Наследство

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Привет!

Люб, хубавото е, че има ток, а и двете коли са от големите- Рено Лагуна и Форд Галакси. Мога много да пренасям с тях. Преди идеята за дробилката си мислех за хубава ножица. С нея да надробявам на по педя и да трупам на купчина в един от ъглите. Така да си гният необезпокоявано необезпокоявано. Даже мислех и малко оборски тор и червеи да и подсигуря, както и вода. Нещо като открит първобитен компостер. После като видях обемите и ...

Мария, горенето си го представям като огнище с диамитър не по-голям от метър. В него да изгарям контролирано сравнително наситнен материал. Така ще ми остане само едно малко безжизнено петно. Искам да си направя и площадче за кафе, та може да си определя мастото на "Кафенето и там да горя. Относно поливането има изкопан сондаж, но трябва да проверя има ли вода и колко, но ми трябва помпа /на този етап/ , която мога да си разнасям с колата. Определено съм твърдо за поливна система, защото съм фен на поливатено с копче.

Преди години пред този бял дувар имаше оджак /не знам как по-точно да го кажа с една дума/, но пък ще си опуша белите тухли. Явно остана да пресметна мястото на "кафенето".

Изображение
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Наследство

Мнение от Misi »

Честито ти наследство-виличка!
Много е зарибяващо да ходиш да ровиш в земята и същевременно да си почиваш умствено. Аз за моята вила казвам, че отивам на фитнес ха ха ха.
Сега по същество- ще ти дам няколко непоискани съвета, но ти не си длъжна да се съобразиш с тях. Аз съм на принципа: Не питай старило, а питай патило!
На първо място изкупи дела на другия съсобственик. Това ще ти спести много сълзи, ядове, пари, ваш труд и всякакви други неприятни изживявания. Защо- защото ще вложите труд и пари и ще дойде съсобственика и ще си избере най-хубавата стая, разбира се след като сте я ремонтирали и ще има пълни права да го направи. В момента сте с идеални части т.е. има половината от всичко. Може всеки ден да си мени мнението за избраната стая. И да знаеш- устното договаряне не важи, всичко трябва през нотариус да минава. Не може и да я поделите официално, защото трябва да има отделни входа за всеки и още други условия.
Сега- как да ги забързаш с решението да се разделите- започваш да питаш колко ще ти излезне пренареждането на керемидите /хич не е евтин труда, а и сумати чувалчета вар отиват, а за комините използвайте специален бял термоустойчив теракол. При мен варта на комините падаше след третата година и пак трябваше да се правят, но вече с този теракол/.
Токът-даването на един номер ми струваше над 600 лв и поне 3 месеца разправии. Няма оправия с тях. Имах си ток, ама нямах номера и си минах по реда- проучване, прокарване и воала- заветен номер. После ме светнаха как съм можела да си го спестя, ама късно, но е пак с пари /при интерес на лични/. Но пък без този номер може да ви треснат глоба /провери колко би могла да е/, че крадете ток. И така описваш належащите ремонти със съответните суми по тях и ги предсавяш на съсобственика, защото нали всичко се дели, не е само придобивката, а и разходите. Всеки собственик е длъжен да се грижи и стопанисва имота си. Така е по закон.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Наследство

Мнение от Misi »

Сега за мъчението, което си причинявате с ръчното рязане на тръните, че и губене на време и края му не се вижда.
Вземете си под наем бензинов тример /дори големите вериги , като Бриколаж предлагат/ с поставен диск, а не корда. Трябват ти бензин и масло за двутактов мотор имат си съотношение на добавяне. Внимава се за камъни и не близо до тях. Там ръчно рязане около дувар и други подобни. Очила предпазни задължително. За половин ден ще сте изрязали всичко, повече време ще ви отнеме да ги съберете на няколко огромни купчини. Тръните ги изгаряш на малки купчини и заливаш обилно с вода няколко пъти. Да не направиш пожар. Далече от къщата и други запалими дървении. Много лесно изрезките се прихващат и не са удачни за компостиране, да не говорим, че компостиране само от сухи клони не става, трябва повече зелена маса и да се смесват. Не можеш и да ги изхвърляш където ти скимне, а точно на определени места иначе- глоба.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Наследство

Мнение от Misi »

Такааа вече не губите време с трънаците, чакате да се запролети и викате мини трактор да изоре. След него се стараете да премахнете всяко клонче и коренище ръчно, ако трябва с вила се прекопава и се събират. После викате тракторчето пак да изоре и повтаряте събирането. Това ще ти спести много борба с трънаците за в бъдеще и въпреки всичко тук-таме ще се появяват, за това повече старание.
Докато чакате да се затопли си избирате стая или кухнята, където не тече от покрива и правите лек козметичен ремонт- латекс, легло, маса, столове и т.н. Не може да няма къде да седнеш да хапнеш или полегнеш. Всичко се случва. Съветвам те в този момент да не хвърляш никакви мебели, разбира се , ако тотално не са счупени и не подлежат на поправка. Имаш хубав старинен гардероб, бюфет, които се нуждаят от един лак, някоя панта да се смени или нещо дребно.
А и да не забравиш да включиш към сметката и този козметичен ремонт, защото и латекса е пари.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Наследство

Мнение от Misi »

Видях, че имаш кладенец, което е много добре. Проверката дали има вода е лесна. Обикновенно се прави през август, защото е най-сухо. Една колежка дала 12000 лв за сонда с кладенец и точно август водата изчезва.
Старите кладенци са 7-8 метра дълбоки. Взимате 10 метра въже за простор например, завързвате на единия край голяма гайка за тежест и започвате да потапяте въжето поетапно. Вкарвате 3 метра /с ролетка мерите/ и вадите. Гледате дали се е намокрило, ако е сухо вкарвате 5 метра и повтаряте процедурата през метър докато не установите, че въжето е мокро и така се установява на колко метра горе-долу има вода.
Още ти е рано сега, но прочети за капково напояване. Голямо улеснение е и не мислиш за поливането. При мен си полива през седмицата автоматично и не се занимавам. Отивам и всичко си е свежо. Спестява много време.
А и другото, което всички новобранци си казват- ще ръсна трева и шапка на тояга. Да, ама не. Да се подържа морава изисква всяка седмица косене, поливане, аерация и ред други дондуркания.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Наследство

Мнение от Emilly1212 »

Най-накрая успях да прочета цялата ти нова тема, Радост! Радвам се заедно с теб на това, което имаш-хубаво наследство, с топли и мили спомени.
Едно от важните неща, както са казали и други е по възможност всичко да е твое. Това делене на имот с друг не си е работа, от опит знам. Пожелавам ти да се справиш с откупуването и да станеш единствен собственик. След това спокойно можете да си правите каквото решите.
Има особена тръпка в това да възкресиш едно затънало в трънаци и бурени място, да му дадеш нов живот, да започнеш да създаваш нови спомени там.
Много ми хареса къщичката, а и вие сте отхвърлили доста работа.
Ще те следя с интерес, успех и късмет! :gush:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Здравей, Миси!
Много ти благодаря за всичко, което си изписала. От дете обичам да си ровя из пръстта, та от 10 години и половина абсолютно съзнателно съм си избрала да живея постоянно на село. Тази къщурка ми е третата- в първата бяхме под наем, но доста труд ни мина през ръцете и грам не съжалявам, защото опита е безценен. Втората си я купихме и възкресихме от отчайващ вид. Има и още много по нея, но не я усещам. С годините така ме завъртя живота, че тази ми дойде като манна небесна. Продължавам с преговорите. Остана ми само един наследник, който ухажвам подобаващо. За това и не бързам с нищо. По принцип разполагам с бензинова резачка, мощна и качествена- Щил, но обемите са невероятни! След много мислене си съставих план как да действам с тръни и дърва, но иска доста време. За покрива си имам безплатна работна ръка- или по-точно осиновеното /или както по форумски се казва ММ/ ще свърши работата от солидарност.
Днес успях да си намеря и ИТН-то, и партидата за водата. Към енергото всичко е точно. Към ВиК имах дълг от 2,73лв. Платих си го.
В сегашната къща преминахме поетапно на поливна система. Ние сами си я правихме и поливам всичко с копче. Огромно олеснение ми е, а и наслада за сетивата в летните горещини.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Благодаря за милите думи, Емили! И единствен собственик ще стана, просто ми трябва още малко време. Определено е много вдъхновяващо да връщаш живота на нещо ценно за себе си. Е, то не че и къпините и шипките не са живот, но е друго да ми е по вкуса. Понакога не спя от вълнение и искам импулсивно да запаля колата и да се втурна да сбъдвам мечтите си, но за всичко иска много търпение. Може би най-голямата стъпка е направена, всичко останало са детайли.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: Наследство

Мнение от Misi »

Ооо голяма си късметлийка с тока. Браво! Пък си и гърмян заек вече с поредната къща. Значи вече знаеш, какво искаш да сътвориш.
Имаш бензинова резачка, а аз говоря за бензинова/моторна коса/тример. Измислена е да замени ръчната коса. Аз ползвам електрическа /тя е само с корда/, защото е лека. Спестява ми скубането на ръка.
Ето първото, което ми попадна за показване
https://www.onlinemashini.bg/benzinov-t ... c520/31832
В комплекта си има диск, който се слага вместо кордата, за да реже дебели/жилави храсти. С нея не става да режеш/кастриш дървета.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Привет, цветенца!
Днес правих чудеса! Много чудеса!
Ходих до моето "имение". Когато тръгнахме, времето беше мрачно, мъгливо и даже ръмеше. С лек дъждец ме посрещна моето село- сякаш плачеше, защото е забравено. Как да му обясня, че живее в сърцето ми денонощно?
Спряхме пред ръждивата врата. В този момент дъха ми спря. Заварих всичко така, както го бях оставила. Трябваше да отключи катинара на пътната врата. На една връзка сложих и трите ключа за трите катинара. И изненада! Още първият беше правилният! Както никой не бърка ключа за дома си, така по незнайна причина и аз го разпознах.
Има още много за разказване и показване, но вече съм преуморена. Ще продължа разказа си с кафето утре.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”