От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6032
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2101 пъти
Получил благодарност: 1220 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Връзка за проследяване
https://parcelsapp.com/en/tracking/RA709064529RU

Ако искате, изпращайте адреси за получаване. И :stiskam:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1703
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 309 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Shami написа: Апр 13, '24, 14:40


То ММ каза ,че ще забие нещо и ще върже от четирите ъгли.Ама след като две шатри ни летяха пак уж вързани вече нямам много вяра.
На стр. 104 съм показал как аз съм застопорил моята на 6 места, която е 18 кв. м. и според мен няма мърдане (освен накоя много силна буря, която да е в състояние да я строши, но от това едва ли има спасение), а при желание може да се застопори на произволен брой места. Трудно ми е от телефона, а в Бг. Ще се върна чак след десетина дни.
Аз също съм със сезали и вярно, че доматите не са съвсем леки, но са разпределени равномерно по цялата конструкция, а не в една точка и не съм имал проблеми.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8516
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 665 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Penkeler,върнах се да видя и да,много добре е укрепена твоята оранжерия.
Ще видя какви ще ги върши ММ.Наумил си е да огъва някакви железа и да ги забива в земята.
За връзването ,все още се чудя как да процедирам.
С подбора на сортове ми е още по-трудно.Имам още време докато я поставим и разсадите ми заякнат,но не трябва и да се мотам толкова.
Трябва да сложа хем ранен сорт, хем среден,но непременно и късен.
Нали целта на една оранжерия е да има и ранни и късни домати.
Досега не съм имала късен домат и там ми е слабо звено.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ичиконти »

Shami написа: Апр 12, '24, 21:15 Аз не мога да се ориентирам още какво да ми е разположението вътре в новата оранжерия.ММ ми вика да си оставя в средата пътека,отстрани две лехи това е.Но нещо не ми се връзва цялата работа.Как ще обслужвам доматите дето са в края до наелона?
Даже в двата края тя оранжерията е нисичка,а в средата е висока.
Страхувам се от себе си,не трябва да се отпускам и да напъхам прекалено много сортове,че няма да мога да влезна после.
Та моля за съвет.Как ще е удачно да разположа лехите вътре?

Изображение.
Външите лехи 40 см за по един ред домат. Вътрешните по 60 см-70 см за два реда-шахматно. Източния ъгъл който се среща с южния най-топлолюбивите патладжан, пипер. Юга също -нискостеблено слънцелюбиво-пипер. Север-високостеблено, да вирее на сянка-Ръгби. Център -изток ран домат. Център -запад късен. Ако искаш екстра Т образно строяване на лехите, като късата страна на Т-то от изток. Там строяваш рания и печелиш още една леха.
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8516
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 665 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Ичиконти,точно това исках да чуя.
В представите ми лехите би могло да са повече,точно както ти ги описваш,но незнаех дали е възможно и дали няма да объркам нещо.
Примерно в двата края от двете страни по една леха 40см,две пътеки пак от двете страни по 50см и в средата дето е най-високо една леха с останалите 60см.Остават едни 10 см които не ги смятам,те са за отстояние от наелона примерно.В дъното ще ми се оформи напречна леха.На думи изглежда чудесно,но след показаното нагледно от Пепеляш направо се зачудих как да процедирам :lol:
За разположението спрямо светлината идваща от различните страни не се бях сетила да помисля. :hmmm:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7675
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2272 пъти
Получил благодарност: 1253 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

И това съм го играла. Просто оранжерията е малка за мечтанията на Шами. А и Мечо е огромен проблем. Ще я понесе тази оранжерия, та стой та гледай. Дано не съм права.
Ето снимки, като само Т-то не съм правила. Садени през 50см ( на толкова ми е капката на маркуча)
Пролетта:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Лятото:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

есента след като се разболяха
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1703
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 309 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Shami написа: Апр 14, '24, 09:29
Примерно в двата края от двете страни по една леха 40см,две пътеки пак от двете страни по 50см и в средата дето е най-високо една леха с останалите 60см.
При мен по двете дължини е още по ниско защото модела е по различен и точно така съм направил разпределението, за да ползвам високата част в средата, а в двете тесни странични лехи сея лабрадор или други ниски култури. Ширината на оранжерията обаче е 3 м. и средната част ми остава над метър широка. В нея правя малки лехи, но не перпендикулярни, а наклонени на 45 градуса. Така малката леха става по дълга и в нея ми се събират 4 корена, които се обслужват от двете страни от пътеките. Така ми се събират най-много бройки и всички високи са в средата, където е високо.
Това не беше първото ми разпределение, а докато достигна до него правих и други. Като видиш какви са неудобствата следващия път пробваш друго и така, докато намериш оптималния вариант.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 631
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

ch.petrov написа: Апр 4, '24, 11:12 Наближава Цветница


Изображение
Надписите на книжен картон ли са?
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 119 пъти
Получил благодарност: 380 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ch.petrov »

diado-ilian написа: Апр 14, '24, 12:51
ch.petrov написа: Апр 4, '24, 11:12 Наближава Цветница


Изображение
Надписите на книжен картон ли са?
Да . Издържа успешно 3-4 седмици , защото поливането е отдолу в подложната тава. Разсадът отдавна е в градината. Там надписи няма, но има дигитализирана схема в андроида.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 535
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

Най-удачна според мен е схемата на Ичиконти. С Т-екстрата ще си задоволиш алчността 🙃, аз поне бих. За толкова години съм си изградила някои правила, това, което би ти свършила работа в случая е: не разчитай, че ще можеш да обслужваш от 1 пътека 2 реда домати.
И ако имаш възможност предвиди повечко разстояние от реда до найлона, да речем 30 см. Подозирам, че ще се сварят иначе в жегите.
Схемата на Пепеляшка с двете пътеки е подобна, но Пепеляш, защо са толкова зашумени? Ако се колтучат редовно няма да е толкова остър и проблема с болестите. Аз садя в лехи по 2 реда, които са на 60 см и в реда са на 30 см корен от корен. Прореждам здраво и се проветряват добре. Например под незазряла китка оставям 1 лист. Нагоре на по-облистените също смъквам листа. Имам си фризьорски мераци, а доматите не негодуват, че не е равно отвсякъде...🤣🙃
Миналата година реших да ползвам схемата но Тутти, но нещо сгреших и сега се връщам на моята. Само 1 ред засадих на 55 см корен от корен и ще оставя по 3 или 4 стъбла.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”