Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, граф написа: Апр 22, '23, 00:42 Обичам снежните ти човеци! Никога не са ординерни, винаги играят театър и ги правиш толкова изразителни, че сякаш ей сега ще се завъртят и ще проговорят. За този последния помня, че правихме сериозен разбор на какво свири, май беше валдхорна :hmmm:
Фатфари били :) Питах, питах, накрая братовчедка ми видя (аз пък как не се сетих за нея!) и каза - Яяяя, аз в академията свирих и на такова! :lol:

Само тази не съм показала:

Изображение

Изображение

Тази зима сняг падна само веднъж, през нощта, и до сутринта го нямаше :(
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1963 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Снощи по нощите гледах на телефона и не можах да коментирам много, но тази снимка ме докара до хълцане :o :shock: ... Реших, че бай Митьо не е бил от най-добрите майстори, добре, че сте си ръкАти, та сте довършили сами камината, чееее... :wooooowz:
ljuboznatelna написа: Апр 21, '23, 21:25 ... Бай Митьо имаше няколко дни отпуск и дойде да я направи...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Бай Митьо е много добър майстор! Ама само на зидането. Иначе не е голям мислител :D Каквото му кажат, това прави, или според обстоятелствата. Ако имаш предвид асиметрията долу, тя е заради тръбата за въздуха, който постъпва в този кожух вътре. Вижда се и под плочата, и горе къде излиза.
Отвора на тръбата май той го заложи, но тука и ММ си е виновен, че не го наглеждаше достатъчно. Можеше да го направи максимално към "крака", а средния "крак" максимално в ляво. И да се получи що-годе симетрията. Но не помня вътре дали не са стърчали камъните, и той с това да се е съобразил.
Тръбата определи и ширината на камината. Трябваше и да има разстояние да се обслужва турбината. Всъщност ние започнахме със стария бюфет, от Юск, пък докато се правеше камината, се появи новия, а той по-широк. От другата страна не можеше да се постави, защото там е комина и няма място.

Обаче за по-нагоре май вече аз исках да е отдалечена от шкафа. Тя има и други чупки, които не виждаш, а бе няма друга такава камина!!! :lol: Ама не е виновен бай Митьо, стана работата - много баби, хилаво бебе! Всички чупки и ниши са оползотворени както се полага. Тъй като това не е типичната въздушна риза, а кожухът вътре си е въздушна риза, не можеше да е твърде голяма, и като я намалихме, се получиха и другите чупки нагоре. Всъщност трябва да се тръгне още от комина, който е с хубавите керамични тела, но не с техните малки коминни тела, ами иззидан. И то иззидан по-широк, за да влезе вътре вата. Дървена къща е все пак, страх лозе пази. Но той е и асиметрично спрямо мястото на камината. И така нататък.... :dovolen: Аз винаги започвам на чертеж, и мои работи рядко имат нещо пропуснато необмислено, обаче тука нямаше да ме допуснат да се меся :lol: И всичко се решаваше на място.

Да добавя, че за вила това е идеалното отопление! Защото загрява въздуха много бързо! Дори и да не топли други стаи, въздухът се върти от вентилатора, и топлото се усеща във всички кътчета на стаята веднага! Бях засичала , когато живеехме в стаята-навес. Тя беше 8м, печката беше в единия край, аз застанах в другия, и усетих топлото след няколко секунди от запалването.

Там не беше по този начин, а просто вентилатор, който обдухва печката. Принципът обаче е абсолютно същия.И в апартамента докато бяхме с печка, се топлихме така. Тогава тя беше в една ниша като коридор, и отворени врати на стаите. Без вентилатор е невъзможно да се отоплим.
Другото ни предимство сега е, че е дървена къща, и стените не отнемат топлината.
Недостатъците са шум, миризми по стаите (синът ми усеща какво готвя и пристига), и звуци по въздуховодите, ако са директни, както при нас директно отиват през тавана горе. При сина ми има чупка и път около 2 метра, и не се чува.
Затова казвам, че е много удобно за вила. В нашия случай беше много евтино, защото не изисква да се купува нищо повече от горивна камера, турбина и тръби. И труда на Бай Митьо :)

Добавям още, че вътре си има овлажнител! :lol: Огънят много изсушава въздуха, гредите започнаха да пукат. Тогава поставихме върху камината съд с вода, тя си топли и я изпарява. Налива се през страничния отвор.
Гениално съоръжение, жалко, че ММ не го патентова! :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, граф написа: Апр 22, '23, 11:27 Снощи по нощите гледах на телефона и не можах да коментирам много, но тази снимка ме докара до хълцане :o :shock: ... Реших, че бай Митьо не е бил от най-добрите майстори, добре, че сте си ръкАти, та сте довършили сами камината, чееее... :wooooowz:
Ся ма караш да ходя да гледам и да се обяснявам :D

Ей тук има отвор за турбината. този "крак" вероятно не е ставало да се направи по-тънък. Ама ако решиш да правиш такава камина, ще ти я начертая даже :lol:

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1963 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Апр 22, '23, 12:27 ... Ама ако решиш да правиш такава камина, ще ти я начертая даже :lol:
Само да измисля къде да я сложа, как да стигне до горния етаж и как да извия ръцете на Шефа, та да ми тръгне по гайдата... Абе маани таа работа :lol:! А вашата камина е толкова хубава именно защото няма подобна на себе си :nod: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Днес съм супер дезорганизирана. Вчера изпратих моите хора в Шумен, младежът участва в някакво състезание по информатика. И си викам Ехеее, колко работа мога да свърша сега! Няма да готвя до неделя вечер, няма да ме търсят постоянно за това-онова. Познай! Такъв мързел ме налегна! Вчера положих все пак усилие на волята, и си довърших плочите. Започнах и едни други, обаче там евентуално, под тях, трябвало да има разпръсквач. Обаче тези плочи са много големи и тежат...като камък :D Вдигнах ги, разпръсквач не видях, и ги зарязах. Обаче трябва да се стегна и да я свърша тази работа, защото постоянно ми стои в главата. Там се държи за ръчичка с други неясни и недовършени неща, и всички те образуват нишката на кълбо от проблеми, които така ми оплитат главата, че съм в ступор, и нищо не искам да започна.

Друго си е да ти кажат - Я виж сега какво ще изкарам да сготвиш. Каква салата ще направиш? Пусна ли пауните, прибра ли пауните, включи лампите и т.н., Изобщо, аз съм от хората, които нямат против да имат мъж началник, и той да мисли вместо тях за досадните неща :lol: А сега е едно тихо, тихо, направо ми иде да си пусна телевизор :D

Разчистихме алеите. Само саксии останаха по тях. И едни четири стола, и те, както белите, май бяха дванадесет :lol: Някъде от Варна пристигнаха, къде здрави, къде счупени. Решихме, че само четири ни трябват, и другите много зорно ги продадох. Независимо, че избрах здравите. направо не мога да повярвам, като знам сега как се избиват в групите във ФБ точно за тях! И за да не стоят още 100 години на паветата, веднага им намерих място.

Изображение

Нямаше да влязат там, ако не беше умряла Пицея Коника. Пръсках я цяло лято, поливах с топсин, но уви! Нещо друго е било, и постепенно си загина. Тук на снимката в дясно, изглежда малка, но всъщност беше до брадичката ми.

Изображение

И там се получи много добро кътче! Уединено. Стига, разбира се, да гледаш към градината. Другата гледка е голяма скука :D

Изображение

Изкарах корена на пицеята. Не си беше пуснала яки корени :hmmm:

Изображение

Другата гледка е това зад стола - бяла стена. Не я показвам, защото след разчистването плаче за боя. И прозореца е още червен, от онези дъбовите, защото банята не е баня, а склад, и не сме стигнали до него. Другите пък са вечно нацапани от котките, които се опират на слизане от перваза. Да взема да им сложа една стълбичка! :hmmm:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, граф написа: Апр 22, '23, 12:57
Само да измисля къде да я сложа, как да стигне до горния етаж и как да извия ръцете на Шефа, та да ми тръгне по гайдата...
На долния не става ли? За горния си потърси печка, сега са на мода тези високите, Перникъ , вдигнали са им цените двойно и тройно :D Слагаш вентилатор зад лирата, и гледай какво става! Ние топлихме така помещение 14/3м

Ето я героинята:

Изображение

А тази беше в апартамента. На петия етаж без асансьор. Едно три-четири години се топлихме на въглища. Да ми е жив и здрав ММ, беше млад, и носеше.

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Ние имаме и още печки, но те са за колекция :lol: Последно ММ купи една готварска, само защото на вратичката бил пловдивския Альоша, а такава вратичка нямал. Ми да беше си купил само вратичката, не да ми мъкне цяла печка!

Ето тази е най-голямото бижу, голям удар си беше. Отидохме да си я вземем от Бойково, от една вила, в чийто двор имаше повече неща, отколкото в нашия (преди разчистването) Това си е трудно за вярване направо! Не зная как би топлила тази печка, но става за свещник :D Вътре има чаена свещ, за мащаб.

Изображение Изображение

И насред полянката между вилите в Бойково, този стол. Много красиво стоеше!

Изображение
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1328
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:11
Дал благодарност: 246 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Донка Тодорова »

[quote=ljuboznatelna,

Изображение Изображение



Много красива !
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 243
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 55 пъти
Получил благодарност: 398 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Лавандулов залез »

Люб, каквото и да напиша ще бледнее в сравнение с това, което чувствам, когато се разхождам в градината ти. Толкова идеи, въображение, труд, емоции вложени в къщата и двора, превърнати от вас в нещо грандиозно.
Преди години, когато открих форума (още преди да започна да членувам) и оттам и блога ти останах във възторг от градината ви. Още не бяхме започнали нашата. И оттогава се усили болезнената нужда да създам моята си мечтана градина. Вече полека се осъществява :D
Ще се върна пак да разглеждам отначало, едва тази сутрин видях темата и деня ми започна страхотно, благодаря ти за прекрасната разходка :tzvetentze: !
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”