Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 932
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 310 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Мнение от Skio »

eli написа: Май 22, '24, 00:41 Имаш! И сега става. Аз моите 2 стръка ги скубах, по такова време. Помня, че бяха цъфнали- иначе как щях да ги харесам :lol: Прати на лични данни за доставка. И на лични да обсъдим нещо, че видях си пламнала по сукуленти, освен по ириси. Май имам нещо за теб, което не видях в снимките ти. Може и нещо друго да измъдрим. А аз не ща лукови- никакви. Ама благодаря за предложението. Имам стадо слепи кучета- орат дълбоко. Къщата ми е на въздушна възглавница от тях. Пък и не като оправдание, но гледам да въдя издържливи на варовик и суша самоотглеждащи се растения. От сега знам, че това същество освен в саксия, по друг начин няма да оцелее при мен.
Ех, Ели, никак не съм форумец като хората, да мога нормално да реагирам на щедростта ти. Ти, следвай си твоите планове, най-много ако се отцепи някое малко парче и просто го затрапиш даже извън мястото ти, вярвам, че ще устиска и ще ме дочака :lol: , ако правилно разбрах как е (устроен) този ирис.
М/у другото варовик, камънаци, суша, никаква поддръжка - може един единствен лук да е на света, но медитеранската природа се е погрижила да го създаде и аз ще ТИ ГО НАТРЕСА. За спомен. Освен това единственото животно, което го яде, никога не е съществувало в България и никога няма да се появи ;), а мен ме разкатава...
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 932
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 310 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Мнение от Skio »

Аз наистина взех болезненото решение да приключа с холандиките.
Освен дето ще ми липсват, ме е и яд, защото натрупах як опит с тях до степен да се превърнат в едно от малкото неща, които ми функционират безотказно.
Та поне да ви спусна малко инструкции относно интензивно отглеждане в условия на "Нямане на много място"(не че е моят случай).

Изображение

Тези колони се правят от 30 луковици(две повече, две по-малко) наместени в кръче с диаметър 25см. Дълбочината на засаждане е сериозна - нещо като 15/18 см над луковиците. Ако луковиците са с различен калибър, то към слънцето, в посоката на максималното огряване се поставят големите. В началото на октомври се налива една сериозна вода, за да им се помогне да поникнат и т-ва е. Когато през пролетта се появи цвят на първите връхчета, листата се хващат като една коса и се отрязват 5см над най-високия екземпляр(винаги има един такъв). В този момент от сезона слънцето вече е доста и достатъчно силно и понеже скъсените листа застават изправени, нормалното изхранване на луковиците е гарантирано. В същия ден на скъсяване на листата аз им наливам и по 4Лт вода в самото кръгче, буквално две бутилки вода. Никога не е било да не направят по два цвята, което доста проточва цъфтежа.
Вадене на 4 години, но моят мързел е доказал, че може и след 5. Бебетата на този ирис цъфтят на 3-тата година, струва си да се отглеждат дори онези, петмилиметровите.
Навярно от снимката не се добива ясна представа, но колоната в цвят е висока почти 90см. Със 6 колони в линия на нещо като 15 метра се получава едно супер чудесно (в моя случай синьо) присъствие.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Мнение от eli »

Skio написа: Май 23, '24, 15:35
► Виж съдържание
Ех, Ели, никак не съм форумец като хората, да мога нормално да реагирам на щедростта ти. Ти, следвай си твоите планове, най-много ако се отцепи някое малко парче и просто го затрапиш даже извън мястото ти, вярвам, че ще устиска и ще ме дочака :lol: , ако правилно разбрах как е (устроен) този ирис.
М/у другото варовик, камънаци, суша, никаква поддръжка - може един единствен лук да е на света, но медитеранската природа се е погрижила да го създаде и аз ще ТИ ГО НАТРЕСА. За спомен. Освен това единственото животно, което го яде, никога не е съществувало в България и никога няма да се появи ;), а мен ме разкатава...
Aх, нещо не сме се разбрали..... Аз че съм загори тенджера- така съм, ама в понеделник имам възможност да изпратя. Или когато кажеш. Куриери са ми наблизо, имам и приятелка в поща, така че ...... Вадя, в кашоните и да пътуват към нови градини. Ако искаш по-малки туфи ще намеря. Нали ти казах- у нас се разпространява от семена. М/у другото много ми е интересно да видя какво е станало на мястото от където го взех, защото там туфи нямаше. Само по 2-3 стръкчета на много места разпръснати. От там ми е и полската мащерка. По едно и също време ги садих. Малко е опасно там заради кърлежи, защото там си пасат овце и кози от едно село наблизо, а и предполагам тревата след тези дъждове ще е до кръста........ Ще отложа май за другата ранна пролет да задоволя любопитството си.
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Мнение от eli »

Днес изпращам. Който има възможност да използва автомобил. На тези по пощата не знам кога пристигат- на другите утре. Хубав ден!
Изображение
Аватар
пери
Виенско кафе
Мнения: 388
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1376 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Ирис - луковичен (reticulata, hollandica) - 2024

Мнение от пери »

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”