Троян

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Троян

Мнение от greeneyed »

johnstalker написа:Игуменът Тео е стар педал! И той както и всички гейове с килимявки около него не им пука за стенописите, нито за нещо от което нема да облажат тумбаците... като сички предишни попове-дебили върлували там де... :evil: :evil: :evil:
Не исках да пиша, но сега ще споделя- в църквата имаше един поп със свиреп поглед. Вместо утеха, хората се получават едно усещане за недоброжелателност, сякаш се натрапваш и пречиш на някого в този храм. А е имало навремето килийно училище , в което поповете с безкрайно търпение са учили децата на четмо и писмо. :hmmm:

Еви, намери време, ама повечко, има къде да се обикаля в този край, много е свежо. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Троян

Мнение от johnstalker »

Погледни ТУК, този ли е.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Троян

Мнение от greeneyed »

А, не е този, но прочетох доста неща. :snif:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
За да ме имаш
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Май 17, '10, 19:22
Местоположение: Пловдив

Re: Троян

Мнение от За да ме имаш »

Има много снимки, но малко информация - затова предлагам накратко тази, да не се уливам с повече !




Троянският манастир "Успение Богородично" Манастирът, който е трети по големина в България, е разположен живописно на брега на река Черни Осъм до село Орешак, на 10 км от град Троян. Смяте се че е основан около 1600 г. от игумен Калистрат. Преданието говори за двама монаси от Атон и трети монах, също от Св. Гора, който донася светинята на манастира, чудотворната икона на Богородица Троеручица, копие на старата чудотворна икона в Хилендарския манастир (14-ти век).

Съборната църква е построена на мястото на по-стар храм от известния възрожденски строител Константин от гр. Пещера. Тя е осветена на 6 август 1835 от Великотърновския митрополит Иларион в името на "Успение Пресветая Богородици". През 1847–1848 г. тя е покрита със стенописи от прочутия възрожденски майстор - Захарий Зограф от Самоков, който оставя на северната стена в църквата ктиторски портрети и своя авторпортрет. През цялото си съществуване Троянският манастир бил локално средище за духовна просвета и грамотност. Известни са няколко ръкописни книги от XVIII-XIX в., съставени и преписвани от местни монаси. Още в средата на XVIII в. преди Освобождението, тук функционирало килийно училище.
Всичко е в моите ръце!!!
dal

Re: Троян

Мнение от dal »

троянския манастир е разположен на мястото на окултни езически капища , предполага се прабългарски....
тогава и към онзи момент иконите на Богородица са били кривокрака куманка със сплъстени коси и див поглед , качена на кон :lol:
после нещата са започнали да изглеждат по инак
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Троян

Мнение от johnstalker »

А ако бехте видели предниот 300 килограмов игумен на това педалско свърталище, който за да общува за по-лесно с господ накичи монастирските покриви със сателитни чиний..
dal

Re: Троян

Мнение от dal »

johnstalker написа:А ако бехте видели предниот 300 килограмов игумен на това педалско свърталище, който за да общува за по-лесно с господ накичи монастирските покриви със сателитни чиний..
а ти престани да се фръцкаш с фаталния си палав чар по мегданя , защото забелязвам некви зачестяващи улави пеперуди та накацват, и все по трудно е да бъдеш опазен като културно и историческо наследство на човечеството , или по женското човечество , разбра ли мъ?! :mrgreen: :hihihi:
Аватар
За да ме имаш
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Май 17, '10, 19:22
Местоположение: Пловдив

Re: Троян

Мнение от За да ме имаш »

dal написа:троянския манастир е разположен на мястото на окултни езически капища , предполага се прабългарски....
тогава и към онзи момент иконите на Богородица са били кривокрака куманка със сплъстени коси и див поглед , качена на кон :lol:
после нещата са започнали да изглеждат по инак

евала за изключителната информация - стилна и колоритно написана !!! Поздравления !!! Светна ме по въпроса - особено за иконата - хахахаха! Това с кривокраката куманка по прабългарско като икона - направо ме разби тотално !!! Висша изява на МЕНТАЛЕН катаклизъм!!! :hihihi: :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Всичко е в моите ръце!!!
Аватар
За да ме имаш
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Май 17, '10, 19:22
Местоположение: Пловдив

Re: Троян

Мнение от За да ме имаш »

dal написа:
johnstalker написа:А ако бехте видели предниот 300 килограмов игумен на това педалско свърталище, който за да общува за по-лесно с господ накичи монастирските покриви със сателитни чиний..
а ти престани да се фръцкаш с фаталния си палав чар по мегданя , защото забелязвам некви зачестяващи улави пеперуди та накацват, и все по трудно е да бъдеш опазен като културно и историческо наследство на човечеството , или по женското човечество , разбра ли мъ?! :mrgreen: :hihihi:
Аз пък много обичам по мегданя да фъркам и като улава ПИПИРУДКА да накацам чаровници - що го плашиш , бре, жена??? Нека има и за нас /улавите/ малко хубост - че няма само ти да кльопаш??? :hihihi:
Всичко е в моите ръце!!!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11923
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 354 пъти
Обратна връзка:

Re: Троян

Мнение от johnstalker »

Абе Пловдиф ражда само убави ора.. знаех си аС! :daaa:

пс. Дал си легна тракийко.. споко ;) Минаваме на ЛС! :twisted:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”