От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Новичките след голямо чудене ги засях и ще чакам сега с нетърпение. Не съм ги рътила-директно в кофичките.
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7741
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2458 пъти
Получил благодарност: 1371 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Днес дойде ред да доизвържа домата. Трети ден му се гъзурча.
Също така след втора седмица дъжд и влага напръсках с шампион, скор, моспилан и червен хортигроу.

Изображение

Имам цъфнало бебче на мечтица от разсада. На другия ден след засаждането всички клюмнаха и изрязах долните листа да не им тежат. Сега всичко се е наперило.

Изображение

Тук там започнаха да връзват ранните доматки

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
eli
Kафенце
Мнения: 22
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

[*]:wooow2: Много ви се радвам на градините! Зеленчуковите и цветните. Разглеждам, разглеждам.... Плакна окото, крадвам идеи, но вече се престрашавам повече да пиша и показвам. За цъфнали домати още ми е рано, но едно мъниче ме изненада.
Изображение
Хич не се надявах, че ще поникне дори, защото саксията цяла зима стоя навън, изгнило всичко, но успях да остържа от една люспа 3 семки- всички поникнаха и сега ще цъфнат, а са сяти след всички останали семена. Живот и здраве пак ще имам "китка" в саксия. Нямам много саксийни, защото отглеждам над 20 цитруса и се радвам на всичко ново в саксия. А то е ей таковичко и никакво място не заема :zazaazaz:

Изображение
Снимката от 05.07.23г.
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 147
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 121 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от IvanSmilenov »

:katericka: Те така е при нас
Изображение :zazaazaz:
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7741
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2458 пъти
Получил благодарност: 1371 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

eli написа: Май 1, '24, 18:10 ...За цъфнали домати още ми е рано, но едно мъниче ме изненада.
Изображение
...
Изображение
Снимката от 05.07.23г.
Ели, такива дребосъчета съм виждала само на рускините в ютуб. Макар да не съм фенка на бебешки доматчета, ще са много интересни за малки дечица. Още нямам внучета ( дано се засрамят вече мойте), та засега не искам, но запази ги във времето. Дай боже да дойде ден да ти помрънкам за някоя семка.
IvanSmilenov написа: Май 1, '24, 19:02 ... Те така е при нас ...
Иване, браво!. Всичко ви е по сезал(конец)!!! :nod:

Тази година (както всяка друга) сме на колци, но Алис ме замисли да направим скара по която да навържа телове за да пускам доматите по сезал. Всичко това за другия сезон, но трябва да си направя проекта и да го внеса на ММ за одобрение и осъществяване, а за това се иска време :D
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2935
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1566 пъти
Получил благодарност: 1613 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Клеър »

Пепеляш , като бижутерия ти е оранжерията . Бих сложила и едно кресло там и там да си пийвам сладко кафенцето .
Тази година всичко при мен ще стане по- бавно , а и времето не позволява да започна да сея . И аз сериозно ще се замисля за една голяма оранжерия . Зимата ще проектирам и умувам . Всичко което ме спира е че двора е малък и с една голяма оранжерия ще го запуша и ще стане съвсем една детска носна кърпичка .
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5706
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1881 пъти
Получил благодарност: 2165 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Pepelqashka71, поздравления за перфектната ти оранжерия. Както винаги си успяла да отметнеш всичко нужно за доброто на доматите. А те изглеждат много добре.
Днес с помощта на една съмишленица засадих доматите и аз. За тази вечер затворих вратите на оранжерията, засега всичко изглежда добре, но нямам снимка. Разглобих се и не ми се влизаше вкъщи за телефона, за да снимам. Полях с маркуча, защото всичко е доста сухо. Нали имаше проблем с поливната система, вече е отстранен, затова не пусках капковото да поддържа влага до този момент. Капковото ще влезе в роля после.
Тази година доматите са 73 броя. Пак съм намалила с 15 броя спрямо миналата година. Ще намалявам всяка година докато усетя, че това е моето количество, което не ме затруднява. Винаги прекалявам с количеството, та затова.
Годината да е доматена, пожелавам на всички успех с градинските занимания.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Клеър написа: Май 1, '24, 21:03 Пепеляш , като бижутерия ти е оранжерията . Бих сложила и едно кресло там и там да си пийвам сладко кафенцето .
Вярно е, че в сравнение с моя хаос тук всичко е като аптека, но чак кафето си не бих се осмелил да пия там. Не, че макар да пия по 4 - 5 на ден ми отнема повече от максимум 10 минути за всяко, но ако се пренеса в такава обстановка ще ми отнеме доста време и смяна на поне няколко земеделски инструмента. Още със сядането нещо ще ми се набие в око и ще стана да го оправям. През това време и на друго място ще ми се спре погледа, и ще последва второ отклонение. И така докато се върна отново при кафето "то вече ще е хванало ледена коричка". ;) :snif: В моята обстановка по бих си позволил да отида с кафе, понеже и да ме подразни нещо няма да тръгна да го оправям преди да съм приключил с кафето, защото няма да е само едно, а може би десетки. :lol:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7741
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2458 пъти
Получил благодарност: 1371 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

penkeler написа: Май 1, '24, 22:01 ... Още със сядането нещо ще ми се набие в око и ще стана да го оправям. ...:lol:
Прав си! Веднага ще ти се набие в окото тревата дето е наникнала навсякъде. Дразни ме много, но реших да я оставя да стане по педя и тогава да и се гъзурча. Сякаш съм сяла трева, толкова много е, а за поредна година използвам пелетирана пилешка тор, дето я дават обработена при 1000градуса за изчистване от семената на плевелите. Макар, че подозирам, че взимат пилешките акита от птицезавода, а там кокошките не се хранят с трева, а са в едни клетки дето им дават някакви смески.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13545
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 269 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

eli написа: Май 1, '24, 18:10 А то е ей таковичко и никакво място не заема :zazaazaz:
Изображение
Снимката от 05.07.23г.
Мисля, че сорта му е "Вилма".
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”