За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

Като четох за неволите ти селски, все едно за наше село са писани :zazaazaz:
Чакам продължение...
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Еличка »

Гео, граф написа: Сеп 3, '20, 14:16 Участвах в приключението ти цветно и широкоекранно. Сега чакам разказа и снимките от продължението :daaa:
Май всички сме с пуканки в ръка :liubov:.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5068
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 1859 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от мечтица »

Еличка написа: Сеп 3, '20, 17:59
Гео, граф написа: Сеп 3, '20, 14:16 Участвах в приключението ти цветно и широкоекранно. Сега чакам разказа и снимките от продължението :daaa:
Май всички сме с пуканки в ръка :liubov:.
И аз,и аз! :daaa:
Толкова увлекателно и интересно,Лече, давай продължение :zazaazaz:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от ljuboznatelna »

И на мен ми е спокойно и съзерцателно да те чета, истински си почивам :sheart:
Днес три пъти по пътя от морето БГ радио пусна "Там, преди сто лета..." и добре си поревах.
Поне има къде да се върнеш...
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Еличка »

ljuboznatelna написа: Сеп 3, '20, 21:44 Там, преди сто лета..." и добре си поревах.
...
Освен пуканки и кърпички да си вземем, че сме едни ревли... Подсетете ме да ви разкажа за моите сълзи и хавлиените кърпи. :wooooowz:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Taalgard »

ljuboznatelna написа: Сеп 3, '20, 21:44 И на мен ми е спокойно и съзерцателно да те чета, истински си почивам :sheart:
Днес три пъти по пътя от морето БГ радио пусна "Там, преди сто лета..." и добре си поревах.
Поне има къде да се върнеш...
Тая песен... Трябва да се слуша , не трябва да се говори за нея. Уникална е ! :worship:
Люб Марково близо ли е до теб ?
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2623
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 801 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Гео, граф написа: Сеп 3, '20, 14:16 .. та гърба ме заболя чак :swhew:
Aaa, без болки в гърба, моля! Никакви такива! Не разрешавам!
мечтица написа: Сеп 3, '20, 21:21
Еличка написа: Сеп 3, '20, 17:59
Гео, граф написа: Сеп 3, '20, 14:16 Участвах в приключението ти цветно и широкоекранно. Сега чакам разказа и снимките от продължението :daaa:
Май всички сме с пуканки в ръка :liubov:.
И аз,и аз! :daaa:
Толкова увлекателно и интересно,Лече, давай продължение :zazaazaz:
Ъъъ... аа.. да не са свършили книгите в книжарниците, бре?? :hmmm:
Опасни сте направо! Чак ми се прищя пак да си прочета поста, да проверя какво толкова ви впечатлява. Мда, в интерес на истината си мислех, че този път е направо скучен, ама после установих, че не е чак толкова :lol:. Със снимките е добре. (Щото докато го писах ги нямаше и ми стоеше много сухо.) Открих, разбира се, и някои не дотам обмислени словореди и граматични грешки вследствие на корекции, ама не се кандидатирам за литературна награда все пак, а си споделям.
МГХ написа: Сеп 3, '20, 15:37 Като четох за неволите ти селски, все едно за наше село са писани :zazaazaz:
Чакам продължение...
Ти що мислиш постоянно надничам в твойта темичка? :daaa:
ljuboznatelna написа: Сеп 3, '20, 21:44 И на мен ми е спокойно и съзерцателно да те чета, истински си почивам :sheart:
:liubov:
ljuboznatelna написа: Сеп 3, '20, 21:44 ...
Поне има къде да се върнеш...
Да.. което си е така, така си е! Оценявам го много дълбоко това и съм все по-щастлива че запазих къщата. При това, въпреки настоящото тъжно състояние на имота, се чувствам още по-щастлива, отколкото съм била в детството! Сякаш съм надградила, сякаш съм стъпка напред. Не една, десет! Да, близките, които вече ги няма липсват, но аз съм на едно друго ниво - не безметежна и приемаща както като дете, а заситена, осъзната и даваща. И това в съчетание с прекрасните детски спомени, прави картината пълна и удовлетворяваща.

Моето детство не беше запълнено точно с тези неща, които се пеят в песента. По-скоро дълги дни на съзерцание, самотно изследване на света, звездни вечери на покрива с щурци в ушите (не са ми били в ушите, ама такова беше чувството), или четене на книги в "тъмната стая" - единствената стая със само един прозорец, при това северен - винаги хладна и мрачна - като някоя скрита килия в най-отдалеченото крило на замъка :lol:
Самопрекъсвам се, че пак ще стане безкрайно.

Ето снимчиците от разходката:

Малко общ изглед от Червен - средновековното селище е разположено на малкото плато в центъра на снимката. Съжалявам за ниското качество - снимано е от много далеч с телефон и със зуум.
Наоколо теренът е набразден от каньона на р. Черни Лом.
Изображение

Тук крепостта се забелязва вляво:

Изображение

Олелеее, сетих се да погледна за изображения в интернет - ми то хората са направили хубави снимки, аз що ва мъча с това нискокачествено телефонно фото :lol: Ама нищо де, това от първа ръка ;) пък вие може да надникнете в гугълските изображения, за да добиете по-пълна представа.
Ето и няколко копи-пейст изречения от уикито:

Чѐрвен е средновековен български град, един от най-значимите военни, културни и църковни центрове на Втората българска държава (12-14 век). Намира се до с.Червен на 34 km южно от град Русе.
В Червен е съществувала ранновизантийска крепост от 6 век. През 1235 г. градът става седалище на Средновековната българска Червенска митрополия.
В края на 14 в., заедно с останалите български земи, попада под османско владичество и е опустошен. Легендите, както и някои исторически източници сочат, че голяма част от жителите на големия и процъфтяващ през Средновековието град са мигрирали към Русе, познат от римско като Сексагинта Приста.
В резултат на археологическите проучвания са открити:
- голям феодален дворец;
- крепостни стени;
- две подземни водоснабдителни съоръжения; (моя вметка: едното го видяхме - стръмни каменни стъпала от под земята до върха на платото, а подземието беше затворено с метална решетка, но се виждаше входа - сводест и каменен като стар подземен тунел, много ни хареса)
- 16 църкви; ( :shock: )
- обществено-административни сгради;
- останки от жилищни сгради;
- работилници;
- улици.
Напълно запазена е крепостна кула от 14 век.

Мога да добавя, че мойте мъже бяха впечатлени от църква №4 - оказа се арменска :lol: (Нема отърване ;) )

Скалите са с грандиозни размери, които на снимките не личат.
Изображение

Изображение

Самата крепост:
От тази страна човек може да се качи до кулата и да надникне през наблюдателните прозорчета. Красиво е.
Изображение

Изображение

Ето го тук перчема на големия син, който наднича през съседния отвор :)

Изображение
(Ще ме обезглави ако разбере, че съм го пляснала у форума, независимо че е умален и "в гръб" :sbandit:)

Кулата от другата страна:

Изображение

* * *
Продължаваме към пещерата.

Местността Орлова Чука:
(Снимката страшно отдалечава обекта и изобщо не предава представата за мащаб и пространство, добре е поне да се види увеличена в отделен прозорец.)

Изображение

Като дете баща ми ни е водил тук няколко пъти, имам спомени че околността е много живописна, но и опасна, понеже е изпълнена с пропасти. Веднъж ме беше качил на раменете си и се навеждаше (съвсем леко) надолу с мен... умирах от ужас. Дори ми е трудно да повярвам че го е правил, понеже той винаги е бил до крайност предпазлив. Може и да не е било толкова опасно, колкото ми изглеждаше на мен, но дълго след това ме преследваше представата че летя надолу в пропастта...

Входът на пещерата:

Изображение

И две снимчици от вътрешността.
За съжаление са затворили три от залите, които преди са били посещавани, а аз си спомням (ходила съм два пъти като дете), че едната беше огромна и целият таван - покрит с прилепи. Беше интересно преживяване, отстрани по стените също имаше прилепи, които висяха на нивото на носа ми и това беше едно от най-интересните преживявания там, но сега вече не пускат.
Това, което видяхме, беше една твърде малка и не много разнообразна част от тази красива пещера :snif:

Изображение

Изображение

Има още атракции, но няма да казвам всичко, за да не ви бъде безинтересно ако решите да я посетите :)

Еми толкова от мен :)
Пак доста се отплеснах - стана пладне, а уж бях решила днес "да съм вкъщи" :sblush:

__________________________________

:ovtza:
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Taalgard »

Лалелче как не те заболяха пръстите да пишеш :worship: :dovolen:
Благодаря за разходката.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Гео, граф »

Лечеее, тези две снимки все едно са от Каньонът на Антилопата, само че черно-бели :o :shock: ...
Lalel4e написа: Сеп 5, '20, 12:06
Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от vanina_g »

Лече, върна ме в "32-ра година", както казва една моя приятелка :lol:
В Червен съм ходила на гости с ММ при негов приятел, вече женен, и аз понеже бременна, си спомням само вкусотиите, с които ни гощаваше майка му, много по-различни от нашите пловдивски манджи :daaa: гледките и красотите много много не си ги спомням :oops: ама нещо от твоите снимки ми проблясва като че ли :D
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”