от къде да купя овощни дръвчета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от peterstamov »

Iva63 написа: Фев 17, '20, 16:47 Имаме градина 2 декара в село на 15 км от Враца, в която искаме да засадим овощни дръвчета.
Нямам си идея как е климата във Враца, но ще споделя аз как започнах.
Гледах картинки и описания по нета и после няколко години подред изкоренявам туй онуй. Няколкостотин лева назад с годините.
Урока си е урок! Щайгите празни. Та разгледай новите неща с изразени устойчивости. Не подминавай сортовите особености свързани с Chill Hours.

Може и сега да засадите но с повишено внимание. На есен е по-добре.
Семейството ми обичаме всякакви плодове и предпочитаме да има и видово разнообразие.
През лятото има доста неща като плодове и зеленчуци. Обърнете внимание на плодове, които могат да се съхраняват и да се хапват зимата. Но местото е достатъчно да има от всичко!
May the Force be with You!
Iva63
Кафе с мляко
Мнения: 240
Регистриран на: Апр 29, '16, 23:43

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Iva63 »

Гледах картинки и описания по нета и после няколко години подред изкоренявам туй онуй. Няколкостотин лева назад с годините.
Ето тази гимнастика я правя в двора, в къщата във Враца. :lol: Даже от последната покупка няма нужда и да изкоренявам, доста растения си заминаха или си заминават в момента преди да съм ги още насадила. Уча се и аз по този малко скъп и отнемащ време начин.

Иначе климататът във Враца е като този в София. Тази зима само няколко дена падна под -5 температурата, но иначе при нормална зима може и до -15-20 да падне. Вуйчо ми е агроном и живее в къщата дето искаме да садим овошките и твърди, че праскови и кайсии не ставали. Загивали за няколко години. Аз не му вярвах, но като ви чета, май ще излезе прав. Не го питам него за съвет, защото е на 82 години и новите сортове не ги познава, а и не беше много 'за' да садим овощна градина в началото, макар и сега вече да се е навил.

Какво садите под дърветата за да няма плевели? Люцерна дали е добре?

Мисля си дали от страните, дето са по силни ветрове, север, северозапад ( от североизток е къщата) да създадем заслон от големи дървета като орехи, дали е добра идеята? Препоръка за сортове?

А иначе ви чета, но ми се струва от време на време, че това е опит да науча китайски със самоучител. Като Chill Hours например :nod: . Да видим какво казва Гугъла по въпроса.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от peterstamov »

Iva63 написа: Фев 17, '20, 21:32 Ето тази гимнастика я правя в двора, в къщата във Враца. :lol: .......Да видим какво казва Гугъла по въпроса.
Имам приятел, който гледа около 200 ореха. Казва: - "Ако знаех че толкова пръскане трябва и т.н...."
Райска ябълка дали вирее - плод за зимата? Киви - зимен плод! Ябълките цъфтят малко по-късно. Ангел Кръстев беше пробвал някакви с изразени устойчивости. Произвежда и продава фиданки - не съм ги пробвал. От прасковите може да пробваш Хале - най издържа на пролетните студове. Или по-добре потърси костилки от Хале и си посей - чудни дивачета!
Какво садите под дърветата за да няма плевели? Люцерна дали е добре?
Първите години оран да влязат корените на дълбоко. Сега гледам продават тревни смески за овощни градини. Остава ниска тревата - не се коси!

Въоръжили ли сте се с информация и нерви относно болести и N пръскания с химикали?
May the Force be with You!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Iva63 написа: Фев 17, '20, 21:32


Какво садите под дърветата за да няма плевели? Люцерна дали е добре?

Мисля си дали от страните, дето са по силни ветрове, север, северозапад ( от североизток е къщата) да създадем заслон от големи дървета като орехи, дали е добра идеята? Препоръка за сортове?

Бяла детелина

Мисля си дали от страните, дето са по силни ветрове, север, северозапад ( от североизток е къщата) да създадем заслон от големи дървета като орехи, дали е добра идеята? Препоръка за сортове?
Един ред дървета няма да спрат вятъра. Отделно около ореха много трудно вирее нещо.

Огледай се в къщите около теб какво има и се насочи към такова.Колкото за сортовете и растоянията кажи с колко място разполагаш и поне някаква насока за на кой овощен вид да се наблегне, тогава можем да помагаме.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

Смело можеш да си насадиш малини и сливи, може би и някоя вишна, ама малините да са без бодли.. :dovolen:
Iva63
Кафе с мляко
Мнения: 240
Регистриран на: Апр 29, '16, 23:43

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Iva63 »

Въоръжили ли сте се с информация и нерви относно болести и N пръскания с химикали?
Тук ме хванахте натясно. Опитваме се да гледаме зеленчуци и плодове без химия. Със зеленчуците се справяме, мислех, че е възможно и при овощните дървета да следваме тази насока. То затова искаме и ние сами да си отглеждаме, а да не купуваме.

В двора ни, в града, имаме орех, ябълка и мушмула, които никога не сме пръскали. Орехът, ако не е умрял, защото миналата година хвърли много рано шумата си, не сме го пръскали. До сега набирахме доста орехи от него. Дори не съм знаела, че орехите се пръскат.

Ябълката е млада и ражда, колкото да я опитаме. Мушмулата всяка година е отрупана с плод, пак без никакво пръскане.
Огледай се в къщите около теб какво има и се насочи към такова.Колкото за сортовете и растоянията кажи с колко място разполагаш и поне някаква насока за на кой овощен вид да се наблегне, тогава можем да помагаме.
Ще ги огледам, но то по селата само възрастни хора останаха и плодните дръвчета са някогашните - круши, ябълки, сливи. Някога, когато бях дете, около цялата градина имаше сини сливи и джанки, в двора различни видове круши, дюли, черници. Череши, хората гледаха извън селото по лозята.

Иначе място имаме много , градината е 2 декара , отделно има двор един декар. Но за сега може да смятаме , че ще садим площ 20 на 50 метра. Като това ще става постепенно, но долкото разбирам, все пак трябва да имаме някакъв план.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от Icon »

Слагай и старите сортове круши Попска, Водник и Мехмедка, а от ябълките Циганка, Тетовка, Кичовка, Жълт Белфльор, щом виреят в Трекляно на 800 м н.в. , то у Враца ще са, като на курорт.... :lol:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

Здравейте!
Спрях се на кайсия сорт Киото. Откъде ще ме посъветвате да си я купя?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от peterstamov »

mimivd написа: Фев 21, '20, 11:13 Здравейте!
Спрях се на кайсия сорт Киото. Откъде ще ме посъветвате да си я купя?
Таз година засях 8 кайсии. Взех от три места. Така правя взимам от няколко места за спорта. Харесоха ми при Гошев, че бяха малко по-високо присадени. Бяха Ружкот, не знам Киото как ще е, и въобще ако нещо се вземе пак, но питай разсадниците като вземаш!
May the Force be with You!
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: от къде да купя овощни дръвчета

Мнение от mimivd »

И на мен ми хареса черешата от него, но Киото е изчерпана, и за съжаление имам място само за едно дръвче.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”