Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Не, само визуално. Не съм го готвил, но аз не съм гурме специалист, така че вероятно няма да видя кой знае каква разлика освен ако не се наложи да го варя 9 часа или не вдигна парниковия ефект с 2 градуса. :lol: :lol: :lol: Той се оказа смес от пинто (основно, различни типове), кариока (бобчето с по-дългите линии) и дребни серни с бежова обвивка, така че ми беше много интересно да разгледам резултатите от съвместното им отглеждане, заедно с примесите и да си подбера онези, които най-много ми радват окото. Нямам кой знае какви очаквания от тях, пък и са храстовидни, така че те са ми по-скоро за развлечение. Имам слаби надежди да се окажат малко по-толерантни към глинести почви и топлина, но не нещо кой знае колко силно изявено. Може би не усетихте моя преход от боб за тялото до боб за душата, защото се случи светкавично бързо. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ето какво са написали в един африкански атлас
Кремав тип: Хетерогененна категория, която включва пинто, захарни и кариока типове, с локални предпочитания към някой конкретен. Цялата категория представлява около 10% от продукцията. Пинто имат добър потенциал за експорт, но са относително слабо раждащи и податливи на биотични и абиотични стресови фактори... ...Кариока имат потенциал за по-високи добиви и справяне с почви с ниски нива на усвоим фосфор... ...по-скоро тяхната ниската пазарна цена от колкото техните кулинарни характеристики са определили популярността им сред потребителите.
Кафяв, бежов и жълт тип: Разнообразна категория... ...тя представлява около 11% от продукцията в източните и южни части на Африка и често биват отглеждани смесено с други типове. Тези с по-дребни семена могат да бъдат толерантни към почви с ниска плодородност и такива с ниски нива на азот и фосфор.

Атласът:
https://core.ac.uk/download/pdf/132664725.pdf
Една книжка за бобовите култури в Етиопия:
https://edepot.wur.nl/197905
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

botan написа: Фев 4, '24, 19:06 За кръстоска при обикновения фасул аз не бих разчитал на случайността. Бих си направил едно експериментално плотче на открито примерно метър на метър с дупки през педя и в сяка дупка 2 до 3 различни бобчета.

Етиопският пинто от хранителния магазин за моя най-голяма изненада покълна безпроблемно. На Natura е с голям златен печат "Винаги Постоянно Качество". Не знам как го гарантират това постоянно качество предвид че е микс от поне 20тина различни линии и не е ясно догодина дали и колко от тях ще стигнат до посева на полето, но нямаше буболечкти, така че качество да, винаги и постоянно вече под въпрос. :mrgreen: Истината е, че това ми беше един от най-любопитните бобове, които прерових тази година и с удоволствие ще си изконсумирам остатъка. :mrgreen:
Една малка част от разнообразието му:
Изображение
Но моите абсолютни фаворити от него са наситено жълтия пинто и двойния винено/черен пинто. :sheart:
Изображение
Макар че питото не ми е любима група, мисля да бучна последните два, барем ги стабилизирам, а съм хвърлил око и на някои от единичните. Моите грандиозни планове за изолация претърпяха грандиозен крах :lol: като видях, че експерименталната ми площадка е едва 12 х 12, така че ще се изолираме изкуствено с пердета от втората ръка и пликчета от органза, които ако сега поръчам от азиатските страни, тъкмо ще пристигнат когато фасула зацъфти. :lol: :lol: :lol:
Защо не пробваш с мрежа срещу насекоми или гъста засенчваща мрежа? Лесно можеш да направиш тунелчета с тях.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Фасул за зелено с жълти плодове Никос се оказа синоним на Supernano Giallo. Не случайно е кръстен супер нано, миналата година при мен растенията не станаха по-високи от 20-30 см. Веднъж дадоха обилно, но не особено впечатляващо след това спорадично по има-няма една стиска. Сигурно е чудесен за механизирана беритба, но не съм особено очарован как се разви в моята градина. Сухите семена са малки, окръглени, предимно черни до разнородно тъмно кафяви, така че и по този параграф не мога да го извиня. :lol: :lol:
Аспержовия боб Metro Rouge по морфологията на семената не се различава от Metro Marrone, надявах се да е линия с червени семена, но за момента изглежда са синоними.
Хестия от алените фасули се оказа не само дребен като растение, но и като семена. При всички положения няма да го садя в градината за да не се омеша с едрите китайски и смилянски. С времето лилавия му пигмент се окислява до красиво червеникаво кафяво, което пак е готина комбинация с белите и черните му пръски, но според мен е по-подходящ за балкон или парио далеч далеч от други алени фасули. :nod:
НАМ написа: Фев 5, '24, 12:19 Защо не пробваш с мрежа срещу насекоми? Лесно можеш да направиш тунелчета с нея.
Полиамидните вкъщи изгоряха за един сезон. Тези специално за оранжерии ми се виждат скъпички и за момента не ми се инвестира чак толкова, тъй като при мен в градината му е горещичко на фасула и все още не знам кое как ще се представи. Храстовидните не са ми особен приоритет, а увивните няма да обличам изцяло за да видя дали при моите условия 2 метра са им достатъчни за изолация. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

НАМ написа: Яну 31, '24, 23:30 Botan, за да се усложнят нещата още повече, наред с Далматинец съществува и сорт Далматин, който изглежда съвсем различно
https://www.agrogradina.bg/shell-bean-dalmatin
Бях поръчал Dalmatin и Yin Yang, уж за сравнение, но последния го бяха изчерпали. Може би в случая звездите се подредиха в моя полза тъй като сега попаднах на това и се оказаха синоними:
"Този чудесен директен сорт произлиза от Централна Америка. С неговата дълга история идва и изобилие от имена като Calypso, Orca, Yin Yang и други. Това което си остава като константа са неговите лъскави черно-бели окръглени семена с добър вкус: подходящ за ястия както за сух така и за зелено."
В американската енциклопедия го водят само за сухо, а в немската като синоним са сложили Старозагорски :?: :lol: Има и още една Орка, но тя е полу-катерач с различна черно-бяла шарка и сигурно се е омесила с нещо друго. :mrgreen:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Понеже май приключих с родопските алени фасули за тази година ето какво успях да изровя:
Изображение
Черен монохром, мастилен полихром, мастилен монохром с черни пръски, лилав на тъмни пръски
Кафяв полихром, кафяв монохром с тъмно кафеви пръски, бежов на кафяви пръски, черно-кафяв полихром
Черен на лилави пръски, чисто черен, чисто бял, абсолютно съм сигурен, че съществува и чисто кафяв, ама не случих на него.
Цялото това разнообразие е от 1 кг от една дама от едно селце. Полихром и монохром се отнася до баграта на окото. При полихрома има 2 цвята наслоени един върху друг почти шахматно, като в случая когато баграта е черна е много трудно да се прецени дали е моно или полихромно окото, така че при черното монохром е условно. При монохрома окото има една основна багра и разпръснати нарядко петънца от друга. Обикновено при монохрома се вижда повече от фоновата багра на гърба на бобчето и има повече малки петънца с нея в окото.
Ще направя опит да пречистя отделните линии, но това ще бъде много тежка задача, поради ред причини. :lol:
Не случайно съм си избрал тоя аватар. :lol: :lol: :lol:
Insta: ex_hort
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2008 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от трепетлика »

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Ако поръчвате от този сайт не разчитайте на картинките, виждам че доста от тях са погрешни и вземете предвид грамажа. При обикновения фасул грубо 1 гр. е около половин до 2 бобчета, така че 5 гр. би означавало около 3-10 семена на пакет. Примерно Далматин беше 10 грама и в пакета имаше 18 семенца. За бобови с едри семена като баклата и аления фасул не ми се мисли.
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Botan, малко късно реагирам, но ако етиопският боб не е устойчив на топлина 🙂
Ето тук са идентифицирани 30 вида устойчив на горещини боб, Пинто е един от тях
https://www.scientificamerican.com/arti ... dentified/
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Съвсем възможно е да не са чак толкова толерантни колкото си представяш. Африка е изключително голяма и има множество планини. При по-висока надморска височина температурата е по-ниска. Освен това фасулът в Африка се сади когато започне дъждовния сезон, а влагата също може да понижи температурата. В журналистическата статия посочват пинто като култура, която в момента се отглежда, но може да се окаже неподходяща в бъдеще и разказват за посоката на селекция на обикновения фасул.
За селекция на по-устойчиви линии се използват вече съществуващи от генбанки, вътревидова хибридизация и междувидова хибридизация с Phaseolus acutifloius (боб тепари) и Phaseolus parvifolius. Последните два произхождат от полу-пустинни райони, така че са по-устойчиви на студ, горещина и суша, но семената им са по-малки и трудно се кръстоват с обикновения фасул. Не съм попадал до сега на тепари в България.
Insta: ex_hort
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

Тепарито ми е в списъка "искам да опитам" от години именно заради изключителната си непретенциозност към условията на околната среда. Но той е дълъг и още не съм стигнала до тях. А на практика това са развитията, които уважаваната себе си наука по принцип трябва да прави, вместо да ни продават идеята, че патентованите "нови Гмо-та, които не са Гмо-та" са единственото ни средство за оцеляване в близко бъдеще. То природата го е мислила толкова по-дълго от нас и е намерила решение за всеки климат. А хора като Joseph Lofhthouse пък ги правят продуктивни във всяка нова ниша, в която започнат да ги отглеждат.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”