От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от diado-ilian »

Leopold написа: Фев 16, '23, 10:41 Ами Жорката явно няма никой да го убеди, че не е прав, нито пък нас, дето си хвърляме парите "за глупости" той ще успее да ни убеди в своята правота. В крайна сметка всеки сам за себе си си е изградил стратегия, тактика и сценарий за успешна работа. Не може да се обобщават нещата и да кажем глобално, това е черно, пък онова е бяло. Светът е шарен и в това е смисъла. Нека всеки си прави това, което смята за редно, пък важното е в края на сезона да сме доволни от това, което сме положили като труд в градините си. Всеки има различна ценностна система. Шами е доволна от едно, Жоро - от второ, аз от трето и т. н. Пари се изкарват и ако за всяко свое решение претеглям дали има смисъл да се дават пари за него, по-добре да се откажа от всичко. Навремето давах пари за риболовни такъми и сега стоят неизползваеми в гаража.Сега пък ги давам за отглеждане на зеленчуци. Просто преди пет години нямаше къде да ги отглеждам, та така. Приоритетите се променят и ние се съобразяваме с тях. Та така...живейте си живота, както ви харесва.
Лео, въпроса на Жорката е неправилен, казано накъсо: "Каква е ползата (печалбата)?" ... затова няма и правилен отговор. Това е хоби. Определението за хоби е нещо което правиш за кеф, а не за печалба. Въпроса е много точен при производителите, от които ние черпим опит и знания, но е важен при тях. А при нас? Има ли печалба, тогава не е хоби. Този въпрос някак не върви добре при цветарките. Те не ядът цветята. А ние понеже ядем доматите, се забърква малко смисъла и се залита към смисъла от печалбата (ползата).
Не мога да го опиша добре с домати, затова с риболова(извинявам се за което).
Там има същия въпрос: Колко риба си хванал бе а? За парите които си дал за такъми, гориво, стръв, захранка и загубено време във висене по кални брегове? Колко ти излиза килото? На този въпрос нямам положителен отговор. Повтарям: Нямам положителен отговор! Защо? Защото ми е хоби, нещо което правя за удоволствие, а не за печалбата. Удоволствието от седмичния риболов се дели на три равни части.
Първа част
От сряда до петък - планове и подготовка за излета (там ще отидем, тъй ще направим, това ще подготвим......) трепети, намерения, мечти ....голям кеф
Втора част
Събота и неделя - истинския риболов (рядко се получава предварително намисления план) Де успешен, де на карък, на 5-6 излета един е истински успешен.......но като теглиш чертата си е кеф
Трета част
понеделник и вторник - отчет, разбор, хвалби(тъй стана, тъй напрахме, толкоз хванахме), тюхкания(ех ако имахме онуй, ако си бяхме взели другия такъм, ако имахме онази стръв) разкази наляво и надясно......пак кеф

Горе долу при всяко хоби е едно и също.
Ние при доматите в момента сме в "четвъртък" - планове и подготовка........трепети, намерения, мечти ....голям кеф

и още:
Трябва да има и успехи от време на време, иначе ще се откажеш да го правиш, но не точно материалната полза(резултат) е истинския двигател. Поне при мен е така. Самия опит за постигане на добри резултати е май истинското нещо което ме движи напред. Трудностите и неуспехите ме предизвикват и зарибяват повече. Не точно успехите, а мечтите за успехи ме мотивират. Ако беше лесно, като да си купиш от магазина, то аз най-вероятно нямаше да го правя. Миии, кат не ми е интересно, обикновено ме губи. А постиженията: да откъснеш хубави, сладки, вкусни, огромни, бабини, дядови, лелини, родни, селски, български, с такъв ... (последния да затвори вратата) домати, са главно оправдания пред другите и тайничко пред себе си на възклицанието: Защо по дяволите Илияне, се подлагаш на тия мъки?
:omgoo: :gzzzzzz: :zazaazaz:
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Lalel4e »

Чудесно сравнение! Да се насладим на "четвъртъка" (поне тези като мен), че не се знае в "понеделник"... :chokkkofa:
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от diado-ilian »

pepelqshka71 написа: Фев 16, '23, 17:44
Lilly написа: Фев 16, '23, 17:22 Моля за съвет - поникнаха семена , но са съвсем малки още / за съжаление не на домати , на цветя/ , насадени са в торф. Кога трябва да започна да ги торя ? Листно или почвено ?
Лилко, досега търсех на Мишето мнението, но не го намирам. По спомен (и дано съм права) тора в торфа е за около 20дни, но тъй като след това пикираме подхранваме само с рутмост за корени и след още 20 дни торим с балансиран тор 20-20-20. Аз поливам, но не знам дали е правилно или трябва да се напръска. Дано Мишето прочете и се включи или някой който знае да подсети как беше.
Тя пита за цветя. Даже не знаем какви са цветята. Аз и да знам пак е същото. Но не мисля че е едно и също при всички цветя. А пък и има торф и торф. Въпроса не е за тука, а и няма достатъчно инфо за точен отговор.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5123
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 333 пъти
Получил благодарност: 1524 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Lilly »

pepelqshka71 написа: Фев 16, '23, 17:44
Лилко, досега търсех на Мишето мнението, но не го намирам. По спомен (и дано съм права) тора в торфа е за около 20дни, но тъй като след това пикираме подхранваме само с рутмост за корени и след още 20 дни торим с балансиран тор 20-20-20. Аз поливам, но не знам дали е правилно или трябва да се напръска. Дано Мишето прочете и се включи или някой който знае да подсети как беше.
Благодаря ти :tzeluvka:
Имам спомен , че покрай доматите съм попадала на мнения кога трябва да започне да се тори разсада. Торфът няма хранителни свойства. В нета мненията са противоречиви. Интересува ме опитът какво показва. А да тръгна да чета целите теми , които са пълни с толкова много несъществени словоизлияния ...животът е твърде кратък за такова обучение.
Семената са поникнали преди 15 дни примерно.
Ще пробвам първо с 1/2 доза за листно торене , но след още 10-тина дни.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7798
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2704 пъти
Получил благодарност: 1531 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Дедко Илияне, разбрах, че пита за цветята. Те са като доматите, ако ги ториш, поливаш и обгрижваш ти се отблагодаряват точно като доматите, само че с огромни цветове, лъскави листа и здрави стебла. Въпроса на Лили е в правилната тема, защото само тук правим дисекция на всичко и опита е доказал че понякога не всичко е като в книгите. Мишето беше обяснила кога можем да започнем да торим и как, Краси Лазаров също има изписани цели фармани по точки кога кое и по колко. Цветята не се различават от доматите. Когато пръскам домати пръскам и цветята със същото, защото ми остава. Не съм забелязала да им е било лошо :nod: , напротив, стават едни наперени. Само иглолистните искат по различно торене и пръскане, но съм сигурна, че Лили не е сяла иглолистни.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Lalel4e »

Lilly написа: Фев 16, '23, 18:14 ..А да тръгна да чета целите теми..
Няма да четеш цялата, на първа страница виж мненията само на Миша, може и на втора да има някое и друго - там е концентрирана информацията, нататък общо взето се повтаря.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7798
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2704 пъти
Получил благодарност: 1531 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Поствам цялото мнение, макар и дълго. Има какво да се припомни, а за незнаещите да научат:
Миша написа: Яну 6, '13, 06:43 Жалко,че времето ми е малко за спорове,иначе с удоволствише бих се впуснала в един дъъъъълг спор относно торенето :D Вискяр,ти си химик,не може да не знаеш,че всяко нещо иска да яде,особено гледано в малки гнезденца на разсадните форми.Наистина торфа,който ползваме,в повечето случаи е обогатен,и в зависимост от растението може и да стигне за 4 седмици,може и да не стигне.И да,прав си,може и да расте без торове,въпросът е какво ще израсте.Понякога и аз държа неподхранени растения,просто ей така ,за да имам за подсаждане,за някой,който е закъсал ,растенията си стоят зелени,едва едва мърдат и общо взето им трябва ударна доза торене преди да се разсадят на постоянно място ,за да могат да наваксат изоставането.В гнездата мястото е ограничено,кореновата система има много малък обем,чрез който да поглъща хранителни вещества,и за това хр.в-ва трябва да са му " под ръка" ,за да се развива балансирано растение.Че ще стане нещо,ще стане,обаче не ми обяснявай,че морковчетата ти стават за ядене :mrgreen: Само от пръв поглед мога да ти кажа ,допълнителните коренчета,които на снимката ти като брада са обхванали кореноплода,говорят за някои неща -или наличие на нематода (това го изключвам,защото торфа би трябвало да е чист) ,или липса на вода и липса на хранителни елементи.При липса на калий и азот се получава такава брадавичеста коренова система,което води до безвкусен и твърд морков,а светлия цвят на моркова е показател,че липсват захари,което също е заради малкото хр.в-ва,постъпили в растението,а това означава,че растението е било затормозено и в никакъв случай не е осъществило потенциала си .Такова растение,дори разсадено в по-широко пространство,не може да преодолее стреса и ще се развива по-слабо.Същото е и при цветята,искат да се хранят,но в точно определено време и с точно определена доза,за да растат правилно и да се развиват хармонично.От остарял разсад,неподхранван в тези малки тарелки,не може да се получи добро растение,без торове в стартова фаза ще мине много време,докато се прихване,ще се получи това,от което и тук много съфорумци се оплакват-баличката с корените си стои ,без да успеят корените да се захванат в почвата.При това такова растение вече е било в стресова ситуация,а едно стрисирано растение,както сам беше казал по-нагоре,бърза да даде потомство,защото наистина единствената цел на растението е да се размножи ,да опази вида си.Така че ние разсаждаме едно стресирано растение с променена програма ,от една страна се стреми да осигури потомство,от друга страна трябва да се вкоренява.Това води до забавяне в развитието,преждевременно развитие на цвят,който в много случаи опада,или ражда дребни плодове,напр някое хилаво доматче.Още нещо,при отглеждането на разсад в малко почва/торф и при продължително престояване на разсада в тясното пространство корените търсят с какво да се нахранят,разрастват се,без обаче това да води до по-добро развитие на цялото растение,именно защото хр.в-ва са малко,корените се навиват,което противоречи на всички правила,които Майката Природа е създала за развитието на растението,оттам корените остаряват и не могат да се развиват ,защото липсва нормалната посока на движение на соковете ,за това е задължително стимулирането на кореновата система в подобни малки съдчета ,а това се постига точно с торене.Когато има достатъчно хранителни вещества,растението почти не усеща малкия обем на кореновата система,защото този обем е достатъчен да осигури нормално развитие и така се получава едно балансирано растение.Така че торене задължително трябва да има,но само при подходящи условия-достатъчно слънчево греене и подходяща температура .
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Lalel4e »

И това:
Миша написа: Ное 19, '11, 08:42 Труден въпрос.Подхранвам,когато има нужда,не може да се каже кога и с какво,трябва да се наблюдават растенията,защото при различна осветеност,при различна температура на почвата или на въздуха растенията усвояват различни хранителни вещества.Някои растения имат нужда от подхранване,други не. Но подхранвам доста късно,обикновено двайсетина дни след поникването растенията си растат без допълнителна помощ.Харесвам торовете Хортигроу и Солуплант,ползвам и Лабин(по-евтин е),Кристалони и други.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Добре е, когато се задава въпрос относно подхранването на цветята все пак да има снимки, за да имаме представа в какво състояние са цветята.По начало след поникване и поява на първи същински листи ни показва ,че кореновата система вече е започнала и хранителните вещества от самата семка са в своя край.За да се развие добре дадено растение , първо е добре да се развие кореновата система, а след това и останалата част.За това е добре да се направят няколко подхранвания с калиев монофосфат.15 грама калиев монофосфат на 10 литр вода.Такова подхранване може да се направи 3 последователни подхранвания.След поява на 6 лист се правят поне две подхранвания с тор 20-20- 20 като се вземе от нея 10 грама и се постави в 10 литра вода..
Така растението ще се развие хармонично.В общи линиин така се процедира с растенията.Има и уловка, ако бъдат нарушени някой от трите основни изисквания на растенията :вода, температура, светлина.Може да подхранваме с тонове без да има ефект.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

pepelqshka71 написа: Фев 16, '23, 19:04 Поствам цялото мнение, макар и дълго. Има какво да се припомни, а за незнаещите да научат:
Миша написа: Яну 6, '13, 06:43 Жалко,че времето ми е малко за спорове,иначе с удоволствише бих се впуснала в един дъъъъълг спор относно торенето :D Вискяр,ти си химик,не може да не знаеш,че всяко нещо иска да яде,особено гледано в малки гнезденца на разсадните форми.Наистина торфа,който ползваме,в повечето случаи е обогатен,и в зависимост от растението може и да стигне за 4 седмици,може и да не стигне.И да,прав си,може и да расте без торове,въпросът е какво ще израсте.Понякога и аз държа неподхранени растения,просто ей така ,за да имам за подсаждане,за някой,който е закъсал ,растенията си стоят зелени,едва едва мърдат и общо взето им трябва ударна доза торене преди да се разсадят на постоянно място ,за да могат да наваксат изоставането.В гнездата мястото е ограничено,кореновата система има много малък обем,чрез който да поглъща хранителни вещества,и за това хр.в-ва трябва да са му " под ръка" ,за да се развива балансирано растение.Че ще стане нещо,ще стане,обаче не ми обяснявай,че морковчетата ти стават за ядене :mrgreen: Само от пръв поглед мога да ти кажа ,допълнителните коренчета,които на снимката ти като брада са обхванали кореноплода,говорят за някои неща -или наличие на нематода (това го изключвам,защото торфа би трябвало да е чист) ,или липса на вода и липса на хранителни елементи.При липса на калий и азот се получава такава брадавичеста коренова система,което води до безвкусен и твърд морков,а светлия цвят на моркова е показател,че липсват захари,което също е заради малкото хр.в-ва,постъпили в растението,а това означава,че растението е било затормозено и в никакъв случай не е осъществило потенциала си .Такова растение,дори разсадено в по-широко пространство,не може да преодолее стреса и ще се развива по-слабо.Същото е и при цветята,искат да се хранят,но в точно определено време и с точно определена доза,за да растат правилно и да се развиват хармонично.От остарял разсад,неподхранван в тези малки тарелки,не може да се получи добро растение,без торове в стартова фаза ще мине много време,докато се прихване,ще се получи това,от което и тук много съфорумци се оплакват-баличката с корените си стои ,без да успеят корените да се захванат в почвата.При това такова растение вече е било в стресова ситуация,а едно стрисирано растение,както сам беше казал по-нагоре,бърза да даде потомство,защото наистина единствената цел на растението е да се размножи ,да опази вида си.Така че ние разсаждаме едно стресирано растение с променена програма ,от една страна се стреми да осигури потомство,от друга страна трябва да се вкоренява.Това води до забавяне в развитието,преждевременно развитие на цвят,който в много случаи опада,или ражда дребни плодове,напр някое хилаво доматче.Още нещо,при отглеждането на разсад в малко почва/торф и при продължително престояване на разсада в тясното пространство корените търсят с какво да се нахранят,разрастват се,без обаче това да води до по-добро развитие на цялото растение,именно защото хр.в-ва са малко,корените се навиват,което противоречи на всички правила,които Майката Природа е създала за развитието на растението,оттам корените остаряват и не могат да се развиват ,защото липсва нормалната посока на движение на соковете ,за това е задължително стимулирането на кореновата система в подобни малки съдчета ,а това се постига точно с торене.Когато има достатъчно хранителни вещества,растението почти не усеща малкия обем на кореновата система,защото този обем е достатъчен да осигури нормално развитие и така се получава едно балансирано растение.Така че торене задължително трябва да има,но само при подходящи условия-достатъчно слънчево греене и подходяща температура .
Всичко казано точно и ясно.Такива са биологичните нужди на растенията.Те се променят с техния жизнен цикъл през годината.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”