Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Тази година на мен се падна честта да подбера боб за градината, след като миналата година експериментът на мама с хоби опаковка приключи трагично като събра също толкова като количество и качество каквото беше посадила. :lol: Моят подход, за избор на подходящи бобчета, беше да събера от хранителните магазини какъвто си харесам с презумпцията, че вероятно предлаганите сортове са полски и високодобивни. Това разбира се само на теория, при това крехка като вестник в дъжда :mrgreen: , но си харесах 3 бобчета за експеримента: многоцветен фасул, бял фасул екстра на Крина и шарен фасул насипен от Кауфланд (на снимката). За многоцветния горе-долу ми е ясно какво да очаквам, но някой знае ли що за растения да очаквам от другите два? Като цяло от кои бобчета сте доволни?
Изображение

Аз също миналата година го ударих на експерименти с бобови. Знам че от мунга се правят "соевите" кълнове, но всеки път щом тръгна да ги правя в домашна обстановка стават с тънки стъбълца, което значи или че технологията ми е калпава или тлъстичките кълнове от магазина са от някакъв по-специален и завъртян сорт, за това си взех готови кълнове от магазина и ги посадих. В крайна сметка се оказа, че аз нещо не им доизкусурявам при кълненето, но ме впечатлиха тъй като ги бучнах изключително късно и въпреки това от не повече от 20 растения изкарах почти пълно бурканче сух мунг. Единственото, което не ми хареса на мунга е, че шушулките са разпукливи и ако изпуснеш някоя бобчетата се пръсват във всички посоки. :lol:

Vigna radiata (мунг)
Изображение
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Този мисля, че съм го отглеждала. Увивен и родовит, и вкусен. Проблемът с бобовите последните години според мен е сухото горещо лято. Бобът цъфти обилно, но цветовете опадат. Въпреки поливането. Опитай да засееш максимално рано според температурите. Да имаш шушулки преди летните жеги.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 220
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 429 пъти
Получил благодарност: 384 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от bongibo »

Ще следя с интерес за бобовете.. миналата година сях хоби семена и нищичко не покара.Или ги хапна нещо или изгниха от калпавото време, нямам идея .. пък и не съм спец по боба, но съм му мераклийка. Ровичках по магазините и набелязах на Франчи някакви екзотики, както и всехвалния капитано, но има време. Тези от магазина ме притеснява, че ги пръскат и обгазяват против буби :hmmm: , но ще стискам палци за успех :daaa:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от alys »

Ботане, пробвай да рътиш семена от пакети боб от хранителните магазини. Мисля, че ги минават през горещ въздух, за да няма гъгрици. Моя боб го замразявам, после в запечатани буркани съхранявам на хладно. Последните две години с мъка отгледах малко зелен фасул. А преди това имаше богата реколта. Тези бобчета с розово-кафява шарка вероятно е увивен за зрял. Много добивен по принцип, цъфти в червено. Ще сея тази година пак, да видим ще се получи ли. От Капитано не съм доволна. При мене реколтата беше слаба. Пробвах преди няколко години.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Di_Va »

botan написа: Яну 14, '24, 12:39 ...миналата година експериментът на мама с хоби опаковка приключи трагично като събра също толкова като количество и качество каквото беше посадила. :lol: ...
Аз имах същата успеваемост с граха, който опитах да отгледам мин.година :lol: и за това, не мисля да пробвам с бобови, но ще ви чета с удоволствие и кой знае, може да опитам отново по-нататък ;) .
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от МГХ »

За зрял боб ли обсъждате или за зелен? Аз се интересувам от зелен, който да издържа на жега. Пробвах доста, но все прегарят. Миналата година го сях с царевица и летни далии от семе под сянката на едната страна на оранжерията. Стана задоволително. В смисъл всяка седмица имаше за едно готвене. Иначе царевицата я изкълваха птиците. Далиите бяха супер.
А иначе спомня ли си някой кой сорт беше грахът дето се яде със шушулките. Хареса ми, но съм изхвърлила опаковката . С по-дребни грахчета е и докато са млади може да се яде със шушулките.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 220
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 429 пъти
Получил благодарност: 384 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от bongibo »

МГХ, скоро гледах в агроградина много видове грах, които се ядат с шушулките.Ей тоз боб ми хвана окото и може да опитам да го пусна на няколко места. https://www.mmtrbg.com/lyulyakov-bob-ba ... -ruby-moon
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от alys »

Трябва да пише Сладък грах. Иначе има различни сортове, които се ядат с шушулките.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Благодаря за насоките и съветите!
Обикновено купувам по-голямо количество, от него избрам най-големите и хубави бобчета, след това заделям допълнително 2-3 за тест на кълняемостта, а остатъка го оставям за готвене да видя дали ще ми хареса и вкусово, освен визуално. Многоцветния боб (Phaseolus coccineus) го бях взел края на миналата година и премина успешно всички предварителни изпитания. Не знам как са го обезпаразитявали, но имаше фасулев зърнояд. Явно пак са ме били хванали лудите тогава, защото гледам, че даже и статистика съм си направил. :mrgreen: Начи :mrgreen: :mrgreen: в един пакет 300 гр, пак на Крина има приблизително 120 зрънца +- 5 бр., които като тежина варират между 1 и 4 гр., като преобладават тези около 2-3 грама, а с най-нисък процент са 4 грамовите (около 5-10 %). :lol: :lol: :lol:
Шарения и белия са от вчера и сега им проверявам кълняемостта.
Insta: ex_hort
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от penkeler »

botan написа: Яну 14, '24, 12:39 Тази година на мен се падна честта да подбера боб за градината, след като миналата година експериментът на мама с хоби опаковка приключи трагично като събра също толкова като количество и качество каквото беше посадила.
Хммм, не знам дали мнението ми може да има сериозна стойност, защото при мен нещо с бобовите не се получава, а може би не всички, но да си кажа честно не съм правил чак голям брой експерименти. През годините съм сял поне 7/8 пъти различни сортове (по 2/3 на сезон и рядко повтарям същия сорт), както нисък така и на колове, но никога не ми се е получавала не само богата, а дори прилична реколта. Най трагично беше с един висок салатен боб на колове по над 2 м., тип "смилянски" шарен, който си цъфтеше обилно, но по малко от от половината цветове правеха шушулки. От тях само в единични имаше семена или поне подобие на такива, от които едва успявах да си събера десетина/двайсе читави за следващия сезон. Иначе го харесвах и 3/4 години го пробвах, но резултата беше все един и същ. За консумация обаче трябваше да разчитам на приятел, който живее на не повече от 600/700 метра от мен, но при него раждаше даже в излишък.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”