Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от ljuboznatelna »

johnstalker написа: Юли 11, '20, 10:24 Скоро ще имаме много семена за предлагане. ;)
Джони, аз съм пълен невежа, но и не ми е идвало наум да събирам семена точно пък от кактус. Онзи ден ги изхвърлих тия кухи топки с прецъфтелия цвят. Та кое казваш са му семената?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3891
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 301 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от scleri »

Lilly написа: Юли 10, '20, 22:23 Някой ще ми каже ли от къде да си взема Echinocereus rigidissimus v rubrispinus

Зависи колко го харесваш и колко си склонен да дадеш
https://www.ebay.co.uk/itm/Echinocereus ... 4082837570
https://www.kaktuspoint.de/shop/Echinoc ... rispinus_1
https://www.kaktuspoint.de/shop/Echinoc ... ubrispinus - почти без пари, 8Е вътрешен транспорт и 3,6 лв Габко
https://www.ebay.co.uk/itm/293637533799 - 7,3 паунда + 2,4 Габко / търгът свършва утре и никой не го гледа тоя кактус/

Но преди всички тия варианти, сръчкай Джони на ЛС - може пък и да го има

Лили, колко сериозни са търговците които си намерила можеш да съдиш по това че всички са сгрешили името на този кактус . Варианта с рубинено червени бодли се казва Echinocereus-rigidissimus-var-rubispinus, а не Echinocereus-rigidissimus-var-rubrispinus.
Хайде по наблюдателните открийте разликата.


ljuboznatelna написа: Юли 11, '20, 11:21
Джони, аз съм пълен невежа, но и не ми е идвало наум да събирам семена точно пък от кактус. Онзи ден ги изхвърлих тия кухи топки с прецъфтелия цвят. Та кое казваш са му семената?
[/quote]

Когато цвета на един трънчо е опрашен успешно/ без значение от пчеличка, или от човек с четчица в ръка / тези кухи топки които си изхвърлила не са кухи, а пълни със семена. Дали е имало успешно опрашване можеш да познаеш скоро след като кактуса прецъфти. Кухите плодове на кактуса се отделят от растението няколко дена след като цвета е прецъфтял. Ако цвета е опрашен успешно на плода е нужно време да узрее, и за това се задържа по-дълго върху растението. При някои видове узряването става чак на следващата година.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5145
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 349 пъти
Получил благодарност: 1634 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lilly »

scleri написа: Юли 12, '20, 09:09
Лили, колко сериозни са търговците които си намерила можеш да съдиш по това че всички са сгрешили името на този кактус . Варианта с рубинено червени бодли се казва Echinocereus-rigidissimus-var-rubispinus, а не Echinocereus-rigidissimus-var-rubrispinus.
Хайде по наблюдателните открийте разликата.
https://worldofsucculents.com/echinocer ... ubispinus/

Хубаво е, че има поне един грамотен в нета, щастие е, че е в нашия форум.
scleri, ако пък и четеш малко по-задълбочено, ще бъдеш неотразим, не само грамотен,
а ако и мислиш, преди да пишеш, ще бъдеш недостижим .
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Склери, значи няма опрашени. Всичко изпада. И защо така не са го харесали? :hmmmmmm:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3891
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 301 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от scleri »

ljuboznatelna написа: Юли 12, '20, 10:02 Склери, значи няма опрашени. Всичко изпада. И защо така не са го харесали? :hmmmmmm:
За да има успешно опрашване трябва в същия момент да има цъфтящ поне още един кактус от същия / или много близък / вид. Ако имате няколко растения които са вкоренени издънки от едно майчино растение дори да цъфтят едновременно пак няма да получите семена защото както се досещате от генетична гледна точка това си е едно растение.
Има разбира се видове които се самоопрашват, и можете да получите семена от едно единствено растение, но повечето си искат партньор.
И ако ви е любопитно има видове на които цвета е много малък, и скрит в растението. На практика не можете да го видите. Видими стават плодовете когато се покажат отгоре.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3891
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 61 пъти
Получил благодарност: 301 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от scleri »

Lilly написа: Юли 12, '20, 09:57
scleri написа: Юли 12, '20, 09:09
Лили, колко сериозни са търговците които си намерила можеш да съдиш по това че всички са сгрешили името на този кактус . Варианта с рубинено червени бодли се казва Echinocereus-rigidissimus-var-rubispinus, а не Echinocereus-rigidissimus-var-rubrispinus.
Хайде по наблюдателните открийте разликата.
https://worldofsucculents.com/echinocer ... ubispinus/

Хубаво е, че има поне един грамотен в нета, щастие е, че е в нашия форум.
scleri, ако пък и четеш малко по-задълбочено, ще бъдеш неотразим, не само грамотен,
а ако и мислиш, преди да пишеш, ще бъдеш недостижим .

Лили, ако си се почувствала засегната извинявай. Написах този пост по-скоро като интересна, любопитна подробност. За това беше и закачката с наблюдателните. Ако исках да покажа колко много знам просто щях да посоча грешката.
Иначе самият аз продължавам да си наричам този вид - рубриспинус въпреки че много добре знам че второ "Р" е излишно.

Р.р. - И няма синоним с две " Р". Написаното в сайта който си посочила не е вярно. Вярно е това което пише в дебелите книги, а там няма такъв синоним. В нета всеки може да си направи страничка, и да напише в нея каквото си иска.
Много често този вид можете да срещнете под името - Rainbow cactus. Руснаците му викат радужны, от радуга. Ние би следвало да му казваме дъгов.
Виждаш ли още колко много работи знам.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2864 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от pepelqshka71 »

Похвалих се в моята тема, ама и тук да се изфукам :ieeemyzh: . Майк, благодаря :tzvetentze:
Изображение Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от johnstalker »

Пожелавам ти да станат като нашите! ;)

Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2864 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря Джони :bira:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 239 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Breda »

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”