От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7676
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2283 пъти
Получил благодарност: 1254 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

qn4eto написа: Апр 14, '24, 16:48 ...
, но Пепеляш, защо са толкова зашумени? Ако се колтучат редовно няма да е толкова остър и проблема с болестите. ...
Еми що...от лакомия. Първите 4 ги оставих по метода на Тути. Иначе листа съм сваляла, но когато оранжерията ти е малка, а искаш да сложиш 100 сорта така се получава. Поствам снимките за да покажа как НЕ се прави. Явно трябва човек да си мине през това за да се убеди сам. И аз си виках "яко колтучене" и всичко ще е наред, но на някой сортове върха се разделя на две и няма кое да отрежеш, щото то не е избило като колтук. За това си трябва разстояние между стръковете.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8520
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 666 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Покрихме я и ММ и заби разни железа в земята отстрани и я върза за тях.
Още не съм направила пътеките вътре.Мисля както Ичиконти даде идеята така да я направя тази година.
Пепеляш,при тебе много хубаво е станало по този начин.Но много са ти се разболяли.Да не би да е било от жегата вътре? Външните пак така ли изглеждаха?
При мен дето не пръскам с нищо и гледам отвънка имаше също болни,но просто бяха с изгорени листа от слънцето и се ронеха направо.А миризливките са другия голям проблем.
Оранжерията имала две врати от двете страни,което много ме зарадва.Отворихме я и от двете страни.Пикирам домати,като определени сортове вече пикирам с по един корен.
Незнам дали да не си изнеса разсада и да го наредя в нея.Обаче ме е страх да не изгори от жегата пък сега.И отворена е много топла и слънчева.Като сауна е.
Сега ще сравня двете снимки на Пепеляш за да видя разликата и как ще е по-добре.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8520
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 666 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

pepelqshka71 написа: Апр 14, '24, 10:19 И това съм го играла. Просто оранжерията е малка за мечтанията на Шами. А и Мечо е огромен проблем. Ще я понесе тази оранжерия, та стой та гледай. Дано не съм права.
Ето снимки, като само Т-то не съм правила. Садени през 50см ( на толкова ми е капката на маркуча)
Пролетта:
Изображение
Ето този начин ми хареса повече на мене. :daaa:
Благодаря за показното Пепеляш :tzeluvka:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7676
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2283 пъти
Получил благодарност: 1254 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Апр 14, '24, 21:25 ...
Пепеляш,при тебе много хубаво е станало по този начин.Но много са ти се разболяли.Да не би да е било от жегата вътре? Външните пак така ли изглеждаха?
...
Ааа, външните умряха още юни месец. Нали ме налегна мана. От 88 стръка външни, устискаха около 20 и те бяха болнави. За това взех голямата оранжерия. Дотегна ми да ги обикалям от януари месец и после бум и няма никой. Да видим сега как ще се справя. Луд умора няма. Дано е хубава годината :stiskam:. И двете оранжерии са отворени от всякъде. Вътре е ад. Днес успяхме да направим наново капковото на малката и да я покрием със слънцезащитна мрежа. Утре е ред на голямата да и сложим мрежата.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8520
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 666 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

А така,и това ли ще ми трябва? :shock: :hmmm:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6034
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2105 пъти
Получил благодарност: 1220 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Не съм сложила мрежата, защото жегите са още 2 дни. Нататък ще видим. Обикновено я слагам през май месец. Отворила съм (през деня) двете врати и 6-те прозореца и се понася.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1443
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Гледам,че в България температурите са контрастни.На места го дават да паднат слани.Имайте го предвид.То не ,че тук няма да има ниски нощни температури,но за разлика от България дневните не са високи, както винаги за Англия.
Изображение
НАМ
Кана кафе
Мнения: 556
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от НАМ »

Точно за тези предстоящи студове не съм при оранжерията. Там има посадени 18 корена, 2 от тях цъфтят. Да видим дали ще ги опазя, или ще стане като миналата година, попарени от слана, садени отново и станали почти едновременно с външните. Имам дори един на открито, който също тръгна да цъфти. А миналата година се заричах, никога вече засаждане преди края на април.
Шами, и аз тръгнах от пълна с домати оранжерия, моята е по схемата на Ичиконти. След това средната двойна и северната единична. Тази година само средната двойна, отстрани ще е за "разни". Навън имам достатъчно място, просто не виждам смисъл оранжерията да е пълна. Тя при нас е само за по-ранни и по-късни за салати, останалото навън.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8520
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 666 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Аз не посмях да преместя там разсада сега.Страх ме е да не изгори.Мисля да зачакам още малко.Да минат тези няколко топли дни и когато позахладнее тогава да ги преместя вътре в оранжерията.Днес бях изнесла част от пикираните кофички отвън,уж на шарена сянка.Като напече много и сянката се скри,а аз прибрах кофичките в антрето.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1443
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

ugod написа: Апр 15, '24, 11:27 Гледам,че в България температурите са контрастни.На места го дават да паднат слани.Имайте го предвид.То не ,че тук няма да има ниски нощни температури,но за разлика от България дневните не са високи, както винаги за Англия.
Изображение
И понеже говорихме за променливото време, днешния ден премина през 4- те годишни времена.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”