Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от kim »

apis написа: Мар 19, '20, 23:27 Трябва плътно да опират едно до друго,т.е. да се получи добър контакт между тях.
Това е така, но не е водещо, да не кажа не точно, защото контакт може да се получи и в средата на разцепа, стига да го затегнеш силно. :dovolen: Трябва да съвпаднат камбиалните слоеве, които са част от мм. под кората :dovolen:
Аз най-трудно го постигам при самото привързване, когато от старание ми се разместят видимо с просто око.
Иначе, теоритично си е "фасулска работа" :angel2:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от kim »

ivrabetsa написа: Мар 19, '20, 17:58
cameraman написа: Мар 19, '20, 15:51 Защо в разсадниците присаждат всичко малко над кореновата шийка в основата на стеблото, а майсторите в ашладисването го правят обикновено в основата на клоните...т.е над стеблото.
По този начин цялата надземна част е от сорта(вида)на присадката ,и купувача може да оформя растението в каквато формировка желае.
Високата присадка първо ограничава избора на формировка и второ от стъблото избиват клонки от сорта(вида) на подложката,които трябва постоянно да се отстраняват.
Знаейки какво искаш да постигнеш с присаждането,сам решаваш коя да използваш.
Издънките могат да избият и от основата, колкото и ниско да е присадката. Има и друга причина според мен. Ако растенията първоначално се отглеждат в контейнер е много по-удобно да направиш присадката, поставяйки го на нещо подходящо до нивото за работа, а не да залягаш ниско долу при вече пораснали растения. Отнася се и за присаждане на гол корен. Не говорим за присаждане на 1-2 растения, а за промишлени количества. Не че не съм залягала като фотограф :D
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от apis »

kim , съгласна съм с теб,че камбиалните слоеве трябва да съвпаднат,но освен кората,
според мен значение има и дървесината.И ако тя е изтънена много,дори и при силно стягане на превръзката
едва ли ще се получи някакъв контакт при нея - било близо до кората,било в средата на разцепа.
За да не става разместване,първо слагаме изолирбланд,като не го стягаме(т.е. той служи само за прикрепяне).
Върху него,със канап(сезал или някакъв здрав дебел конец),вече стягаме възможно най силно.
Отрязваме го с необходимата дължина,оставяме първия край колкото да вържем.
Завиваме няколко пъти около ствола на дървото,оставяме втория край колкото да вържем.
Връзваме първия и втория край на конеца.И сме готови да слагаме замазката.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

apis написа: Мар 20, '20, 08:47 За да не става разместване,първо слагаме изолирбланд,като не го стягаме(т.е. той служи само за прикрепяне).
Върху него,със канап(сезал или някакъв здрав дебел конец),вече стягаме възможно най силно.
Отрязваме го с необходимата дължина,оставяме първия край колкото да вържем.
Завиваме няколко пъти около ствола на дървото,оставяме втория край колкото да вържем.
Връзваме първия и втория край на конеца.И сме готови да слагаме замазката.
Добре ,че не си на норма! :hihihi: Напълно излишно усложняване,което не гарантира по-голяма успеваемост.С парче найлонова лента се вършат същите "чудеса" за няколко минути.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от mimivd »

Колко време след присаждане се маха лентата?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от penkeler »

ivrabetsa написа: Мар 20, '20, 15:48 С парче найлонова лента се вършат същите "чудеса" за няколко минути.
Вероятно си прав, но както е популярно "който го може". Не съм от тези които се огъват при първата трудност и не се примирявам когато нещо може да се свърши с две ръце, а го правят даже и неграмотни. С много "майсторлъци" съм се преборил, но не мога да се похваля с присаждането. Много над 10 години правя опити, според мед спазвайки всички инструкции и успеваемостта ми нормално е доста под 50%. Не мога да разбера на какво се дължи, но явно е нещо основно. Продължавам да чета и да се оптвам да изчистя и най малките пропуски, но няма резултат. Това естествено ме амбицира още повече, но резултата е все същия. Най интересно е, че при лозите, където нормално има много голяма успеваемост, при мен никога не е имало положителен резултат. Пъпките на калемите ми наедряват, но преди да се разпукат изсъхват. Никой не ми е дал смислено обяснение.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

mimivd написа: Мар 20, '20, 17:49 Колко време след присаждане се маха лентата?
Обикновено при тези на разцеп,я махам на есен,а при тези на копулация,на спяща(или будна) пъпка и под кора,на следващата пролет.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от mimivd »

Благодаря!
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

penkeler написа: Мар 20, '20, 17:55 Най интересно е, че при лозите, където нормално има много голяма успеваемост, при мен никога не е имало положителен резултат. Пъпките на калемите ми наедряват, но преди да се разпукат изсъхват. Никой не ми е дал смислено обяснение.
Миналата година и при мен имаше сходен резултат.Тази година ще присаждам още повече ! :P
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 204
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от Пламен »

Миналата година и аз се пробвах на лози. Започнах през март и през 7 - 10 дни правих по 2-3 присадки и всички бяха неуспешни до един момент, не помня точно в кой период, може би края на май. Тогава, когато започват да се вдървенисяват новите пръчки и присаждах върху тях. Ползвах зелени калеми от нов прираст и присаждах на разцеп и се получи. И така след 15ина поредни неуспешни опита се получиха 5-6 поредни успешни. Явно трябва да се уцели момента. Неуспешните опити бяха със стари калеми на разцеп и на копулация върху стари пръчки, със стари и нови калеми върху нов прираст преди да е започнал да покафенява в основата.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”