То пък аз така се изразих, сякаш съм натрупал великия опит от един сезон с два фасула и един мунг, всичките с половин око гледани. :lol: :lol: :lol:
В случая с баклата обаче съм абсолютно сигурен, че ще въшляса, защото край нас растат естествено няколко различни вида глушини (така се казват дивите видове на род Vicia) и всяка година биват налазвани от черната бобова листна въшка (Aphis fabae) или поне подобна на нея вид, а тях на всичкото отгоре и мравките ги пазят за да ги доят. Превид че са естествени процеси не ми се иска много да им се бъркам, но ми се прехвърлят или биват довлачени от мравките на паша по фасула, което вероятно беше и една от причините при мен Super Nano Giallo и Aura да се представят така слабо. Докрая се надявах да привлекат вниманието на калинките, ама нъц, тази година обаче не мисля да ги оставям на поизвола на съдбата и ще бъдат безпощадно преследвани, барем се научат да си висят по диваците. :twisted: :chokof:

Впрочем един от пътищата на селекция при баклата е в посока елиминиране на вицина и конвицина, които са основните пакостници и ми се мерна, че има сортове със силно понижени нива на тези вещества, което е полезно да се има предвид. :nod:
Nastenka написа: Мар 19, '24, 02:36 Леле, може би съм си убила баклата. ... Някъде го прочетох този съвет и реших, че бавното никнене може да се преодолее с накисване.
Сега като се замислих дебелината на тестата за жалост не е гаранция, че по нея не са се образували микропукнатини, които да не се виждат с просто око, но да компрометират нормалното оводняване на семето. В статията по-горе споменават за "soaking injury", и че твърде бързото оводняване може да доведе до пукане да клетъчните мембрани, а пукнат ли се клетките, цялото клетъчно съдържимо, което се излива предоставя една чудесна среда за развитието на бактерии и дрожди с които емброна просто няма никакъв шанс да се съревновава, дори и да е жив. Оставам с впечатлението, че като цяло при бобовите е по-безопасно да не бъдат предварително накисвани, тъй като различните линии реагират различно.
Nastenka написа: Мар 19, '24, 11:46 Копнах едно гнезденце с бакла. Ок си е, има зелени 1 см кълнове. Явно е студено още и затова се бави. Т.е. накисването за 24 часа не я е увредило.
Това е чудесна новина! :ieeee: Като избият масово, моля те сподели дали наблюдаваш спад в кълняемостта. :nod:
НАМ написа: Мар 18, '24, 21:25 И аз се изкушавам много с фъстъците, но ми е безпределно ясно, ще нямат шанс при мен.
Имам същите подозрения, но при мен по-скоро заради глинестата почва. Единствените ми очаквания от тях са да вържат поне толкова колкото да си опресня семената за следващата година. :lol: Летвата е ниско, но да видим колко добре танцуват Лимбо. :lol: :lol:
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”