От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2907
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1449 пъти
Получил благодарност: 1487 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Клеър »

Не съм си показала и аз разсадите .
До вчера бяха тук под лампите , направих им тунелче и следобед ги натиках там . Баш в най- студения ден . Завих ги добре . Избрах да ги извадя в студеното защото няма силно слънце и да се адаптират малко на истинска светлина . Дори да им се случи нещо , не ме е страх , резерви имам много , пак ще пикирам и толкова .
Изображение

Изображение

Тук са не пикираните , които ще отгледам вътре до последно и ще пазя като резервен вариант . В кофичка има по 20-30 семенца :lol: , не съм виновна , че всичко е поникнало :lol:
Нормално сея по 10 семенца в кофичка и после пикирам , това е извънредно положение :lol:
Дозата от 10 семена е супер , защото докато са малки дружно пият водата и добре растат и съм свикнала така , знам по колко водица и колко тежи кофичката .
Изображение

Снимките са лоши заради лампите понеже светят странично , а не надолу както си му е реда . Всички са на иначе , аз наопаки . Важно е да се забявляваме .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Тутти,при нас Свеки така садеше.Направо в градината сееше семките на тикви,тиквички,слънчоглед,царевица,боб,краставички.Даже и сега ми казваше така да направя.А аз избягвам този вариант защото имаме много плужеци и новопоникналите крехки листенца биват толкова бързо изядени,само за един ден,да не кажа вечер и ги няма.Затова гледам да ги насадя и отгледам до по-големи и после си ги местя където ми трябват.Пак са нападани от рогатите ,но е друго вече.Сега нямам баш обикновени тиквички и се чудя дали да не си поръчам при Мишето.Посадих някакви други сортове,но баш семена за нормална си тиквичка не си намерих.
Възрастната съседка пък си сади доматите направо в земята,не се занимава със чашки и прочее.Сади под найлон семките в редичка и после си ги разсажда из градината.Така постъпва и с марулите.Краставиците и другите неща сади като свеки.Също направо в земята, на нареченото им място,без да прави разсади.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 556
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от НАМ »

Сламата като изолатор е проработила, няма измръзнали домати, дори и посаденият навън е жив. Но той е и под бутилка от минерална вода. В оранжерията беше обаче толкова ужасно горещо, че някои бяха пооклюмали. А навън орехите и тук са попарени.
Страничните стени на тази оранжерия бяхме покрили с агрил 50 на Nortene. Трета година нищо им няма, а оригиналният калпав найлон се разпадна. С този агрил се работи много по-лесно, отколкото с найлон, и при следващото обновяване май ще покрием отгоре и от север цялата оранжерия с него.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1804 пъти
Получил благодарност: 2065 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Shami, спасение от плужеци и охлюви е да насипеш пясък около 20 см ширина. Не припарват. Иначе и със сините гранули става, но пясък имам цял камион и си го използвам като по-хуманно средство. Около ягодите също засипвам с пясък, има абсолютна полза.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2907
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1449 пъти
Получил благодарност: 1487 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Клеър »

Тези са от големия тунел и парничето и са навън от самото им пикиране , вече две седмици някъде .

Изображение

Изображение

Изображение

Имам всякакви варианти за всеки случай . Голямо запасяване става щото и времето е лудо пък и за първи път ги гледам разсадите в къщата , не знаех в тези условия какво ще става .

Тунела е с два слоя засенчваща мрежа , сега и два ката агривело и отгоре дебел найлон . Добре , че имаме павета , че да затискам хубаво тунелчетата .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Тутти написа: Апр 21, '24, 08:59 Shami, спасение от плужеци и охлюви е да насипеш пясък около 20 см ширина. Не припарват. Иначе и със сините гранули става, но пясък имам цял камион и си го използвам като по-хуманно средство. Около ягодите също засипвам с пясък, има абсолютна полза.
Пясък ми се намира и на мен,очертава ни се строеж.Като знам какво чудо ще е ,незнам,преди много исках и се радвах,сега ми се иде да избягам.
Сякаш ми мина ищака,прегорях ли,одъртях ли,но нещо не съм предишната сякаш.
Историята с п;ужеците ще е я пиша в другата тема,да не спамя в тази и за това.
Тук само искам да кажа,че пак не ми се получава това което исках да направя със закупуването на оранжерията.Други сортове исках да засадя вътре,но са ми още малки разсадите пък сега.А трябваше да сложа ранни домати,после дослагвах това което ми е поотраснало и стана тя каквато стана.А не така виждах нещата.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 376 пъти
Получил благодарност: 1064 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

Цъфтят. Имам си и вързало доматче.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Днес когато отварях парника забелязах отвътре вода да се стича по стените на найлона.Очилата ми се запотиха.Отворих му едната врата и прозорчетата.Трябва ли да ме притеснява това запаряване отвътре?
Или така трябва да си бъде и това е нормално? Нали за това се нарича парник,струва ми се логично да се запари :hmmm: Но понеже нямам никакъв опит още реших да ви питам все пак.
Да не предизвикам фитофтора пък така? Каква температура трябва да се стремя да поддържам,ако е възможно разбира се?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6043
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2133 пъти
Получил благодарност: 1234 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Шами, температурата трябва да е в интервала 20°-25° (max 35°), а влажността да не е повече от 65%. Влажността се усеща, то и температурата, де. Като влезеш в парника, трябва да ти е приятно, а не да бързаш да излезеш. :)
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Разбрах,Алисче. :daaa:
Като напече слънцето много бързо става жега вътре.Ще отварям през деня,а вечер ще затварям. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”