Градината през зимата

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Миша »

На комшийката оцелява вече 5-та ,6-та година без никакви поражения,издържа студ -15 градуса,вече и аз съм се обзавела с такава :dovolen: Може би наистина са различни видове :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

Тези,които при мене издържат до -18 са два сорта-Aucuba Crotonifolia-мъжка и Aucuba Variegata -женска.Ако искате да имате червени плодчета,трябва ви мъжки и женски сорт,за да се опрашат.Понякога при много студено време отделни листа ми почерняват по краищата,но като ги изрежа напролет растението се възстановява.
Според мене е много важно правилното торене с фосфорни и калиеви торове,за да се повиши зимоустойчивоста на растенията.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Миша »

Зимоустойчивостта няма нищо общо с торенето ,ако беше така,всички да сме вече с палми по дворовете :D
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

Айде сега глупости,говоря за повишаване на зимоустойчивоста,а не за правене на чудеса
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Миша »

Какво общо има аукубата,която не издържа зимата на минуси с торенето с калий?Калият заздравява листната маса и помага на растението да преодолее по-лесно кратки застудявания,но не под санитарния манимум за даден вид ,докато торенето предимно с азот изнежва растението и го прави податливо на застудявания,това е единственото ,което торенето може да има нещо общо със студоустойчивостта на растението.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gogoman
Кафе с мляко
Мнения: 268
Регистриран на: Дек 20, '11, 16:44
Местоположение: София

Re: Градините ни през зимата

Мнение от gogoman »

..............ПИРЕТРУМ
Pyretrhum cinerariefolium Traw.

Ботаническа характеристика
Пиретрумът е многогодишно растение със силно изразен инсектициден ефект. През първата година на разсаждането пиретрумът се развива много бавно, а започва да плодоноси от втората година. Растението не понася затъмняване и суша, особено през ранните периоди на своето развитие. Неблагоприятно влияние върху развитието на растението оказва и нараняването на корените му по време на обработките на междуредията, ето защо следва тази дейност да се извършва особено внимателно.Пиретрумът не е капризен по отношение на хранителните вещества в почвата, но е отзивчив на торене с фосфорни и калиеви торове, които засилват неговата зимоустойчивост. ...............................
ICQ: 260535431
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Миша »

Всяка манджа си има задача,да укрепи растението,повече различна манджа-по-здраво растение.По.здрава коренова система-по-устойчиво растение,но не устойчиво на температури под прага му
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Градините ни през зимата

Мнение от незабравка »

Как ще ми обясниш тогава ,че моята аукуба си презимува чудесно при -18,а също и абелията ми,макар,че някои експерти я дават до -5?Калият заздравява дървесината,не е само за листна маса.
/
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Градините ни през зимата

Мнение от Миша »

Е,не,това вече не мога да го приема,за -2,-3 градуса мога да приема,че торовете ще помогнат,точно защото ще направят растението по-силно,но 13 градуса под минимума е просто абсурт.Всичко е до сорт,моята измръзна ,при това торена и с фосфор и с калий,на съседката без торове си расте без проблеми.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Градините ни през зимата

Мнение от isa »

И аз съм склонна да мисля че има различни видове аукуба,виждала съм на много места чудесно зимуващи си аукуби, но най - важното аз гледам от 5-6 тодини , без зимна защита в планината, където все мрънкам че някои по-чувствителни растения ми мръзнат. Освен малко почернели листа пролетта, други поражения не е имало.Торила съм само с оборска тор. Но и отдавна знам че хора се оплакват от измръзнали растения, та по-вероятно се касае до различен вид, а не че съм създала някакви специални условия способстващи повишаване на зимоустойчивостта. Тази зима вече ще е решаваща, с падналия сняг 1.50 м. /по описание, не съм го виждала с очите си/, аукубата трябва да е изцяло под снега :hmmm:
Снимка преди десетина дни
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”