Приказки под шипковия храст.

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7691
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2377 пъти
Получил благодарност: 1304 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Апр 21, '24, 13:30 Но сериозно се замислям за едно огнище отвън във двора.Което може разбира се да се изгаря там....
У наше село ( разбирай гр.Козлодуй), забраниха паленето на огън по дворовете. Преди, напролет изгаряхме всички клонаци изрязани от дърветата и есенно изскубаните от двора пипери, домати, трева и всичко подобно. От няколко години изкарваме всичко пред портата и камионче със обслужващ персонал минава и товари периодично всичко изкарано на улицата. Аз там трупам и розите като ги изрежа и досега съм нямала забележки. Не минават веднага на другия ден, но до седмица нещата се случват. Това напролет. До края на годината, ако събереш боклук пред портата си, отиваш в общината и подаваш молба да минат и да го приберат. И пак така - до седмица изчистват всичко. Много съм доволна от този напредък на общината. Иначе цялата махала миришеше на пушек и дим се стелеше ниско.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от Shami »

Пепеляш,преди и при нас всеки си имаше собствена кофа ,знаехме си кога минават за боклука ,тогава се оставяше кофата пред портата някъде в страни.После си я прибирахме празна.Всеки си се грижеше за чистотата ,метеше си,събираше си боклука отвън.
От както ни модернизираха с тези големи казани,нали са общи и не са и много,та нещата се влошиха от тогава.Преди си беше по-добре.При нас в квартала всеки си прави каквото си иска.Барбекюта,сбатби,компоти се варят.Не съм чула за някакви специални забрани.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от Shami »

Днеска следобед отивам в парника в най-големия дъжд защото сърце не трае.И какво да видя,съседската кучка се намърдала вътре,изкопала си една дупка в средата и си лежи.
Значи за да ида в парника връзвам първо Мечо.А тази нахална кучка влязла през малката дупка в страни на вратата,защото ципа не може да се затвори плътно до долу и съответно я е разширила при вмъкването.Съвсем малка беше пролуката и не мислех изобщо за такъв проблем.Добре,че Мечо не се е усетил.
Кучката влачила вътре няколко от кофичките с пикиран разсад.Счупила ми част от насадените крехки малки стръкчета домати.Сега трябва да пресаждам.
Затворих дупката с една дървена плоскост,подпрях с една тухла ,пък да видим.
Няма какво да се направи.Заградили сме се отвсякъде ,заради Мечо ,за да не излезе.
Пустата кучка прескача през един огромен дувар.Като коза е,катери се от съседите,че при тях е по-високо ,качва се на дувара и скача в нашия двор.Да,ама влезне ли няма излизане.Трябва да отваряме портата за да излезе.Говорихме със съседите вече да си вдигнат още дувара.Нямали пари ,закъсали го били нещо.Малко ли обуща смениха заради наш Мечо :lol: Какво да се прави.Сега парника е затворен и не мога да го опазя,какво остава като стане топло и го отворя съвсем.Единственото решение е да садя по-големи разсадите.
Последно промяна от Shami на Апр 21, '24, 21:22, променено общо 1 път.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от Shami »

Другото което забелязах в парника е,че тече,тоест капе вода вътре.Стича се през шития найлон и си капе на две места .Толкова за 200лв.Купих си въже.Опъвах го днеска вътре и го вързах горе по дължина на оранжерията,като гледах да минава над всеки ред.За него ще връзвам доматите пак със въженца както правят другите.Това успях да измисля за да не забивам колове вътре.
И последно,тая кучка май ми е внесла бълхи в парника.Като влезнах след нея нещо взе да ме подхапва. Нашите кучета и котки обезпаразитяваме редовно.А нея не я пръскат явно с нищо.
alina
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 142 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от alina »

Аз не влизах в Хобито, ..на село пострадах от роза Александра......
Чистих розите от сухите клонки, и стигнах до огромната Александра..Тя от дъжда се наклони не там , където трябва,и реших да я подопра с сух клон преди да я вържа яко..И клон падна, нарани окото ми, и явно вътре попадна клечка ли коричка ли ..промих с доста вода окото.., но преди да излезе тази клечица или каквото е, нарани доста око.. в три през нощта се наложа да отида до дежурен лекар в Очната клиника, не бесплатно разбира си.. Доктор каза, че няма чуждо тяло в окото, но вече попадна инфекция и наранено око. Сега слагам антибиотик и някакъв гел-мехлем за смазване за да не се възпаляват раничките .Днес доктор каза, ходих пак при негов отреден час, че всичко е наред раничките заздравяват и няма инфекция,но да продължа с лекарствата .
Ох, тази Александра, не искаше явно да я пипам..
От мен :пазете се от розите и от клоните. Имам аз поуката..Трябва вече да слагам предпазни очила..
Последно промяна от alina на Апр 22, '24, 13:21, променено общо 1 път.
alina
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 142 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от alina »

Shami написа: Апр 21, '24, 21:13 Другото което забелязах в парника е,че тече,тоест капе вода вътре.Стича се през шития найлон и си капе на две места .Толкова за 200лв.Купих си въже.Опъвах го днеска вътре и го вързах горе по дължина на оранжерията,като гледах да минава над всеки ред.За него ще връзвам доматите пак със въженца както правят другите.Това успях да измисля за да не забивам колове вътре.
И последно,тая кучка май ми е внесла бълхи в парника.Като влезнах след нея нещо взе да ме подхапва. Нашите кучета и котки обезпаразитяваме редовно.А нея не я пръскат явно с нищо.
Нашата оранжерея стана на дупки, все едно, че я поляли с химия, , но понеже тя е от мрежа и найлона между мрежичките, то чудна работа, мрежичките се запазили, а найлончета паднали..Сега отгоре е мрежисто . Купихме найлон УВ. ще слагаме отгоре и ще лепим. И повече оранжерии няма да купуваме.Така решихме.
Може би дъжд киселинен падна, защото двете кръгли туи почнаха да съхнат и ги отрязахме.При ирландеца ВСИЧКИТЕ туи изсъхнаха..ако на бройките,то някъде са 200.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6050
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2166 пъти
Получил благодарност: 1256 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от alys »

Алина, оздравявай бързо!
alina
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 142 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от alina »

alys написа: Апр 22, '24, 13:17 Алина, оздравявай бързо!
Мерси, Алис.
Вече почнах!!!
Shami написа: Апр 21, '24, 20:31 Пепеляш,преди и при нас всеки си имаше собствена кофа ,знаехме си кога минават за боклука ,тогава се оставяше кофата пред портата някъде в страни.После си я прибирахме празна.Всеки си се грижеше за чистотата ,метеше си,събираше си боклука отвън.
От както ни модернизираха с тези големи казани,нали са общи и не са и много,та нещата се влошиха от тогава.Преди си беше по-добре.При нас в квартала всеки си прави каквото си иска.Барбекюта,сбатби,компоти се варят.Не съм чула за някакви специални забрани.
Хе, хе. Имаме зелен кош уж за зелените отпадъци, но бабичката от улицата(на 90 годинки) редовно го запълва с тревите, които почистила в двора. Кош винаги е пълен и се налага да палим веднъж след дъжд или пред дъжд, в далечен ъгъл на градината ни.Но пушек е полезен , гони паразити от растенията, а преди вторичните мразовити дни трябва да пушат до дърветата, които цъфтят, за да се запази цвета..
Ние палим изсъхнала купа отпадъци, веднъж -два пъти в годината, защото клонотрошачката се счупи..
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 886 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от Shami »

Алинче,направо изтръпнах като прочетох за произшествието ти с Александра.
Много трябва да се внимава с рози и храсти.
Предпазни очила и аз искам да си взема,но незнам дали може да се носят връз други очила.Без да нося очила ми е замъглено,не виждам ясно,напрягам си очите.
А вънка докато работя хвърчи пръст,пясък може да вее от вятъра,треви ,клони всичко се случва.Нали се завираме да плевиме.Даже някакви мушички ми прелитат над лицето привечер и много дразнят.Няма,няма и глътна някоя,това ми е протеина. :hihihi:
На теб бързо да минава :liubov: :gush:
alina
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 142 пъти

Re: Приказки под шипковия храст.

Мнение от alina »

Shami написа: Апр 22, '24, 15:24 Алинче,направо изтръпнах като прочетох за произшествието ти с Александра.
Много трябва да се внимава с рози и храсти.
Предпазни очила и аз искам да си взема,но незнам дали може да се носят връз други очила.Без да нося очила ми е замъглено,не виждам ясно,напрягам си очите.
А вънка докато работя хвърчи пръст,пясък може да вее от вятъра,треви ,клони всичко се случва.Нали се завираме да плевиме.Даже някакви мушички ми прелитат над лицето привечер и много дразнят.Няма,няма и глътна някоя,това ми е протеина. :hihihi:
На теб бързо да минава :liubov: :gush:
Благодаря Шами.
Като ходих на преглед след дни при този лекар, той каза че навреме дойдох.Защото в момента присъствал на операция, човек занемарил окото, не предприе нищо и стигна до операция. Очите са много важно нещо, това е прозорец в нашия свят. Да изобще в градината трябва да внимава. Съсед косил трева, и съседката се разбърза да прибере нещо перд косачката, бензинова самоходна..И пръстите й попаднали под ножовете на косачка.Три пръста сега нямат нокти.Единия пръст да първата фаланга . Да не говорим за стреса , който преживя горката жена. Ох, не искам за такива страшилки, но се случват и лоши неща.Кося тревата винаги с очила. Вече знам, че всичко трябва да се прави спокойно, без припряност.
Много бързо прецъфтяват люляците.Московска красавица не видях , как цъфти, дойдох а тя вече покафеняла..Режа съцветията й след прецъфтяването.Розовата изобщо не цъфна тази година..А държа едната издънка запазена за Ваня от Девнй, искам тя, издънката на розов люляк, да цъфне, за да знам, че точно е розовата. Нито издънката, нита майката -храст нямат цвят тази година..Просто не знам причината.А и бялата им.Колесников има няколко цвята и толкоз..Люляков протест, така да каже (((
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”