От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

За поредна година ми се появяват мравки в корените на 3-4 доматени растения и се чудя как да ги прогоня. Четох за боракс и захар, но не нам като ги занесат в корена дали няма да пострада и той.
Изображение
Лазара
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Яну 30, '19, 15:31
Дал благодарност: 424 пъти
Получил благодарност: 43 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Лазара »

Аlys, ugod май бяхте прави в предположенията си за доматите ми. Вчера през деня бяха на открито и тази сутрин са добре. Най- вероятно променливото време и поливките са били причина.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6080
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2221 пъти
Получил благодарност: 1289 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Янче, солта гони мравките. Едва ли могат да занесат толкова сол, че да убие растението.
Мравките точно до доматите ли са? И какви бели правят? Може и с канела да опиташ.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

Опитах с кафе - почерпих ги. Доволни са. Ще опитам канела. Със сол съм гонила домашни. Пак идват. Страх ме е за доматите. Солта не е ли агресивна и за тях?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1721
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 328 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Солта не е полезна в почвата не само за доматите, но и за повечето растения, особено културните, а при наднормено количество няма начин за изчистване с никакви средства освен по естествен път в продължение на много години. На всичко отгоре преди доста години мравки бяха ми се появили в кухнята и по пътеките им пробвах с насипване сол, но те си лазеха през нея без проблеми. Канелата ги гони за дълго време, прилагал съм я много пъти при поява на мравки в мазата заради котешки гранули попаднали по земята. Изчезват за ден и ги няма в продължение поне на месец или много повече. Изобщо силните миризми ги дразнят. Тази пролет на няколко пъти ми се появяват по тротоара между плочките. Само с едно наливане в и около мравуняка на опол0 50 мл. вода в която още миналото лято за проба срещу листни въшки съм киснал смлян пресен дафинов лист (имам такъв в изобилие от дафиново дърво в двора, но вероятно ще стане и със сух) изчезват още на другия ден. Не съм пробвал, но предполагам, че ще стане и с лавандула, мента, чесън или други подобни с остра миризма.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

penkeler написа: Апр 29, '24, 13:49 Солта не е полезна в почвата не само за доматите, но и за повечето растения, особено културните, а при наднормено количество няма начин за изчистване с никакви средства освен по естествен път в продължение на много години. На всичко отгоре преди доста години мравки бяха ми се появили в кухнята и по пътеките им пробвах с насипване сол, но те си лазеха през нея без проблеми. Канелата ги гони за дълго време, прилагал съм я много пъти при поява на мравки в мазата заради котешки гранули попаднали по земята. Изчезват за ден и ги няма в продължение поне на месец или много повече. Изобщо силните миризми ги дразнят. Тази пролет на няколко пъти ми се появяват по тротоара между плочките. Само с едно наливане в и около мравуняка на опол0 50 мл. вода в която още миналото лято за проба срещу листни въшки съм киснал смлян пресен дафинов лист (имам такъв в изобилие от дафиново дърво в двора, но вероятно ще стане и със сух) изчезват още на другия ден. Не съм пробвал, но предполагам, че ще стане и с лавандула, мента, чесън или други подобни с остра миризма.
Благодаря! Ще пробвам довечера с канела, а ще се подготвя и с извлек на дафинов лист. А вчера орязах розмарина, още не е изхвърлен. Ще посипя и от него.
Много глави по-добре мислят. 🙃🙂
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1721
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 328 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

qn4eto написа: Апр 29, '24, 15:24 Благодаря! Ще пробвам довечера с канела, а ще се подготвя и с извлек на дафинов лист. А вчера орязах розмарина, още не е изхвърлен. Ще посипя и от него.
Много глави по-добре мислят. 🙃🙂
Аз първо бих смлял розмарина с чопъра, преди да го поръся. Мисля, че така ще мирише повече и ще действа по ефикасно, а може да сложиш и всичкия не смлян наоколо като мулч.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5708
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1890 пъти
Получил благодарност: 2173 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Alys, семенцата са при мен. Благодаря от сърце.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Понеже в момента съм зает с правене на 3-та оранжерия бързо давам този линк.Може би довечера ще дам повече друга информация.
breaker
Kъсо кафе
Мнения: 56
Регистриран на: Окт 29, '20, 13:26
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от breaker »

Това което го показва руския Иван,може да се направи и със всякакъв вазелин или грес.Аз правя следното:завързвам на стеблото парченце плат което след това мокря с нещо мазно-олио или масло,мравка не преминава през мазното.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”