От А до Я за любимите цветя

Публикувай отговор
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2162
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 61 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от flora »

Алис, корените на лупината се садят вертикално в дълбока саксия и по-късно в дълбока дупка в градината. Коренът не трябва да се прегъва или пречупва. Предпочитат леко кисела почва и завет (на слънце или полусянка), за да не пострадат цветовете от някой силен вятър.
Изображение Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2314 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от alys »

Di_Va написа: Мар 4, '23, 18:44 Алис, това ли са коренищата лупина?
Да :)
Едното е изгнило, в другите има живот.
Благодаря ви, момичета, утре на светло ще ги засадя в саксийки и ще чакат на хладно и светло.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1794 пъти
Получил благодарност: 1763 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Само да покажа , минаха три денонощия точно и започнаха да изкачат мъниците , повечето са надигнали почвата и до утре ще се покажат . В две кофички се виждат и бебетата :dovolen: ето ги . Малко лошо се вижда .
Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1794 пъти
Получил благодарност: 1763 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Днес пикирах няколко невръстни Лупини , ако всичко върви добре няколко дена ще пикирам и останалите .
В една чашка две Лупини са загинали (изсъхнали) , не знам каква е причината . Може като забравих да ги поливам , торфа да се е спекъл повече и да е увредил коренчетата , но като ги полях още тогава си бяха живи . Не знам , но както и да е . Дано другите да оцелеят .
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7809
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2743 пъти
Получил благодарност: 1572 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от pepelqshka71 »

Аз още не съм пикирала. Струват ми се малки. Клеър, ще се хванат. Ако нещо се обърка в клематис бг има 4 цвята в саксия 1л. Най долу на страницата
https://clematis.bg/category/mnogogodis ... tia?page=9
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1794 пъти
Получил благодарност: 1763 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

И аз смятам , че поне няколко ще стигнат до градината , а имам и още едно пакетче за директно посяване . И ако тогава не се получи ще поръчам , благодаря ти .
Като ги извадих от чашките имаха доста дълъг и дебел главен корен и съвсем малки странични . Едното коренче беше поне 11-12 см , другите по- къси , но всички дебелички с дебелина на графит от обикновен молив .
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1794 пъти
Получил благодарност: 1763 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Днес ще направя разсадите на цветята и ще ги сложа на стълбището да никнат когато искат . А ето и пикираните лупинки , за сега са живи и полека напредват , но ги държа на студено на остъклената тераса .
Изображение
Има още три извън кадър и още две берат душа .
Днес посях и другия пакет направо в градината на няколко места .
Посях също пред къщата Лайка , Невен и Планинска чубрица . Днес се оказа цветен ден .
Мушката пък са подивели , събарят чашките искат час по скоро в големи саксии и навън , но това когато времето позволи .
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7809
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2743 пъти
Получил благодарност: 1572 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от pepelqshka71 »

Браво Клеър. При мен от трийсетина семки около десет поникнаха, от които 3 устискаха и пикирах, но едната се гътна, та сега имам 2 като твоите. Абе знам си аз, че със семената ме няма, ама... Посяла съм и иберис - вече две седмици нищо не се показва. За сега само босилека расте - да видим до къде ще го докарам.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1794 пъти
Получил благодарност: 1763 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Момичета , до къде докарахте цветните разсади ?
Аз снимах някои , но на стълбището е много тъмно и снимките са лоши .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Лупините не можах да снимам , тъмно е и не излиза нищо на снимката . Утре ако се сетя и тях ще покажа , повечето са с по три листенца вече , а някои имат и четвърто .

В градината сях на три места , обаче забравих къде :lol: . Миналата седмица една колежка ми носи разсад на Мак . Огледах се наляво надясно , къде мога да го набучкам , а , видях едно празно местенце , че и никакви плевели няма , какъв късмет :lol: вземам ръчната чапичка и едно садило , лейка с вода и започвам , коп , коп , взеха да изкачат разни кълнове ,, едни дебелички , тлъсти , почистих ги добре и насадих Мака . След няколко дена се сещам , че там точно посях част от семенцата :ufff: , не им е било писано да живеят ,така ме хвана яд , ей сега викам си , ще оскубя всичкия мак , как пък не се усетих и свърших тази глупост . С яд отивам да оскубя мака , гледам три лупинки поникнали . Е , малко се успокоих , оставих и мака , да го видя красив ли е .
Обаче се мъча да се сетя , кои са другите две места на които сложих семена и не мога да се сетя , а уж записвам всичко . Сигурно вече сме ги оплевили и тях :lol: .
То аз знам , че се бележат местата , надписват се , прави се легенда , ама като ги сях такъв вятър духаше , айде викам след някой друг ден ще свърша и тази работа , а иначе цветята дето сях направо на улицата от семена , тях съм ги оградила с камъчета :lol: пък лупинките .... Пуууу празна глава , а по принцип такива работи помня , маловажни неща помня , а важните ги забравям :oops:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7809
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2743 пъти
Получил благодарност: 1572 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от pepelqshka71 »

Аз го докарах до никъде. Лупините се гътнаха, ибериса вообще не поникна, а босилека се посече. Лупините от коренища, гледам че са се показали в саксийте, освен розовата на която корена си беше изсъхнал. Иберис нямам повече семена, но и да имам няма да сея, а босилек снощи насях пак. И те така...
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”