Люти чушки

Модератор: Миша

Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Люти чушки

Мнение от Alien »

Май няма специализирана тема за любители на лютото, та си търсех повод да направя. И на 23.08.2023 такъв повод даде Ед Къри (селекторът на Carolina Reaper), който е успял да създаде още по-люта чушка - Paper-X: Изображение
която вече се води рекордьор на Гинес и достига 2.69мил по Сковил (срещу само 2.2 милиона на предишната).

Подробности, тук: https://www.guinnessworldrecords.com/ne ... per-759706
P.S. Да видим кога ще има семена за поръчване...
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от Alien »

Най-сетне успях с Каролините (че няколко години все нещо им ставаше):
Изображение
Обаче е злобно люта и май запасът, който ще обера, ще стигне за петилетка.

А за директна консумация:
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от Тутти »

Браво, Alien. Успех имаш с тези шокиращо люти чушки. Аз миналата година садих Каролина Рипер и нищо не стана. Или семената бяха фалшиви, макар и поръчвани от някакъв сайт в Англия. Сина ни ги поръча, насадихме, а излезе нещо друго. После си купихме лют пипер от Каролината и по една прашинка леко се харчи вече една година и пак има доста. Лютия пипер ни го донесоха от САЩ. Общо взето все залитаме да садим много люти чушки, но едни аклиматизирани местни не много големи държат първенство по добив и надеждност. Името не е ясно, но много люти наистина и много обилно раждат. Това лято от четиридесет корена нанизах няколко низи и продължават да се отчитат.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от pepelqshka71 »

Попаднах случайно в тик ток на български производител на люти чушки. Хареса ми много ентусиазма на младата девойка, която рекламира фермата си. Отглеждат както в оранжерий, така и на полето. Раздирих се за техен сайт и разглеждайки го, видях, че предлагат и хоби семена. Ако на някой му е интересно, нека разгледа. Не е реклама. Не познавам хората занимаващи се с тази дейност. Стори ми се интересно за любителите на лютото и затова слагам линк. Ако ви се струва, че нарушавам някакви правила, моля да изтриете поста ми.
https://hotfarm.eu/category/semena/
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от Тутти »

Как ще нарушаваш, Пепеляшче, супер е че споделяш. Тези хора и аз не ги познавам, но сме взимали на разни кулинарни базари от тяхната продукция , и магазин на Солунска имат, та може който иска да си взима лютичко. Много са ентусиазирани, наистина. Вече много любители на лютото има. Аз обичам средно люто, но ММ и сина ми са лакоми за много люто. И като е толкова полезно, още по-добре.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от Alien »

@pepelqshka71: Тази година имах голямо желание да ги посетя, докато бях във Варна. Не се получи. Но пък в магазина до нас постоянно имаше от техните чушки (жълто хабанеро). Що шопска салата и бира отиде покрай тях... Имаше и на колхозния пазар в центъра (на килограм). Само докато обикалях сергиите видях поне четирима да пазаруват. Старае се човека, дано му се разшири бизнеса до София. Като гледам, продукцията му не остава непродадена.

@Тутти: И аз така правя - няколко трохи в кафето или в мазна манджа (ако ще си я ям само аз). Последната ми реколта от Тринидатски скорпиони (три вида) още не е изконсумирана, вече 5 години. Обаче имам конкуренти - единият буркан не беше плътно затворен и молците и тютюневия бръмбар го изядоха целия. Чак до дъното имаше прокопани "тунели". Плачеше ми се когато го изхвърлях.
Иначе, за отглеждането каролината наистина е капризен. Аз го мъча още от преди пандемията и все нещо не се получаваше. Тази година обаче съвпаднаха звезди и планети, та има, макар и малко. Уви, насадих в двор, та ще загине зимата.
Ако имаш възможност, покажи какво отглеждате за ядене?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от ivko69 »

Alien ,много точно си задал въпроса-Какво отглеждате за ядене....Щото това което отглеждаш ти и това което съм отглеждал аз,по-скоро е отрова отколкото подправка.Правил съм сосове,млян пипер,разядки....ма не е за всеки ден тая бомба.Фукал съм се,хората едвам си поемат дъх след пробата,бурканчето което съм отворил или плесенясва,или се напълни с молци..Те това от снимката е чушката за всеки ден..За мен...За Тутти е друга,за теб е друга,или...всеки си знае кое му понася..Мога много да пиша за моите опити,ма просто не знам откъде да започна,щото вкусовете на всеки от нас са различни..Моето скачане от сорт на сорт,и търсенето на идеалната люта чушка започна след като прегледах темата във форум :hmmm: ....незнам кой беше,вече съм го забравил.Там където беше снимал на масата Тай сън..Та,от тогава,до сега съм минал през над сто сорта люти чушки,за да се завърна при това от снимката,да разбера че това е мойта чушка,която цял живот си е била до мене..Няма лошо човек да пробва,ма за мен пробите свършиха. ;)


Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от ivko69 »

Ааа,ма имат и кусур тези чушки-раждат малко.От корен съм брал най-много по десетина,при добро отглеждане и навременно сеене на семената.С две думи,трябва си място и барем сто корена,за да задоволиш четиричленно семейство ..
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от kim »

ivko69 написа: Окт 22, '23, 18:09 Та,от тогава,до сега съм минал през над сто сорта люти чушки,за да се завърна при това от снимката,да разбера че това е мойта чушка,която цял живот си е била до мене..Няма лошо човек да пробва,ма за мен пробите свършиха. ;)
Изображение
Наистина си хапвате доста лютичко. Тази съм я садила и опитвала :eeeh: . и семена имам, но не знам сорта й, а из нета не я намирам или не знам как да я търся.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Люти чушки

Мнение от libra »

Не! Не е възможно да има такава чушка! Особено, някой да я яде " неразредена".
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”