Наследство

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7319
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 778 пъти
Получил благодарност: 1475 пъти

Re: Наследство

Мнение от ljuboznatelna »

Радост, мястото е неузнаваемо! Вече имаш бял лист, върху който да рисуваш :) Нека има и вдъхновение, и сили!
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 379
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 377 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Ех, Люб, колкото е хубаво, толкова е и страшно да си имаш бял лист. Хем ти се иска всичко, хем да не сгрешиш... А аз продължавам преговори с наследниците на околните два имота, от единия от които имам четвъртина. Та когато границите ми са под въпрос, то и скицата ми е под въпрос. Ти с коя програма си правиш дворните скици? Аз пречартах скицата на пауър пойнт и си нанасям петна, за да може мечтите ми да приемат и конкретна пространствена форма, защото въображението ми вече клони към двор около 5 дка. Като цяло искам етажност на растителността. Понеже вече е голям пек съм си наумила къде ще имам няколко големи дървета- череша, ябълка, слива, кайсия и нектарина. Планувала съл си "стена" от три лески и 2-3 бадема. Имам си смокиня, чимшир и 3 люляка за засаждане, доста саксии с хризантеми ще си пробват късмета... Пътечките си ги представям като в градината на Саша- киволичещи, от големи камъни и трева между фугите. Под сенките искам да си настаня сенколюбиви. Искам градината да бъде разделена като на малки градинки и всяка да е с тема, цвят, аромат... Не мога да го опиша, просто го усещам. Живея я тази градина с душата си!

Послепис: ще пусна и схемата по-късно.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 379
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 377 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Остана само да ви разкажа за последния ден от маратона- третият. И през него падна много работа, само че от невидимата. Успях с копача да извадя 5 коренищища от шипки! Олекна ми малко на душата с тези ми действия. Половината ден мина във връзване на тръби, кранове, кранчета и какво ли още не, но в крайна сметка си имам дворна чешма и вода в къщата. Дворната чешма е с иновативен дизайн и невероятни естетически качества! Но! Важното е, че има вода!

Изображение

Имаме и едно старо корито от трифилската чешма, което за сега ще отиде там.
След като захранихме и къщата започнах да почиствам и дезинфекцирам около мивката в старата кухня. Беше ужасно тежка задача! Имаше купища чинии, чаши, буркани прибори... И всичко това беше гарнирано с прах, паяжини и неща от плъховете... На този етап целта е просто да дезинфекцирам, за да има къде да си измия ръцете и някоя чаша. Всъщност по моите планове това пространство ще се превърне в баня след време, за това ще стои още малко така.

Изображение

Преди 3 години изглеждаше така:
Изображение

И аз все с моето докосване, но ...
Изображение
Ето това ми беше достатъчно и ми даде огромна надежда! Това яйчице си стои пред иконата от 2007 година. Тогава моята прабаба е била на 88 години и е вярвала, че ще може на следващия Великден да го хвърли в реката и да постани ново. Чувствам го като дълг и ще го направя. Ще си отделя 2 яйца за 2 икони през тази година. Толкова много думи напират в мен, че мога да пиша с часове за традициите и предаването им през поколенията. Ето това яйце е смисълът на думата наследство, която избрах за тази тема и видео проекта!
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 379
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 377 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Единият от прозорците на южната стая беше счупен от години. Сменихме хо. Изхвърлих старите щори и пердета, сбогувах се с няколко стола, които бяха изядени от дървоядите. Много покъшнина си отиде, но всичко беше проядено от мишки, молци и какви ли не гадинки още. Забърсах прозорците, но иска още много бърсане, може би по едно за всяка пропусната година.

Изображение

Изображение

Не знам как изглежда на снимките, но това е последователно изхвърляне, чувал по чувал, близо половин година. Сноши се замислих да си извикам контейнер, но проблемът е, че отпадъците ще са предимно от битов текстил, а не строителни.

Всъщност това е южната стая, която ми отговаря да е спалня. Покрай белия дувар ми се искаше да направя едно сенчесто петно. Орехът го позволява, дуварът- също. Искам да сложа скимия, камелии, рододендрони... Дори и голямата врата смятам да махна от там. Не искам там врата. Когато слънцето върти, има слънчево греене, не е абсолютна сянка, но много ще гали окото тази вечна зеленина.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 379
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 377 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Открих си и още две изненади из двора:
Изображение

Изображение

Иска ми се да запазя всичко, което е оцеляло през годините. Надявам се тези да излязат от най-обикновените сини ириси, а другото да е бял крем.
Един щъркел кръжеше над нас и разглеждаше с любопитство. Може би крадеше занаят- учеше се да прекарва водопровод.

Изображение

Просто няма как да не сложа тези две снимки една до друга! Всякаш един етап от живота ми приключи- разчистването на старите сметки. Сега идва по-хубавото- да творя!
Изображение

Изображение

Хайде, тръгвам по задачи!
До скоро!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7319
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 778 пъти
Получил благодарност: 1475 пъти

Re: Наследство

Мнение от ljuboznatelna »

Аз писах, готвих, писах, готвих, а ти през това време колко още написа!Нищо, пускам го .

Пет декара си е голямо предизвикателство! Ще се убиеш от работа , бе, момиче! :) Затова пък какво поле за действие! :potekoha:
За лична употреба нищо не използвам, дори на лист не чертая. Всичко е в главата ми - цветове, обеми, текстури...Като се има предвид, че и рядко нещата се получават както са замислени, защото едно расте така, а друго така, а трето вземе , че умре...
Вярно, първият план на градината си го начертах, бях отбелязала къде какво ще садим. Двеста растения. Обаче като дойдоха, забравих листа вкъщи, и импровизирах. :D
За да създам някаква представа за друг човек, използвам Realtime landscaping architect , но само апликациите са що годе реалистични. 3D ми е малко като анимация :D
Можеш да опиташ и със SketchUp, тя е по-интуитивна, и безплатна (предната при мен е пиратска). Модели на растения, макар и схематични, се свалят от 3D Warehouse.
Чертая и меря само сгради и стаи, най-често на лист. Но това ми е останал навик от времето, когато това ми беше професия.
Най-важното от всичко е да предвидиш бъдещите размери на растенията. Да са подходящи за условията, се подразбира.
И успех в начинанието! :) На мен ми остава около декар, и се убивам от работа, заради гъстотата на насажденията. Не мисля, че ще мога след 10-15г , точно минах в категорията "баба" , и започнаха да се обаждат стави и прешлени :(

Сега да продължа с новия материал. И вътре разликата е огромна! И стимулира за още и още ;) Ама как са слагали батериите на чешмата едно време - направо да изкъпеш бебе отдолу :) Малко кърпежи, боя, и няма да го познаем!
Историята на яйцето е трогателна. Пожелавам ти дъъъълги години да слагаш нови яйчица там.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5649
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1768 пъти
Получил благодарност: 2034 пъти

Re: Наследство

Мнение от Тутти »

Последните две снимки са като за шоуто “Пълна промяна”. Огромен труд, всичко е минало през ръцете и сърцата. Много хубаво става. И декарите си ги бива. Заложи в бордюрите на ефектни и лесни цъфтящи и вечнозелени храсти, едроразмерни, за да пълнят, да направят скелета. Глезотийките после на големи туфи ще ги правиш, но вече ще има някаква сянка и става по-лесно.
Бялото платно ще се запълни в годините за чудо и радост на вас и близките, които, надявам се ни виждат какви ги вършим тук.
Така и аз мисля, че баба и дядо се радват на сина ми, който възкреси тяхната къща и в съботите и неделите децата тичат на чист въздух из цветните поляни.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4390
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2151 пъти
Получил благодарност: 706 пъти

Re: Наследство

Мнение от Emilly1212 »

Радост, :liubov: чета те от самото начало, но рядко имам време да пиша...Преживявам всичко с теб, виждам с какъв ентусиазъм, любов и желание се случва всичко, радвам ти се от сърце и ти се възхищавам! Толкова мило и трогателно разказваш, пазиш невероятна обич и скъпи спомени, работиш със сърце и душа. Всичко се получава прекрасно, огромен труд и страхотни резултати. Изумителна промяна, вярвам, че ще постигнете всичко, за което мечтаеш.
Имаш едно голямо платно върху което да рисуваш.
Пожелавам ти да нарисуваш най-красивата си картина и сърцето ти да прелива от щастие на това скъпо и красиво място!
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Наследство

Мнение от Lalel4e »

радост-31 написа: Апр 13, '24, 09:01 След сърцетупа следва кръстосеца и ръкобола.
:lol: :lol: :lol:
Ама даже тези болежки са някак толкова приятни, а ;)

Изровили сте толкова съкровища! :potekoha:
Промяната е невероятна за такова кратко време! :daaa:
Кухнята е супер лукс! Този хладилник, щом не е изхвърлен още, предполагам че работи? Може да върши чудесна работа на първо време. Една блажна боя отгоре ще го направи неузнаваем. Ако и вътре не е много захабен..
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 379
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 377 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Привет, момичета!
Много ви благодаря за милите думи и съветите. Всъшност само в мечтите ми са тези 5 дка. Дворът, който чистихме е 600 кв с къщата, а около 180 кв от съседния парцел също са мои. Сега водя преговори за още четвъртинка от втория. Ако успея да събера и трите парцела, както всъщност си е било преди 50 години, всичко ще стане около 2 дка. То и заради безброй неизвестните ми е трудно да си направя план.

Изображение

Това ми е работната скица засега. Хоризонталата си е чист юг.

Къщата се състои от три стаи, едната от които е преходна- двата квадрата и правоъгълникът мефду тях. Този салон смятам да го превърна в баня и стълбище. Тъй като къщата е с плоча, масово хората преправят покрива и стават идеални мансардни спални за деца и внуци. Южният квадрат ще е моята спалня, а северният- кухня. Точно над кухнята има още един малък правоъгълник. Към този момент това е законна селскостопанска постройка, която ще се превърне в килер за зимнини и разни разнообразни. Неправилната форма отляво /запад/ първоначално ще бъде навес, който ще се превърне в хол. Искам го такъв крив, за да имам:
1. топла връзка с килера;
2. от всеки прозорец ще се вижда различна градина.

Изображение
Навесът-хол ще стига горе-долу до дървата. Ще има един прозорец, който гледа към нас- бетонната пътека, един на запад- към сондата, един на северозапад- романтичната градина с люлката, и един на север-горе- сенчеста градина.

Към този момент рамотя с ориентировъчни мерни единици, защото на пауър пойнт не мога да меря.
Пътечките ми ще са криволичещи, но няма как да ги нарисувам такива.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”