Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

И аз мислех да се замъкна тия дни до общината... направо ме размислихте дали да си правя труд въобще, с нашата община "идеален център" дето въобще не знаят, че имат и къщи в общината :eeeh:
katia26
Kъсо кафе
Мнения: 78
Регистриран на: Авг 3, '11, 09:23

Re: Компост

Мнение от katia26 »

Руми, къде писа за компостери на община Варна? Аз търсих миналата година къде да пиша, но не открих. Любимият отново не ми отказа и ми направи компостер, но той /компостера/ стои вътре в оранжерията, а искам и за отвън. Освен това имам и кал. червеи и съм на почти безбоклучна система.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от tsany »

Ние преди два дена си получихме компостера от общината и вече го напълнихме естествено, то листа, орязани растения, а тоя от общината казал на мъж ми не бързайте да го сглобявате няма да имате какво да сложите. Мисля да го викна да види как хубаво е напълнен сега чакам да дойдат червейчетата и да си свършат работата. Изображение. Заявихме го миналата година - октомври или ноември, казаха ми че се заявява предварително в общината за да те предвидят за годината. Аз звънях в Столична община има един директор на нещо с еко, както и да е много любезен човек обяснява и всичко беше ок, както го каза. Дадоха ни брошури, материал който се разтваря и пръска в компостера и ето го тук го виждате.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Компост

Мнение от kmm »

tsany, с какви размери е този контейнер?
Бях решила да си купувам, но тогава намерих само едни малки, които само шумата от пътеката щеше да ги препълни (и скъпи на всичкото отгоре :evil: ). Този ми се вижда доста по-голям, но може снимката да подвежда... :hmmm:
Следваща фаза е самоделна конструкция, но за нея ще трябва да чакам помощ. А селската община да раздава компостери... това няма да го дочакам в този живот... :D
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от tsany »

май го дават 600 литра ама не съм сигурна, като заспи малкия ще ида с един метър и ще го премеря, че с него работа много не се върши.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Ziezi
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Мар 25, '12, 10:40

Re: Компост

Мнение от Ziezi »

Живо Здраво! Нов съм тук, но имам торище от една година, затова ще споделя моя опит, и се надявам да получа отсреща полезна информация.

Първо трябва да ви кажа, че аз наричам нещата с българските им имена - ще говоря за торище и за тор, а не за "компостер" и "компост".
Второ - ще разисквам от гледната точка на собственик на селски двор, а не като живеещ в панелка в големия град.

На 01.05.2011 г. си направих торище. Не ползвам "общински" пластмасови "компостери", и не ги препоръчвам. Използвах обикновени стари дървени палета. Торището ми засега се състои от два отскека. Сковано е направо върху чернозема, което ми осигури "червени шопски червеи" в предостатъчно количество.


Изображение

Изображение

разбъркването на торището е много важна част от процеса на произвеждане на тор
Изображение

и така след по-малко от година произведох тор
отделих малко количество и го изсуших на слънце
Изображение

пресях сухия материал
Изображение

получих тор за саксийни цветя
Изображение

Останолото количество тор няма да пресявам, а направо ще торя овошките и зеленчуците в градината.

Както виждате готовият материал е в първи отскек, а във втори отсек гние първичната маса. Тя се състои от сено, прясно окосен райграс, растителен отпадък от градината, есенни листа от овошките, битов отпадък /обелки от зеленчуци и плодове, използвано кафе, пликчета от чай, и др./, дървесна пепел от зимното поддържане на котлето и др.

През зимата не съм разбърквал втори отсек, но през пролетта, лятото и есента разбъркването е правено на всеки 1-2 месеца.

По време на разбъркването материалът, който е изгнил до една определена степен го прехвърлям в първи отсек. Както казах вече, в първи отсек се самозаселиха обикновени червеи, които се размножават активно, и помагат за производството на тор.
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от tsany »

Мерси за ценните съвети. А торището, компостер и каквото и да било е хубаво нещо защото дава хубава пръст с която да си подхраниш градината. Аз не живея на село и имам малка градинка, но се възползвах от общинския компостер защото е добра възможност хем да си събирам растителните отпадъци, хем да си торя малката градинка. Между другото пластмасовия също няма дъно, само странични стени и горен капак. Той е сравнително лек и бързо се сглобява и принципа е същия да дойдат червейчетата.Иначе преди и ние мислихме да си направим сами и там да си трупаме отпадъците.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от Titi »

Ziezi написа:Живо Здраво! Нов съм тук, но имам торище от една година, затова ще споделя моя опит, и се надявам да получа отсреща полезна информация.
Добре дошъл при нас. Много ме вдъхновиха снимките ти, отдавна си мисля как да си направя нещо такова, но не съм предполагала, че става толкова лесно и с подръчни материали. И все се чудим къде да изхвърляме боклука от селския двор, правим едни камари в един ъгъл, после свекъра ми търси превоз да го изхвърля, голяма разправия. Твоя начин ми пасва идеално. Мноог благодаря за снимките и описанието.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Компост

Мнение от Роза1924 »

Ziezi, а между пластовете отпадъци не слагаш ли пръст? И като вали какво се случва с полезните съставки, щом няма дъно? Ще се радвам да се появиш отново, че темата е много полезна за хора с двор :daaa:
Силно се надявам повече хора да оползотворяват така отпадъците, а не да палят огньове и да опушват стаите на хората, които са си отворили прозорците да проветрят 8-)
Ziezi
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Мар 25, '12, 10:40

Re: Компост

Мнение от Ziezi »

Радвам се, че мога да бъда полезен с опита си по създаването на торище.

Роза1924, не слагам пръст - полезните съставки в голямата си част не попиват в земята, тъй като торната маса има по-малка плътност от почвата оттдолу, и така по-голям процент от влагата остава в материала, и спомага за развитието на гниенето. Поне така си мисля - ако някой смята друго, нека сподели. Всички торища, които съм видял от този вид, се правят направо върху пръстта.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”